İletişim dili

Muhalif Yazılar
Osman Naci

İletişim dili…
“Toplum ile aynı dili konuşmak.”

Üyesi olduğum Partinin deneyimli üyelerinin katıldığı bir toplantısında eğitimci bir yoldaşın genç kuşak Parti yöneticilerine bir eğitimci yaklaşımı ile iki cümlelik basit bir örnekleme ile oldukça derinlikli, temel önemli bir sorun ile ilgili uyarıda bulundu;

“İki Doktorun kendi arasında tıbbi bir konuyu konuşurken kullandığı dil ile O doktorların aynı konuyu hastaları ile konuşurken kullanacağı dil aynı olamaz.”

Eğitimci yoldaş Parti Yöneticilerini Partinin yayın organlarında yada propaganda araçlarında kullandığı dil konusunda oldukça basit ancak çok öğretici bir örnek ile uyarıyordu.

Siyasetçilerin, özelde Sol Parti, örgüt yada grupların, kimi aydınların, gazetecilerin toplumla iletişimlerindeki çok belirleyici, temel bir sorunu dile getirmişti yoldaş.

Genelde Sol’un en çok kullandığı sokakta, meydanlarda, toplu taşıma duraklarında, pazar yerlerinde dağıttıkları bildiriler yolu ile yaptıkları propaganda çalışmalarında ve çıkardıkları yayın organlarında görülür bu sorun.

Bu dil kadroların konuşma tarzına da yerleştiği için Sol’un toplum ile arasında bir türlü kurulamayan iletişim giderek açılan mesafenin birincil nedenidir bu anlamsız karmaşık üstenci iletişim dili.

Bu dil pek çok gerek bilimsel, siyasi, felsefi gerekse roman yazarlarında hatta gazete köşe yazarlarında da görülmektedir.

Bu nedenle çok okunanların sade temiz günlük konuşma dili ile yazılanlar olması tesadüf değildir.

Yakın zamanda televizyondan izlediğim bir araştırmaya göre gerek Ülkemizde gerekse Dünyada çok satan kitapların alıcıları tarafından okunma oranları %10’ların altı düzeyindedir.
Kitaplar alınıyor ancak okunmuyor yada okunamıyor.
Sebep;”Dil”

Ülkemizde çok okunan yazarlara baktığımızda Orhan Kemal, Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Nazım Hikmet isimlerinin karşımıza çıkması bu yazarların kullandığı dile bakıldığında bu çok okunur olmanın nedeni anlaşılır.

Kitaplar, şiirler, Yazılar, Romanlar topluma bir şeyler anlatmak için yazılır.
Bunun en etkili yolu da anlaşılabilir temiz basit bir dil kullanımıdır.
Ben buna insanların kullandığı sokak dili diyorum.

Ayrıca bu konuda çok okunan gazete köşe yazarlarınında başarısının arkasındaki gerçek budur;
“ Okuyucusu ile aynı dili kullanmak.”

Halkın eğitim seviyesinin düşük olduğu, okumayı sevmeyen bir toplum yaratıldığı bahanesinin arkasına sığınmak yerine biz aydınların görevi insanlarla doğru ve onların dili ile iletişim kurmayı başarmaktır.
“Halkın seviyesine inmek gibi” üstenci, yanlış, kabul edilemez bir yaklaşımdan bahsetmiyorum.

17/11/2022

About OsmanNaciBalta

Check Also

Sosyalistler kapitalist şirketlerden ne öğrenebilir? Cevri:Yazar:Paul S.Adler

Sosyalist bir ekonomiye geçişi nasıl hayal edebiliriz? Olmadık yerlerde ipuçları var: minyatür planlı ekonomiler geliştiren …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com