LATİN AMERİKA’DAN (10)

Peki! Nazizm’le mücadeleye ne oldu?

Dün Hitler bugün de ABD Nazizm’i insanlığa karşı kullanıyor.

Birkaç hafta önce, egemen küresel medya, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymir Zelensky’nin Kanada ziyareti ve Amerikan parlamenterleriyle yaptığı görüşmenin haberini verdi.

Etkinliğin bir özelliği, Kanadalıların İkinci Dünya Savaşı’nın sözde “kahramanı” olan 98 yaşındaki Yaroslav Hunku’nun davet edilmesiydi.

-Telesur, 8.11.2023

Gazze’deki Çocuklara Mektup

Gazeteci Chris Hedges’in kaleminden

Sevgili çocuklar,

Saat gece yarısını geçti. Karanlıkta saatte yüzlerce mil hızla uçuyorum, Atlantik Okyanusu’nun binlerce metre üzerinde. Mısır’a seyahat ediyorum. Refah’a, Gazze sınırına gideceğim. Sizin için gidiyorum.

Hiç uçağa binmediniz. Gazze’yi hiç terk etmediniz. Sadece yoğun kalabalık caddeleri ve sokakları biliyorsunuz. Gazze’yi çevreleyen askerlerin devriye gezdiği güvenlik bariyerlerini ve tel örgüleri biliyorsunuz. Uçaklar, sizin için korkunç. Savaş uçakları, saldırı helikopterleri üzerinizde daireler çiziyorlar, füzeler ve bombalar atıyorlar. Sağır edici patlamalar. Yer sallanıyor. Binalar yıkılıyor, ölüler, çığlıklar. Enkazın altında kalanlar boğuk sesleriyle yardım çağrıları yapıyor. Bu katliam gece gündüz durmuyor. Oyun arkadaşlarınız parçalanmış beton yığınlarının altında sıkışıp kaldı. Komşularınız, saniyeler içinde yok olup gitti. Enkaz kaldırıldığında kireçli yüzleri ve gevşek bedenlerini görüyorsunuz. Ben bir muhabirim, bunları görmek benim işim. Sizler birer çocuksunuz, bunları asla görmemelisiniz.

-Chris Hedges, Chris Hedges report, 8.11.2023

Zalimin sömürgeciliğine maruz kalan Filistin halkının yaşam hakkı için

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki idam mahkûmu odalarından birinde yaşamını sürdüren  Afrikalı-Amerikalı gazeteci ve siyasi mahkum Mumia Abu-Jamal’ın görüşü.

İsrail’in belki de en saygın devlet adamı ve eski diplomatı Abba Eban’ın bir keresinde söylediği gibi, “Kimse İsrail’in var olma hakkını ilan ederek ona iyilik yapmaz.” Bu 1981’deydi. Şimdi yeni bir dönem, İsrail’in aşırı sağa dönüşü. Bir kez daha savaş zamanı.

Ancak bunun Hamas’a karşı İsrail’in savaşı olduğunu söylemek biraz yanıltıcıdır, çünkü Filistin ile İsrail arasında en az 75 yıl ve daha uzun bir süredir, yani neredeyse bir asırdır bir savaş var. Ve bu din üzerine ya da dinler ya da tanrılar arasında bir savaş değildir. Bu üretilmeyen, toprak için bir savaştır.

-Mumia Abu-Jamal , Rebelion , 2.11.2023

İsrail Siyonizminin işlediği insanlık suçları yetmedi mi?

“Artık ona bakacak bir ailesi olmayan yaralı bir çocuğun yatağından daha yalnız olabileceği başka bir yeri yoktur.” Ghassan Abu Sitah, Gazze’de yaşayan İngiliz doktor.

Halkların özgürlüğünü ve kendi kaderini tayin hakkını savunan Venezüellalı gazetecileri bir araya getiren Gerekli Gazetecilik Hareketi, işlerini yaparken İsrail Siyonizminin paralı ordusu tarafından Filistin topraklarında katledilen meslektaşlarına yönelik cinayetleri kınıyor.

Şimdiye kadar on yedi (17) gazeteci öldürüldü, 20’den fazla gazeteci yaralandı, üçü kayboldu ve çok sayıda gözaltına alındı. Filistin haber ajanslarının ve diğer ülkelerin merkezlerine saldırdılar. Gerçeği öldürmek için Siyonizm’den güç alıyorlar. Etnik temizlik yaparken kin ve nefret kusuyorlar. Dolayısıyla hastanelerde, okullarda ve kiliselerde çocukları ve hamile kadınları hedef alan füzelerle bir nüfusa dayattıkları dehşeti gizlemeye niyetliler.

-Telesur, 10.11.2023

About Mehmet Tas

Check Also

ERKEN SEÇİM TEK ALTERNATİF, BAŞKA ALTERNATİF YOK! – Mehmet Taş

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde dipten gelen dalga tsunamiye dönüşerek otoriter rejimin dayandığı zemini ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com