2024 Yılında 76 ülkede yapılacak seçimlerde aşırı sağ güçlenebilir-Çeviri

Haftalık İngiliz Ekonomist dergisi, 2024’te dünya nüfusunun neredeyse yarısı olan yaklaşık 4 milyar insan, farklı seçim türlerinde ve dünyanın 76 ülkesinde sandık başına gidecek.

Tarihte hiçbir zaman bu kadar çok insan aynı yıl oy kullanmamıştı ve muhtemelen aynı dönemde yoğunlaşan seçimler hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Bu, büyüklüğü nedeniyle çok benzersiz bir olgudur, ancak aynı zamanda gerçekleşeceği ve tüm bu seçim süreçlerinin sonuçlarını etkileyecek üç koşul nedeniyle de çok endişe vericidir.

Birincisi, bu ülkelerin çoğunda, temel insani haklara saygı gösterilmediği için seçimlerin adil bir şekilde yapılması için koşullar uygun değildir. Bu, bazılarında totaliter rejimlerin güçlenmesinin veya bazılarında demokrasinin daha da kötüleşmesinin beklenebileceği anlamına gelir. Yalnızca en geri kalmış ülkeleri değil, aynı zamanda gezegenimizdeki önemli bir ülke olan ABD’ni de etkileyebilecek bir gelişme. Son yıllarda milyonlarca insanın oy kullanma kabiliyetini sınırlamak ve böylece en sağcı Cumhuriyetçi adayları desteklemek için çok sayıda yasal değişiklik yapıldı. Ve bu ülkede var olan aşırı kutuplaşmadan dolayı birçok yorumcunun, Demokratlar veya Cumhuriyetçiler kazansa da, Kasım seçimlerinden sonra gerçek bir demokratik felaketin yaşanacağından korkmasına neden oluyor.

Bir başka tehlikeli durum ise birçok bağımsız uluslararası kuruluşun kınadığı, gelişmiş kapitalist ülkelerde bile hilesiz seçimin garanti edilememesi. Çünkü dijital platformların ve çeşitli yapay zeka araçlarının müdahalesini önlemek için etkili önlemler alınmadı. Sadece seçimlerden önce değil, oylamayı usulsüz bir şekilde koşullandırmak için de çeşitli taktiklerin uygulanması.

Son olarak, emekçi sınıfların yaşam koşullarını iyileştirmeyen demokratik siyaset karşısında bıkkınlıklarını yönlendiren faktörler büyümeye devam ediyor ve bu da sol onların desteğini kazanabilecek siyasi tepkiler sunmadığında aşırı sağ akımlarını durmaksızın besliyor. Oy kaybetmemek için sözde daha ılımlı sağcıları (İspanya’daki PP gibi) giderek radikalleştiren bir süreç.

Küresel aşırı sağ, bazı durumlarda iktidarı yönetmek ya da çoğunluk gücü olmaya gerek kalmadan ulusal politikaları kararlı bir şekilde koşullandırmak için sandığa saldırmaya hazırlanıyor. Ve eğer bu endişe vericiyse, bu yükseliş karşısında, demokratik akımlardan neredeyse hiç etkili bir yanıtın gelmemesi. Merkez sağcı olanlar neredeyse yok oluyor, dediğim gibi aşırılık yanlılarının yükselişi tarafından emiliyor; ve soldakiler, uzun zamandır kınadığım gibi, günlük yaşıyorlar. tüm toplumu tehdit eden tehlikenin bilincinde olarak kısa, orta ve uzun vadede bununla başa çıkmak için etkili önlemler veya öneriler sunmamaktadırlar.

PSOE (İspanya Sosyalist İşçi Partisi), kısa bir süre önce, tam da aşırı sağın ilerleyişi karşısında, ideolojik olarak yeniden silahlanması için önümüzdeki ocak ayında bir siyasi konferans düzenleyeceğini duyurdu. Alkışlanacak bir şey olsa da uzun zamandır neredeyse hiç kolektif tepki yaratamaması düşündürücü değil mi? Umarım yanılıyorumdur, Her halükarda, bir şey bir şeydir, ve bu her zaman hiç yoktan iyidir.

-Carlos de Castillo, Rebelion, 1.12.2023

 

 

 

About Mehmet Tas

Check Also

BRICS+ On Ülke: Çok Kutupluluğa Doğru- Çeviri-dünya

2024’te BRICS’in uluslararası ticarette doların hegemonyasını zayıflatan ve aynı zamanda diğer gelişmekte olan ülkelerle işbirliği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com