Tüm insanlık için kötü bir zaman-çeviri

Nefret ve şiddetin kol gezdiği, faşizmin yeniden hortladığı, ilerlediği ve kendini sağlamlaştırmaya çalıştığı karanlık bir dönemde yaşıyoruz.

Javier Milei’nin Arjantin devlet başkanı seçilmesinden tam bir yıl önce, Meksika’da, Macri, Katz, Keiko Fujimori ve tahttan indirilen Jair’in oğlu Eduardo Bolsonaro’yu bir araya getiren ve “Amerika’mızda neo-faşist zirve” olarak adlandırdığımız Milei’nin de hazır bulunduğu, Muhafazakar Eylem Konferansı düzenlendi. Bu “mağluplar zirvesi”, “ırkçı ve yabancı düşmanı aşırı sağın endişe verici büyümesi” konusunda uyarıda bulundu. Bununla, Bolivar ve Martí’nin, Fidel ve Chavez’in ve Amerika’mızın diğer devrimci liderlerinin tasarladığı entegrasyon projesi çok ağır bir darbe alıyor.

Gerekli analizlerin yanı sıra, Casa de las Américas’tan, Havana Uluslararası Tiyatro Festivali’ne katılan Arjantinli grup Internacionales Teatro Ensamble’ın üyeleri tarafından yazılan aşağıdaki açıklamayı yaylaşıyoruz:

Gelecek için savaş

Nefret ve şiddetin kol gezdiği, faşizmin yeniden hortladığı, ilerlediği ve kendini sağlamlaştırmaya çalıştığı karanlık bir dönemde yaşıyoruz. Arjantin’de dün yapılan seçimler, aşırı sağın bir temsilcisi olan, nefret kusan, ideolojisine ve ülke tahayyülüne katılmayan herkese hakaret eden ve tehdit eden dengesiz küçük bir adam olan Javier Milei’nin kazanmasıyla sonuçlandı. Bu Arjantin’de demokrasinin yeniden tesis edilmesinden kırk yıl sonra, inkarcıların ve ölüm tüccarlarının Casa Rosada’ya kadar tırmanması gerçek anlamda utanç vericidir.

Biz, tiyatronun kadın ve erkek oyuncuları, sanatçılar, entelektüeller ve kültür işçileri, ulusal ve popüler alanın ilerici ve solcu güçleri, bu seçimlerde, başarılı ve tartışabilir bir alternatifi dile getirmek için yeterince çalışmadık. Ayrıca, egemen sınıf tarafından marjinalleştirilen, can sıkıntısı, öfke ve kayıtsızlıktan dolayı oyunu sağa, yani cellatlarına veren, seçmen kitlesine ulaşamadık.

Bu dramatik ve utanç verici gelişme karşısında, kaybedecek zamanımız kalmadı. Söylemsel labirentlerde, dil üzerindeki kısır tartışmalarla daha fazla zaman kaybedemeyiz. Değerli dostlar, karşımızda tüm iğrençliği faşizm duruyor, onunla savaşmalıyız.

Böylesi bir durumla karşılaşıldığında yapılacak şey tüm halk güçlerini birleştirmektir. Tiyatrodan, kültüre ve sanata kadar her sektörde kültürel direniş gruplarını ve ağlarını yaratıcılıkla kurmalıyız.

Trajedinin sadece Arjantin Cumhuriyeti ile sınırlı olmadığını biliyoruz. Bu dünya çapında bir süreçtir. Bu yüzden herkese sesleniyoruz ve en iyi enternasyonalist ruhla faşizme karşı savaşmaya çağırıyoruz. Arjantin’deki faşizm, şu anda Gazze Şeridi’ndeki hastaneleri ve okulları bombalayan ve 60 yıldan fazla bir süredir Küba’yı canice abluka altına alan aynı faşizmdir.

Dostlar, sizleri kardeşçe kucaklıyoruz.

Durmadan yorulmadan zafere kadar çalışmaya devam edeceğiz!

Manuel Santos Iñurrieta, Diego Maroeviç ·

International Ensemble Theatre Orchestra, Buenos Aires, Arjantin, Havana, 20 Kasım 2023.

Manuel Santos Iñurrieta ve Diego Maroevic Telesur, 20.11.2023

About Mehmet Tas

Check Also

Latin Amerika’da “Yumuşak” Darbeler- Çeviri

Latin Amerika’daki darbeler, ABD emperyalizminin ve yerli oligarşinin kıtadaki ekonomik ve jeopolitik çıkarlarını savunmaya yönelik …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com