Sosyalist Solun güncel görevi ve sorumluluğu

Muhalif Yazılar
Osman Naci

Sosyalistler 24 Mayıs sonrası Çağın ve Coğrafyamızın gereklerine ve gereksinimlerine uygun bir program ve örgütlenme anlayışı ile yeni bir başlangıç yapıp, yeniden yola çıkmalı.

14 Mayıs 2023 seçimleri Türkiye siyasetinin sağında ve solunda kartların yeniden karılacağı yepyeni siyasal oluşumlara gebe bir siyasal altüst oluşun tarihsel bir dönemeci olacaktır.

Henüz seçimlere 24 gün varken bile seçim sonuçlarını kesin olarak öngörmek bugünden mümkün olmamakla birlikte olasılıklar üzerinden konuşabiliriz.

Birincisi ve olasılıklar dahilinde bir durum Erdoğan’ın tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesi ve Cumhur İttifakının meclis çoğunluğunu alması.

Bu Coğrafyamız demokrasi güçleri ve emekçi halkları için çok hazin bir yenilgi ve hayal kırıklığı olacaktır.
Ve kimileri yenilginin yarattığı yılgınlıkla havlu atacak olsalar da
15 Mayıs sabahından başlayarak Devrimciler, Sosyalistler, Komünistler için yeniden daha çetin bir mücadele sürecinin başlangıcı olacaktır.

Böylesi bir sonuç Millet İttifakı partilerinde başta CHP ve İYİ Parti olmak üzere pusuda bekleyen parti muhaliflerini harekete geçirecek parti liderliklerinde ve merkez yapılanmalarında altüst oluşlara, yeni şekillenmelere yol açacaktır.

İkinci olasılık Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmesi ve Millet İttifakı Hükümeti kurulması.

Bu toplumda 2019 Yerel seçimlerinde de yaşanan kısa süreli psikolojik bir rahatlama yaratırken seçim öncesi Millet İttifakının ekonomik, siyasal, sosyal vaadlerinin toplum içine sokulduğu büyük beklentilerin geri dönüşünü talep edecektir.

Millet ittifakının seçim öncesi vaadleri
Erdoğan/AKP iktidarının toplumu içine soktuğu ekonomik siyasal, sosyal krizin derinliği karşılığı oranında oldukça yüksektir.

Toplum; yaşamına dayatılmış bu derin dayanılmaz boyutlara ulaşmış sorunlar yumağının bir an önce çözülmesinin sabırsızlığı içindedir.

Toplumdaki bu çok haklı sabırsızlık Millet İttifakının kucağında bulduğu sorunların çözümü zaman alacak derin ekonomik, sosyal, siyasal sorunlar ile ilgili zor durumdaki geniş mağdur halk kesimi ile karşı karşıya getirmesi muhtemeldir.

Bu süreçte Millet İttifakının Erdoğan/AKP mağduru geniş halk kesiminden sabır isteme lüx’ü yoktur.

Zira derin ekonomik, siyasal, sosyal krizden etkilenmiş halkın dayanma gücü, tahammülü kalmamış bir an önce ivedi sorunlarının çözülmesi talebi ile Millet İttifakını iktidara getirmiş, başka bir ifade ile sorunların kaynağı Erdoğan/AKP’yi iktidardan uzaklaştırmıştır.
Millet İttifakı da Kılıçdaroğlu’nun ağzından seçim öncesi bu vaadleri bol keseden halka vermiştir.

Bu sıkışmıştık ilk aşamada geniş halk kesimleri ile Millet İttifakı İktidarını karşı karşıya getirecek, tökezletecektir.

İşte tam da bu kritik aşamada Solun Sosyalistlerin, Komünistlerin sahne alıp gerçek güçlü bir toplumsal muhalefet, alternatif bir siyasal güç olarak olarak ortaya çıkması gerekecektir.

14 Mayıs 2023 seçimlerinde Sol Muhalefet İttifaklarından ittifak sürecini iyi yönetememiş, ittifak ilişkisini örgütsel çıkar kaygısı ve iç rekabet ile yıpratıp seçim sürecine zarar veren kimi partiler seçim sürecinde arkalarına aldıkları geçici, suni rüzgarla şişirdikleri yelkenleri seçim akşamı sandıklar açıldığında sönümlenecek ve kendilerine umut bağlamış kitleler için hayal kırıklığına dönüşecektir.

İşte tam da bu noktada gözü gönlü Sol Sosyalist siyasette olan, çözümü Sol’da gören kitlelerin önüne Coğrafyamızın gerçeklerine, gereksinimlerine uygun bir Sol Sosyalist bir program eşliğinde yepyeni bir Sol Sosyalist örgütlenme anlayışı geliştirmek gerekiyor.

14 Mayıs akşamı sandıktan hangi sonuç çıkarsa çıksın Sosyalist Sol’un önünde Çağımızın, Coğrafyamızın gerçeklerine ve gereksinimlerine uygun yepyeni bir program ve örgütlenme anlayışı ile yeniden yola çıkma görevi duruyor.

21/04/2023

About OsmanNaciBalta

Check Also

Fransız devriminde Demokrasi kavramı (çeviri)-Raya Dunayevskaya

1 ”Devrim, 1789’da Bastille baskınıyla başladı, ama Paris’in Semtlerindeki emekçi kitleler 10 Ağustos 1792′ deki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com