Gündemden Bir Demet (12)- Admin

Uygulamayı düşündüğümüz katılımcı, demokratik ve güçlü yerel yönetimler modelimiz

Modelimizin Satırbaşları

1.GİRİŞ

Dünyada yaşanan sosyo-ekonomik konjonktür değişikliğinin bir sonucu olarak Türkiye’de devletin neo liberal ekonomi politikaları benimsemesi sonucu kırsal ve genel ekonomik yatırımlar devri giderek kapanmaya başlamış, yerel yönetimler devri başlamıştır. O yüzden içinde bulunduğumuz koşullardan ötürü yerinden yönetim ilkesine işlerlik kazandırılmasına her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmış, yerel yönetimler[1], sorunların çözümünde anahtar rol oynayacak konuma gelmiştir

Bu açıdan bakıldığında bu model, hemşerilerimizin “özlemlerini” ve “beklentilerini” dikkate alan; kentte yaşam kalitesini çağdaş ölçülere göre en üst düzeye çıkarıp yaşamı kolaylaştıran ve güzelleştiren; bunu kent kaynaklarını savurganlıkla harcamadan, verimli ve etkili hizmet anlayışı ile yapabilen bir model olduğu görülecektir.

-Ahmet Özer, Politikyol,11.12.2023

https://www.politikyol.com/uygulamayi-dusundugumuz-katilimci-demokratik-ve-guclu-yerel-yonetimler-modelimiz/

Yerel yönetimlerin önemi ve yaşam memnuniyeti

Yerel yönetimlerin performanslarının değerlendirme ölçütü sorunlara çözüm üretmenin ötesinde hakiki yaşam mutluluğuyla, memnuniyetiyle ve ulusal politikalara vizyon üretmekle anlamlıdır.

Yerel seçimler yaklaşırken, bu yönde demeçlerin, açıklamaların, gelişmelerin olduğu şimdiki zamanda; yerel yönetimlerin önemini, bilhassa yaşam memnuniyetiyle, adaletiyle alakasını belli doğrularla dile getirmekte fayda var. Yerel yönetimler siyaset gündeminin en mühim maddesidir ve toplumsal adaletin, uzlaşının, birliğin üzerinde daha da durmamızın fırsatıdır. Politik hareketlerin kitlelere sağladığı amacı; sosyal bağların güçlenmesi ve yeni fikir, alan, çözüm üretimi açısından ele almamız kamu yararına olacaktır. Sosyal adaletin ve mutluluğun sağlanması arasındaki kavramsal ilişki yerel politikalarla birebir ilgilidir.

-Pınar Sönmez, politikyol, 3.12.2023

https://www.politikyol.com/yerel-yonetimlerin-onemi-ve-yasam-memnuniyeti/

Adalet nöbetlerinde Öcalan’a özgürlük vurgusu

Amed, Wan, Adana ve Mersin’de sürdürülen Adalet Nöbeti eylemlerinde, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü sağlanıncaya kadar eylemlerin sürdürüleceği vurgusu yapıldı

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununa çözüm talepleriyle cezaevlerinde dönüşümlü açlık grevinde olan tutsaklarla dayanışmak amacıyla başlatılan Adalet Nöbeti eylemleri, Amed, Wan, Adana ve Mersin’de devam etti.

-Haber Merkezi, Yeni Yaşam, 11.12.2023

https://yeniyasamgazetesi5.com/adalet-nobetlerinde-ocalana-ozgurluk-vurgusu/

Sosyalizm ve tek parti iktidarı

Özgürlükçü ve eşitlikçi bir toplumun yolu, kuşkusuz, sadece tek partili monolitik rejimlerin değil, aynı zamanda sermaye tarafından manipüle edilen çok partili rejimlerin de aşıldığı gerçek toplumsal çoğulculukla açılabilecektir.

Marx ve Engels’in “sosyalist devrim” pratikleri olmadığı, dolayısıyla, doğal olarak böyle bir toplumun yapısı üzerine birtakım saptamalarda bulunmaya teşebbüs etmedikleri bilinir. Bu yüzdendir ki, “sosyalist toplum”un siyasal yapısı üzerine, genel bazı saptamaların ötesinde çok fazla söz etmemişlerdir.

-Gün Zileli, Artıgerçek, 10.12.2023

https://artigercek.com/makale/sosyalizm-ve-tek-parti-iktidari-276245

Washington Post yazdı: İsrail’in Lübnan’a ABD yapımı beyaz fosfor bombası attığı ortaya çıktı

İsrail ordusunun, Lübnan’da bir köye ekim ayıda düzenlediği saldırıda beyaz fosfor kullandığı ortaya çıktı. Washington Post gazetesi, silahların ABD yapımı olduğunu yazdı.

Artı Gerçek – İsrail’in 7 Ekim sonrasında Lübnan’da Hizbullah’a karşı düzenlediği ve en az dokuz sivilin yaralandığı bir saldırıda ABD yapımı beyaz fosfor bombası kullandığı ortaya çıktı. Amerikan gazetesi Washington Post, Lübnan sınır köyü Dheira’da ekim ayında düzenlenen saldırı sonrasında kalıntılarını bulduğu bombaların fotoğraflarını yayımladı. Uluslararası Af Örgütü, olayın savaş suçu olarak değerlendirilmesi çağrısı yaptı.

-Artı-gerçek, Haber merkezi, 11.12.2023

https://artigercek.com/dunya/washington-post-yazdi-israilin-lubnana-abd-yapimi-beyaz-fosfor-bombasi-attigi-276432h

Devrim talimleri

Dünyanın her yerinde insanların çoğunluğu bir gün gelip de sömürülen, ezilen, yoksullaşan halkın birleşip toplumun tepesine çökmüş alçakları devirebileceğine, yepyeni, kimsenin kimseyi ezemediği sömüremediği bir toplum kurabileceğine inanmamakta hemfikirdir. Üstelik son otuz-kırk yıldır yaşanan yoksullaşma, güvencesizleşme, güçsüzleşme göz önüne alınınca umutsuzluk alır başını yürür. Birileri çıkıp da, “Başta işçi sınıfı, bütün emekçiler ve ezilenler ayağa kalkacak, dünyanın altını üstüne getirecek” diye bir öngörüde bulunsa “hayal görüyor” diye dudak bükülür. “Devrim” dediniz mi, bu yazının tepesindeki fotoğrafta görülen, dünyanın en yüksek dağı Himalayalar’a tırmanmak kadar olanaksız görünür çoğunluğa.

Biz büyük değişim olanakları, devrim olasılıkları konusunda umutsuzlanan insanları anlıyoruz. Günlük yaşamın gailesi içinde, hayat biteviye aynı sorunlar etrafında dolanıp dururken insanın böylesine olağanüstü gelişmeleri hayal etmesi bile çok zordur. Üstelik, Türkiye’de hak arama yolunda hemen hemen bütün eylemler ağır bir polis baskısı ile karşılaşırken kimsenin bu tür mücadelelerin geniş kitlelere yayılacağı konusunda umut beslemesi kolay değil. Türkiye’de de dünyada da kimse bu tür devrimci mücadeleler ve bunların sonucunda toplumda büyük değişimler beklemiyor kısacası.

-Sungur Savran. Gerçek Gazetesi, 7.12.2023

https://gercekgazetesi1.net/politika/devrim-talimleri

About Mehmet Tas

Check Also

UKRAYNA-RUSYA BARIŞ MEKTUBU-çeviri

Şili Devlet Başkanı Sayın Gabriel Boric Font’a hitaben yazılmış mektup Sayın Gabriel Boric Font, Şili …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com