Bir seçim rakibe nasıl kazandırılır ın hazin öyküsü

Muhalif Yazılar
Osman Naci

Bir seçim rakibe nasıl kazandırılır ın dramatik öyküsü!

2023 Seçimleri; Mevcut İktidarın yine yeniden kazanması başarısından çok, mevcut muhalefetin kazanabilmesi için olabilecek en elverişli koşullara karşın kaybedebilmesi başarısı ile anımsanacaktır.

2023 Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri her iki etepta mevcut iktidarın kazanımı ve mevcut muhalefetin kaybetmesi ile sonuçlandı.
Şimdi muhasebe zamanı.

Giriş paragrafında vurguladığımız gibi üzerinde durulması, irdelenmesi gereken mevcut iktidarın başarısından çok mevcut muhalefetin her türlü avantajına karşın başarısızlığı olmalıdır.

Aslında mevcut muhalefetin 21 yıllık mevcut iktidarı en zayıf döneminde bile, muhalefet için en elverişli koşulların olgunlaştığı bir dönemde değiştirebilecek seçmen desteğini alamamasınıda bir “başarı” olarak değerlendirilebilir.

Şimdi muhalefeti bu “üstün başarısızlığa”, yenilgiye götüren etkenleri irdeleyelim.

Ünlü bir Hükümdar kaybedilen savaşın komutanını yanına çağırmış. Şavaşın kaybedilme nedenini sormuş.

Komutan üç eksiğimiz vardı;
Birincisi Barutumuz yoktu. deyince
Hükümdar gerisine gerek yok demiş.

CHP PM üyesi Gökhan Günaydın sandıkların tamamına sahip çıktığımız doğru değildir demiş. CHP mv.Gökhan Günaydın: “Sahip çıkamadığımız sandıklardaki oy potansiyeli seçim sonuçlarını etkileyecek düzeydedir.”
Dahasına gerek yok herhalde.!

Biz yinede irdelemeye devam edelim.

Muhalefet daha seçimin ilk raundunda Milletvekili seçimlerinde Meclis çoğunluğunu kaybedip ve Cumhurbaşkanlığı seçimini birinci turunu geride kapatıp ilk darbeyi alarak ikinci tur için moral üstünlüğünü yitirmiş, gardı düşmüştür.
Yani mevcut muhalefet mevcut iktidar karşısında ikinci yarıya (İkinci tura) 2-0 geride başlamıştır.

Muhalefet Cumhurbaşkanlığı birinci turunda oluşan 2.5 milyon oy farkını kapatması için birinci turda sandığa gitmeyen 6 milyon 700 bin seçmeni sandığa gitmesi için ikna etmesi gerekirken, panik ve telaş içinde acemice yapılan taktik hatalar (Zaten sağda olan İttifakı iyice sağa kaydırarak, ulusal hassasiyetleri kaşıyarak, sol ve ulusal hassasiyeti olan seçmeni
sandıktan uzaklaştırmış ) sonucu bir de karşılarına “Boykotçu” bir kitle yaratarak yenilginin taşlarını döşemiş oldu.

Daha da önemlisi en sağından en soluna kadar çok geniş bir siyasal yelpazenin tek adayı destekleyerek girdiği Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmesi aslında bu geniş siyasal yelpazenin O tek aday etrafında “gönülden” birleşmediğini ortaya çıkarıyor.

Seçim ertesi ortaya çıkan tartışmalarda, iç hesaplaşmalarda
bu ortak aday konusunda İttifak ortakları ve daha ötesi bu ortak adayın lideri olduğu parti içinden bile desteklenmediği anlaşılıyor.

Sonuç olarak 21 yıl olduğu gibi;
”Adam kazanmış”,
” Atı alan Üsküdar’ı geçmiştir.”

Şimdi muhalefet cephesinde hesaplaşma zamanı…

En azından “Aynı yöntemlerle uygulanıp farklı sonuç beklemenin ahmaklık olduğu” gerçeği tüm muhalefet partileri tarafından anlaşılmış olması 2023 seçimlerinin muhalefetin önündeki maçlar için tek kazanımıdır.
Ve hiç yoktan iyidir.

Osman Naci Balta
02/06/2023

About OsmanNaciBalta

Check Also

DOĞRUDAN DEMOKRASİ NEDİR? – Alişan Özdemir

Demokrasi sistemi, birincil olarak toplumun ve toplumun etkinliklerinin yönetimi alanında monarşi ve oligarşi sistemlerine karşı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com