Zalim sömürgeciliğe maruz kalan Filistin halkının yaşam hakkı için-çeviri-admin

Mumia Abu-Jamal , Rebelion , 2.11.2023

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki idam mahkûmu odalarından birinde yaşamını sürdüren  Afrikalı-Amerikalı gazeteci ve siyasi mahkum Mumia Abu-Jamal’ın görüşü.

İsrail’in belki de en saygın devlet adamı ve eski diplomatı Abba Eban’ın bir keresinde söylediği gibi, “Kimse İsrail’in var olma hakkını ilan ederek ona iyilik yapmaz.” Bu 1981’deydi. Şimdi yeni bir dönem, İsrail’in aşırı sağa dönüşü. Bir kez daha savaş zamanı.

Ancak bunun Hamas’a karşı İsrail’in savaşı olduğunu söylemek biraz yanıltıcıdır, çünkü Filistin ile İsrail arasında en az 75 yıl ve daha uzun bir süredir, yani neredeyse bir asırdır bir savaş var. Ve bu din üzerine ya da dinler ya da tanrılar arasında bir savaş değildir. Bu üretilmeyen, toprak için bir savaştır.

Filistin Hariç: İlerici Politikanın Sınırları‘nın yazarları  Mark Lamont Hill ve Mitchell Plitnick’e övgü. Kitabı, efsanelerden ziyade tarihten alıntı yaparak, Siyonistler fırsatları elde ederken Filistin halkının kuralların istisnalarını nasıl miras aldığını gösteriyor. Yazarlar, sağcı Likud Partisi’nin yükselişi ve Ze’ev Jabotinsky’nin önerdiği fikirler hakkında yazıyor. Bizi İsrail’in savaş ve demir duvarlar tarihindeki şimdiki ana götürüyorlar.

Filistin Hariç kitabı, ABD dış politikasının iç politika tarafından nasıl yönlendirildiğini ve iki büyük partinin İsrail’i Orta Doğu’da bölgesel bir süper güç haline getirmek için nasıl iki partili manevralar oynadığını gösteriyor. Hamas birkaç düşük teknolojili yelken kanat kullanmış olsa da bunlardan birinin bir F-14 savaş uçağını ele geçirdiğini gördünüz mü? Cidden şüpheliyim.

ABD haber ajanslarının çoğu, özellikle işgal altındaki toprakların hakkını ve işgal altındakilerin işgallerine karşı direnme hakkını göz önünde bulundururken, uluslararası hukuk alanına hitap etmekten nefret ediyor.

Filistin halkı bölgenin yerli halkıdır. Bu nedenle, işgalcilerin sömürgeciliğine maruz kalan Navajo, Apaçi ve Seminole halklarının eşdeğeridir. Var olma hakkına sahip olanlar onlardır. Öyle değil mi?

Yerli Amerikalılar, mevcut en kötü topraklara, gönderildi. Filistinliler gettolara kapatıldı, uluslararası hukuku ihlal eden duvarlarla çevrildi, aşağılandı ve bir asırlık mülksüzleştirme ve askeri baskıya maruz kaldı. Onlarca yıllık müzakereleri hiçbir yere varmadı. Filistin halkı herkesin istediğini istiyor: özgürlük içinde yaşamak.

Sevgiyle ve korkusuzca. Ben Mumia Abu-Jamal

About Mehmet Tas

Check Also

Hareket hâlindeki çelişki

Emeğin üretici güçleri gelişmek için “dışarıdan bir mahmuz ve kırbaca ihtiyaç duydukları sürece”, sermaye üretici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com