LATİN AMERKA’DAN (12)-Admin

Kürt hareketi ve Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için uzun yürüyüş

Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) kurucusu Abdullah Öcalan, 1999’dan beri Türkiye’de bir adada tutuklu. Yaşam öyküsü, bugüne kadar özgürlük, demokrasi ve kendi kaderini tayin hakkı talep eden Kürt halkının mücadelesini özetliyor.

Abdullah Öcalan’ın kaldığı daracık odanın kara duvarları onu daha da daraltıyor. Güneşin girdiği, ancak deniz melteminin giremediği, parmaklıklarla sabitlenmiş tek bir pencereden giren ışıkla aydınlanıyor. Yatağın yanındaki, beyaz lavabo ve tuvalet hareket alanını daha da küçültüyor. Duvarlardan birinin dibinde, siyah bir kütüphane ve önünde beyaz plastik bir masa var. Kütüphane ve masa kitaplarla dolu. Abdullah Öcalan sol tarafına uzanmış, yalınayak okuyor. Kürdistan İşçi Partisi (PKK) lideri, birkaç yıl önce yüzlerce askerle korunan bu odada, 24 yıldır günlerini ve gecelerini geçiriyor.

– -Alberto Colin Huizar, El Salto, 03.07.2022

https://demokrasibirlikdayanisma.com/2023/12/06/kurt-hareketi-ve-abdullah-ocalanin-ozgurlugu-icin-uzun-yuruyus-ceviri/

 

Tüm insanlık için kötü bir zaman-çeviri

Nefret ve şiddetin kol gezdiği, faşizmin yeniden hortladığı, ilerlediği ve kendini sağlamlaştırmaya çalıştığı karanlık bir dönemde yaşıyoruz.

Javier Milei’nin Arjantin devlet başkanı seçilmesinden tam bir yıl önce, Meksika’da, Macri, Katz, Keiko Fujimori ve tahttan indirilen Jair’in oğlu Eduardo Bolsonaro’yu bir araya getiren ve “Amerika’mızda neo-faşist zirve” olarak adlandırdığımız Milei’nin de hazır bulunduğu, Muhafazakar Eylem Konferansı düzenlendi. Bu “mağluplar zirvesi”, “ırkçı ve yabancı düşmanı aşırı sağın endişe verici büyümesi” konusunda uyarıda bulundu. Bununla, Bolivar ve Martí’nin, Fidel ve Chavez’in ve Amerika’mızın diğer devrimci liderlerinin tasarladığı entegrasyon projesi çok ağır bir darbe alıyor.

Gerekli analizlerin yanı sıra, Casa de las Américas’tan, Havana Uluslararası Tiyatro Festivali’ne katılan Arjantinli grup Internacionales Teatro Ensamble’ın üyeleri tarafından yazılan aşağıdaki açıklamayı yaylaşıyoruz:

– Manuel Santos Iñurrieta ve Diego Maroevic Telesur, 20.11.2023

https://demokrasibirlikdayanisma.com/2023/12/06/tum-insanlik-icin-kotu-bir-zaman-ceviri/

 

2024 Yılında 76 ülkede yapılacak seçimlerde aşırı sağ güçlenebilir-Çeviri

Haftalık İngiliz Ekonomist dergisi, 2024’te dünya nüfusunun neredeyse yarısı olan yaklaşık 4 milyar insan, farklı seçim türlerinde ve dünyanın 76 ülkesinde sandık başına gidecek.

Tarihte hiçbir zaman bu kadar çok insan aynı yıl oy kullanmamıştı ve muhtemelen aynı dönemde yoğunlaşan seçimler hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Bu, büyüklüğü nedeniyle çok benzersiz bir olgudur, ancak aynı zamanda gerçekleşeceği ve tüm bu seçim süreçlerinin sonuçlarını etkileyecek üç koşul nedeniyle de çok endişe vericidir.

-Carlos de Castillo, Rebelion, 1.12.2023

https://demokrasibirlikdayanisma.com/2023/12/06/2024-yilinda-76-ulkede-yapilacak-secimlerde-asiri-sag-guclenebilir-ceviri/

 

 

About Mehmet Tas

Check Also

Yarının sosyalizmi için dünün komünisti/Yazan:Phillip Becher/cevri Mustafa Aydin

Yarının sosyalizmi için dünün komünisti/Yazan:Phillip Becher İtalyan komünizminin bugüne kadarki son karizmatik lideri Enrico Berlinguer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com