BASINDAN-KEMAL YILMAZ

Duran Kalkan’ın açıklamaları

 Spot cümlelerle ifade etmek gerekirse Duran Kalkan’ı söyledikleri özetle şunlar:

 “PKK, Avrupa devletleri tarafından destekleniyor.”

 “Avrupa ülkeleri kendilerini barıştan yana gösteriyorlar ancak niyetimiz çözümden yana, ateşkesten yana olduğunda onu boşa çıkartmak için saldırılarda bulundular.”

 “Türkiye’ye karşı ‘savaşı sürdürün’ tarzı dayatmalar defalarca geldi.”

 “Dış ortam Kürt sorununun çözümüne fırsat ve imkan vermedi.

Tam tersine Kürt sorunu için çözümsüzlüğü, Türkiye’de de çatışmayı dayattı”

 “Avrupa ülkelerinden ateşkes için zemin bulamadık”

 “Bize ‘ateşkes ilan etmeyeceksiniz, savaşı sürdüreceksiniz’ dediler.”

 “Ateşkes ilan etmeyeceksiniz, savaşı sürdüreceksiniz diye bize defalarca dayatmalarda bulundular.

 Bu dayatma açık oldu, gizli oldu; sözle oldu, fiiliyatla oldu ama bize dayatılan çatışmaydı, çözümsüzlüktü.

 Biz hiçbir devletten bir çözüm dayatması, çözüm programı, çözüm projesi görmedik.”

 “Türkiye, Avrupa’nın çözüm istediğini sandı fakat kısa sürede gerçeklerin bunun tam tersi olduğunu gördü, Ankara Avrupa’dan destek bulamadı”

https://www.indyturk.com/node/432291/t%C3%BCrki%CC%87yeden-sesler/duran-kalkan%C4%B1n-a%C3%A7%C4%B1klamalar%C4%B1

Greta Thunberg’in mektubu…

Aslında Greta, adını anmasa da iklim krizinin ve ekolojik yıkımın kapitalizmin eseri olduğunu söylemek istiyor. Kapitalizm dahilinde iklim krizi, ekolojik kriz ve sayısız sosyal kötülükler (işsizlik, yoksulluk, açlık, aşağılanma, ahlaki çürüme…) istisna değil kuraldır. Eğer öyleyse, işe şeylerin gerçeğini söyleyerek başlamak gerekecek… Hem saçma üretimi, saçma tüketimi ve saçma yaşamı sorun etmeyeceksin hem de çözümden, insanlığın ve uygarlığın geleceğini kurtarmaktan söz edeceksin… Öyle bir şey mümkün değil.

https://yeniyasamgazetesi2.com/greta-thunbergin-mektubu/

DUYURU!

 

TARİHSEL DEVRİM GERÇEKLİĞİNİ BİRAZ DAHA AÇALIM!..-3

“Osmanlı Devlet sınıfı, “Batılılaşmak” çabasıyla birlikte kendi içinde ikiye bölünür. Bir kanat, mevcut durumu muhafaza etmeyi savunurken, diğer kanat da, toplumu ve Devleti yeni bilgiye göre, yukardan aşağıya doğru yeniden kurma, inşa etme çabasına girişmiştir. Bütün o Tanzimat döneminde yaşanılan olayların, Genç Osmanlılar’dan Jön Türkler’e ve İttihat Terakki’cilere kadar,   “Batıcı” asker-sivil Devlet sınıfı unsurlarının  hepsinin yapmaya çalıştıkları şeyin özü budur. Padişah ise, ortadaki denge unsurudur!! Hem, var olanı temsil eder, hem de, “Devleti kurtarmaya çalışan” “Batıcı” bürokratlarına göz kulak olur. Denge, bazen bir tarafın, bazen da diğer tarafın lehine dönse de, işin özü budur.”

https://m.duzceyerelhaber.com/munir-aktolga/66179-tarihsel-devrim-gercekligini-biraz-daha-acalim!-3

Korona sonrası “Tek Dünya Düzeni” ürer mi?!.

“Dünyaya hükmeden “tek devlet” düşüncesi aslında çok eskilere dayanır! Mesela Roma İmparatorluğu bilinen örneklerin başında gelir. Zamanın bilinen dünyasında “Pax Romana”yı gerçekleştirmek için yüzyıllarca uğraş vermiş, epey de başarılı olmuştu; ama dediğim gibi “bilinen” dünyanın!

Makedonya’nın “büyük” sıfatıyla anılan hükümdarı İskender’in hülyası da bu yöndeydi; emeline ulaşmak için Hindistan’a kadar yıllar süren bir sefere çıkmış, sonunda dönüş yolunda, Babil’de rahatsızlanarak yaşamını yitirmişti. Öldüğünde henüz 33 yaşındaydı! 13 yıl süren krallığı döneminde o zamanki dünyanın neredeyse yarısını fethetmişti…”

https://www.korkusuz.com.tr/korona-sonrasi-tek-dunya-duzeni-urer-mi-2.html

Kobani operasyonu…

 Eğer doğru ise, Suriye Demokratik Güçleri (HSD) olarak adını değiştiren, YPG’de dün önemli bir değişim yaşandı.

Mazlum Abdi- Mazlum Kobani kod adlarını kullanan PKK’nın önemli isimlerinden Ferhat Abdi Şahin dün görevden alındı.

ABD’nin bölgedeki güçleri Centcom’un desteğini büyük oranda arkasına koyduğu Abdi Şahin’in komutanlıktan el çektirilmesi başlı başına önemli bir gelişme.

https://m.haberturk.com/yazarlar/muharrem-sarikaya/3243139-kobani-operasyonu

Rusya Komünist İşçi Partisi (RKİP – SBKP) XII. (XXII.) Kongresi

 “Kongre delegeleri ayrıca, RKİP içerisinde kendi “platform”larını teşkil eden bir grup parti üyesinin (Alexander K. Çerepanov ve Valery N. Turulo yoldaşlar) özel pozisyonlarını yansıtan alternatif raporları da dinleme imkânı buldular.

Kongre’nin ilk gününe çok canlı bir tartışma ve aşırı keskin görüş ayrılıkları damga vurdu. Gerçekten hararetli bir tartışmanın ve delegelerin geri kalanının “platformcuları” küçük-burjuva sapma olmakla itham eden sert eleştirilerinin ardından, “platform”un görüşlerini paylaşan ve Tyumen, Kirov ve Voronej bölgesel parti örgütlerini temsil eden bir grup delege (yaklaşık 30 kişi) Kongre’yi küstahça terk ettiler ve kendi “parti”lerini kurma konusundaki niyetlerini beyan ettiler.

Kongre bu hareketi, güvenilmez unsurlarla ideolojik ve örgütsel ilişkiyi kesmek suretiyle partinin güçlendirilmesi süreci olarak nitelendirdi.”

https://gazetemanifesto.com/2021/dunya-solu-rusya-komunist-isci-partisi-rkip-sbkp-xii-xxii-kongresi-435957/

 

 

 

 

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com