“Solda Birlik”,Birleşik Mücadele üzerine”

“SOL’da birlik”, “Birleşik Mücadele” üzerine…

Bugünlerde Ülkemizin “SOL”unda olağan dışı bir kıpraşma bir hareketlilik var.
Uzun zamandır süren uyku halinden uyanmış görünüyorlar. Ülkemizin “SOL” siyasetinde köşebaşlarını tutmuş Memleketin, Memleket insanının, işçisinin, emekçisinin, yoksulunun derdini bir kenara koyup kendi küçük dükkanlarını, kişisel iktidarlarını koruma derdine düşmüş bencil “SOL” Siyaset Şef’lerinin kafalarına bir şey düşmüş, yada kafalarını bir yerlere çarpmış olacak ki Bugünlerde Ülke Siyasetinin “SOL” Cenahında her zamankinden çok Birlik Beraberlik, Birleşik Mücadele lafları edilmekte, yoğun görüşme trafikleri yaşanmakta. Düne kadar birbirine selam bile vermeyen “SOL Şefler” çay kahve partilerinde sıcak sohbetler paylaşmaktalar.
“Kim olursan ol gel” davetleri ile bugüne kadar kapalı kapıları ardına kadar açmalar…
İçeriği kendinden menkul “Cephe çağrıları”…
Gel kardeşimler….
Ne diyelim;” Hayırlara vesile olsun.”

(Bu arada SOL deyince kendini Sosyalist, Komünist, Devrimci diye tanımlayanları kastetmekteyim, Sistemi korumak ile yükümlü sahte SOL’cu sözde Sosyal Demokratlardan bahsetmiyorum. Onlar konumuzun, ilgi alanımızın dışında kalıyor.)

Çok gecikmiş olmak ile birlikte çok doğru bir zamanlama.”Zararın nersinden dönülürse kardır.”

Ülkemiz Siyaset Arenasına şöyle tepeden bir Dron bakışı ile gezinti yaparsak;
Bir tarafta; Memleketi her alanda duvara toslamış ve artık yönetme insiyatifini yitirmiş, bugüne kadar “Reis”lerine yeminli, ölümüne bağlı kadroların, bürokratların, yandaşların ufukta görünen yeni iktidara doğru yelken açıp batmakta olan gemilerini terk etmeye başladığı, tel tel dökülen ve Uluslararası desteğini yitirmiş bu anlamda “ Son kullanma tarihi dolmuş” artık gidici bir Erdoğan /AKP iktidarı.

Diğer tarafta; 6’sı bir yerde olası önümüzdeki dönemin hala halkın tam güvenini sağlayamamış, üzerinde “acaba”lar, soru işaretleri ile dolu iktidar adayı, iktidarın Sağ’ın alternatifi Sağ bir İttifak.
Millet İttifakı; Toplumun güveni anlamında hala çekimser tutumuna karşın olası yeni dönem iktidarıdır.
Olası En geç 2023 Haziranı Seçimlerinin matematiksel gerçekleri Millet İttifakı İktidarını işret etmekte. Seçimin matematiksel gerçeği bu. Yapacak bir şey yok.

“Yapacak bir şey yok” derken tam da bu aşamada günümüzün güncel konusu SOL cenahtaki “Birlik”, “Cephe” arayışları önem kazanmakta.

İçimize sindirememekle birlikte Erdoğan/AKP İktidarına Millet İttifakı İktidarını seçimin matematiksel gerçekliği olması nedeni ile “ehvenişer” olarak bir yol temizliği olarak kabullenmek zorundayız.
Bizlerin Sol, Sosyalistlerin işi tamda bu aşamada başlamakta, tamda bu noktada devreye girmemiz gerekmekte. Millet İttifakının Seçim sürecinde topluma verdiği sözleri yerine getirmesi yönünde toplumun ekonomik, demokratik, siyasal, hukuksal, sosyal kazanımlarının genişletilmesi ilerletilmesi anlamında güçlü bir itici, ilerletici bir muhalefet oluşturabiliriz.
Bir sonraki adımda iktidarı hedefleyen güçlü bir “SOL” muhalefet.

Neden olmasın?

Bu arada bugüne kadar yaşadığımız deneyimler ışığında “SOL’da Birlik”,” Birleşik Mücadele”,” Cephe” arayışları içinde olan dostlarımıza deneyimli ağabeyleri olarak kimi tavsiyelerimiz olcak.
Bir ömrü bu yolda geçiren, bu yola bir ömür emek veren bir Sosyalist emekçi olarak bu hakka ve deneyime sahip olduğumuzu düşünmekteyim.

Yazının başında SOL Cenahta birlik, Birleşik Mücadele, Cephe çabalarından söz etmiştik.
Bugüne kadar Ülkemiz bu yöndeki çabalar genellikle başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Bu süreçlerde yaşanmış deneyimlerin sonucu öncelikle SOL’un birliğinin, “Birleşik mücadelenin” “Masabaşı Görüşmeler” yerin doğrudan pratikte yaşamın içine gerçekleşegilceği deneyimlenmiştir.

Birleşik Mücadelenin topluma, insana dokunan temel sorunlar etrafında pratik mücadele içinde gerçekleşebileceği ve daha sağlam temellere oturabileceğini yakın pratiklerde gördük, yaşadık, deneyimledik. (Haziran Direnişi, Park Forumları, Seçim pratikleri, Anayasa oylaması, Adalet Yürüyüşü, çevre eylemleri, kadın eylemleri,
Boğaziçi Üniversitesi Direnişi, Fabrikalarda işçi direnişleri, Öğrencilerin Yurt Direnişleri, Pandemi döneminde Esnaf ayaklanmaları, Mahalle Dayanışmaları, Üretim, Tüketim Kooperatifleri, Sivil toplum örgütlenmeleri, Kültür Dernekleri, Mahalli Dergiler….)

En geniş Toplumsal Birleşik bir muhafet örgütlenmek isteniyorsa bu uzun ve nafile “Masabaşı Görüşmeleri” yerine ancak doğrudan yerellerde, sokakta, mahallelerde, işyerlerinde, topluma dokunan somut sorunlar etrafında gerçekleşebilir, sağlam temellere oturur…
Bugüne kadar yaşadığımız pratikler bu görüşü doğrulamaktadır.
Uzun ve nafile “Masabaşı Mesailerinde” Zaman kaybetmeye gerek yok…

Bu amaç ile bir girişim de bizden;
21 Ekim Pazar saat:14
Beyoğlu SES Tiyatrosunda;
“Hak ve Özgürlüklerimiz için birleşiyoruz”
Halk Buluşması.

Osman Naci
7 Ekim 2021

About OsmanNaciBalta

Check Also

Toplumsallık illüzyonları

Burjuva toplumda birbirleriyle ancak metalar aracılığıyla ilişki kurabilen yalıtık bireyler, meta mübadelesinin yapıldığı pazarda kof …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com