2023 olmadı önümüzdeki maçlara 2024’e bakalım anlayışı mı!?

Muhalif Yazılar
Osman Naci

2023 olmadı önümüzdeki maçlara 2024’e bakalım anlayışı mı!?

”İki seçim arasında siyaset yapmak caiz değildir.” bu Coğrafyada.

Demokrasi sadece sandıktan ibaret değildir.

Maalesef Coğrafyamızda beş yılda bir seçimden seçime “ayranı kabaran” siyasal bir toplumsallık hassasiyet, sorumluluk anlayışı yerleşmiş daha doğrusu yerleştirilmiştir.

Siyasetle uğraşmanın
“tukaka” olduğu;” Siz beş yılda bir oyunuzu verin gerisi bizde” anlayışı
“Bu ülkeye komünizm gerekiyorsa onu da biz getiririz” ifadesi ile formüle edilmiştir, bu Coğrafyayı Babasının malı Sayan muktedirler tarafından.
Başka bir ifade ile;
”İki seçim arasında siyaset yapmak caiz değildir.” bu Coğrafyada.

2023 seçiminin son ayağı Cumhurbaşkanı seçimimin ikinci turunu da Erdoğan/AKP’ye kaptıran Muhalefet liderleri topluma sükunet, sonuçları sineye çekip 2024’ü Yerel seçimlerini işaret ediyor.

Yani;”önümüzdeki maçlara bakacağız.”sadece sandıkta seçimden seçime yapılan bir muhalefet anlayışı öneriyor artık sabrı tükenmiş, değişimi zorlayan muhalif topluma.

Vatandaşa “Sen beş yılda bir oyunu ver gerisine karışma, o bizde!”
Önermesinde bir siyasi yaklaşım.

Başka bir anlatı ile bir tiyatro tadında süren seçim süreci “perde” dendiğinde bir hoş Seda bırakacak tekrar bir sonraki seçimde perde açılana kadar.

Ancak bu Sosyalistler, komünistler için böyle değildir.Daha doğrusu böyle olmamalıdır.
Yaşam varsa siyaset vardır, yaşam sürüyorsa siyaset sürecek demektir.

Ve siyaset sadece bu Coğrafyayı babasının malı sayan küçük bir zümrenin temsilcileri “elitlerin” değil sadece seçim sürecinde değil tüm zamanlarda 7/24 toplumun aktif olarak katıldığı kendi yaşamlarını doğrudan ilgilendiren konularda söz ve karar sahibi olduğu bir aktivitedir.

2013 Haziran direnişinden itibaren ortaya çıkan 2023 seçimlerinde iyice belirginleşen toplumdaki değişim talebine karşılık olarak Sosyalistler ve Komünistler bu süreçte toplumun içinde toplumla birlikte emekçilerin, emekçi halkların yanında ve önünde olmalı,
İnsiyatif almalıdır.

Bu bakış açısı ile Coğrafyamızın, coğrafyamız insanının emekçi halklarının birikmiş dağ gibi sorunlarının çözümüne deva olmayacağı
2023 seçimlerinde iyice ortaya çıkan toplumun değişim talebine yanıt veremeyeceği baştan belli iki sağ ittifakın çekişmesi üzerine kim kazanırsa kazansın emekçi halkların kaybedeceği, 2023 seçimi sürecinin tamamlandığı bugünlerden itibaren Sosyalistlerin,Komünistlerin önünde duran en ivedi görev Burjuvazinin çözümünü seçimden seçime ertelediği Coğrafyamızın ivedi çözüm bekleyen ekonomik, siyasal, sosyal sorunlarının çözümü için insiyatif alıp çok güçlü bir toplumsal muhalefetin odağını yaratmak, Sosyalistlerin, Komünistlerin öncülüğünde insiyatif aldığı çok geniş çok güçlü bir Sol Sosyalist muhalefet, mücadele odağı yaratılması kaçınılmazdır.

Osman Naci Balta
31/05/2023

About OsmanNaciBalta

Check Also

Sosyalistler kapitalist şirketlerden ne öğrenebilir? Cevri:Yazar:Paul S.Adler

Sosyalist bir ekonomiye geçişi nasıl hayal edebiliriz? Olmadık yerlerde ipuçları var: minyatür planlı ekonomiler geliştiren …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com