KOLOMBİYA; Tarihi Pakt İkinci Zafere Hazırlanıyor-M. Taş

29 Mayıs seçimlerinde Tarihi Paktın zaferi ülkede ve dünyada geniş yankı uyandırdı. Başkan adayı Gustavo Petro ve Başkan Yardımcısı Francia 8.5 oyla, Kolombiya tarihinin, bugüne kadarki en büyük rekorunu kırdı.  Askeri kuvvetler komutanının kasıtlı müdahalesi, bakanların eylemleri, önyargılı ve basın etiğine uymayan iktidar yanlısı basın Petro’yu kuşatma altına almıştı. Tüm saldırılarına rağmen İvan Duque ve adayı Uribe yenildi, halkı korkutan tüm teknikler ve politikalar birer birer çöpe atıldı.

Seçmen ilk turda, siyasi egemen sınıftan hoşnutsuzluğu ve derin bir değişim arzusunu içeren güçlü bir mesaj verdi. Soldan aday ve tüm anketlerde ilk sırada yer alan Gustavo Petro ile sağ koalisyonun adayı Federico Fico Gutiérrez arasında geçen kampanyanın sonunda Gutierrez ağır bir yenilgiye uğradı ve devre dışı kaldı.

Ön sırada görünmeyen, kampanyasını yolsuzlukla mücadeleyi önde tutarak ikinci tura geçmeye hak kazanan ve sağ oyların büyük bir bölümünü çekebilecek olan Rodolfo Hernández ikinci sırada yerini aldı. Partisiz, sert, maço, güçlü aday olarak ortaya çıkıp kendi alanını yaratan, fareleri iktidardan indirip yolsuzluğa son vereceğini söyleyen sürpriz aday mühendis Rodolfo 6 milyon oy aldı ve ikinci tura daha güçlü çıkmak için eksik oyları tamamlamaya hazırlanıyor.

Solun bu büyük başarısı yılların birikimiyle oldu. 62 yaşındaki Petro siyasette geniş bir kariyere sahip ve on yıllardır bu an için çalışıyor: o bir senatördü, ülkenin en önemli ikinci siyasi pozisyonu olan Bogota belediye başkanıydı. 2018 başkanlık seçimlerinde, o zamana sol bir adayın gösterebileceği en iyi performansı göstererek 4.5 milyon oy aldı. 29 Mayıs’ta ise oy sayısını neredeyse ikiye katlayarak 8.5 milyona ulaştı.

Böylece geleneksel siyasi parti ve hareketlerin dışında kalan iki aday ikinci tura kaldı. İlk kez bir sol aday oyların %40’ını alarak zirveye çıkıyor. Ancak rakibi herhangi bir partiyle ilişkisi olmayan Hernández sürpriz yapabilir.

Petro liderliğindeki koalisyon olan Tarihsel Pakt, Juan Manuel Santos hükümeti sırasında Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile yapılan barış anlaşmalarının ardından Kolombiya’da sola zayıf olan ilgiyi arttırdı. Bu anlamda Mart seçimlerinde çifte zafer kazanıldı. Sol hiç hayal edemeyeceği hedefe ulaşarak Kongre’de büyük başarı yakaladı.

 

Petro, 2018’de Duque’ye karşı aldığı yenilgiden sonra bazı dersler çıkardı. Dört yıl sonra diğer ilerici sektörlerle ve aynı zamanda geleneksel partiler ve politikacılarla ittifaklar kurmaya istekli çok daha ılımlı bir aday görüntüsünü verdi. İşadamlarıyla bir araya geldi ve ekonomik önerilerine güvenmeyen ve cumhurbaşkanlığına ulaşırsa mülklerinin kamulaştırılmasından korkanların korkularını yatıştırmak için mümkün olan her şeyi yaptı. Petro, siyasi ihtiyaçlarına cevap vermek için siyasi partiler ve yaklaşık yirmi sol parti ve hareketlerden oluşan bir koalisyon olan Tarihsel Paktı inşa etti ve lideri oldu. Pakta yapı kazandıran kişisel inisiyatifin yanında, aynı zamanda Francia Márquez gibi yeni liderlikleri güçlendiren solu birarada tutan bir alandır. Petro cumhurbaşkanlığı seçimini kazanırsa, Kongre’de garantili çoğunluğa sahip olmayacak, ancak önemli sayıda destekçisi olacak. Yasama tecrübesine sahip ve ekibinde deneyimli politikacılar var.

İktidar Adayı Gutierrez’in desteğini alan Hernández’in ikinci sırada seçimlere yarışa devam etmesi, Liberal Parti’nin Bumango siyasetinde on yıllardır süren tekelinin sonunu getirdi. Kampanya süresince basit ve geleneksel siyasete ve yolsuzluğa karşı konuları defalarca vurguladı. İdeolojik tanımlardan kaçındı, kimsenin desteğini aramadığını veya buna ihtiyacı olmadığını beyan etti. “Benim tek ittifakım Kolombiya halkı” olacak demişti. Başkan seçilirse parlamentoda ne partisi ne de temsilcisi olacak.

Petro, %50’ye ulaşmak için ihtiyaç duyduğu oyları almak için stratejisini baştan sona yeniden düşünmek zorunda kalacak. Ve kısmen ilk turda yaptığı gibi diğer siyasi sektörleri de cezbedecek politikalar geliştirecek.

Nefret rejimini yenilgiye uğratan Tarihi Pakt 19 Haziran’da yapılacak ikinci turda oyunu arttırmaya ve kesin zaferini pekiştirmeye odaklanacak. Çeşitli toplumsal grupları ülkenin sloganlarla yönetilmediğini anlatarak 15 milyonu aşkın çekimserin büyük bir bölümünü çekmeye çalışacak. Binlerce köylü ve marjinalize edilmiş yığınlar vicdanlarını özgürce dinleyebilecek. Eski sömürgecilerin yarattığı nefret ve katliam politikalarının sindirdiği, henüz karar vermeyen seçmen kitlesi bu sefer baskıdan uzak karar verebilecek.

İkinci tur seçimler, iki “düzen karşıtı” adayın yarışına sahne olacak, kampanya sıfırdan başlıyor diyebiliriz. Şimdiye kadar Petro, Uribismo’ya ve sağa karşı kampanya yürüttü ve rakibini alt etti. Ancak, iktidardaki sağ şimdi, Hernández trenine gecikmeden binmek istiyor. Kolombiya, benzeri olmayan iki adayla çok önemli bir seçimin arifesinde.

Kaynakça

– Sandra Botero,  Gustavo Petro mucize gerçekleştiriyor (Gustavo Petro en busca del milagro), Nueva Socıedad 31-05-22

– Manuel Humberto Restrepo Domínguez,  Tarihi Pakt Kazandı, değişimin Birinci zaferi.(Pacto Historico Gano, primer triunfo del cambio), 30/05/2022,Rebelion

About Mehmet Tas

Check Also

Toplumsallık illüzyonları

Burjuva toplumda birbirleriyle ancak metalar aracılığıyla ilişki kurabilen yalıtık bireyler, meta mübadelesinin yapıldığı pazarda kof …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com