BASINDAN-Kemal Yılmaz

Sosyal medyaya sansür düzenlemesinin tamamı komisyondan geçti

Bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası öngörülen ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçunun yer aldığı sosyal medya sansür yasasının tamamı TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

https://haber.sol.org.tr/haber/davutoglundan-bahceliye-videolu-mesaj-338807

Peker’in hesabı, toplumun borcu

Muktedirin (itibar, ikram, hibe, sadaka, bağış) vererek elde ettiği güç, (hakları, özgürlükleri, kazanımları) gaspederek elde ettiği güçten daha etkilidir. Çünkü en etkin şekilde itaat yoluyla ödenen bazı toplumsal borçlar yaratır.

 Yunan tarihçi ve biyografi yazarı Plutharkos, anlatıyor:

“Saraydaki karışıklık arasında kaçışanlar Kral Hsayarsa’nın büyük bir heykelini devirmişlerdi. İskender bunu görünce önünde durdu, şöyle dedi:

-Seni Grekler’e karşı giriştiğin savaştan dolayı ceza olarak yerde mi bırakalım, yoksa, başka zamanlarda gösterdiğin yücelikten, cesaretten dolayı ayağa mı kaldıralım?”

Şimdi bu ülkenin bazı demokratları, bir kısım solcuları, sosyalistleri de soruyor kendine: Biz bu Sedat Peker’i ne yapalım?

https://www.gazeteduvar.com.tr/pekerin-hesabi-toplumun-borcu-makale-1563444

İYİ Partili Çıray: Akşener, Erdoğan’ın adaylığının önünü açmak için çalışacak

Akşener’in Başdanışmanı Aytun Çıray, İYİ Parti liderinin ‘akıllarda bir tereddüt kalmaması’ ve ‘seçime girebilseydim kazanırım’ diyememesi için böyle yapacağını söyledi.

https://amp.artigercek.com/haberler/iyi-partili-ciray-aksener-erdogan-in-adayliginin-onunu-acmak-icin-calisacak

Kürtlere artık gerçekten acıyorum!

Geçtiğimiz pazar İstanbul Kadıköy’de PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan için yapılan protesto yürüyüşü haberlerini okuduğumda; “Kesin provokasyon!” demiştim.

Neyin provokasyonuydu peki bu?

Daha doğrusu neye ya da kime?

Tabii ki, sivil demokratik bir hareket olmaya çalışan HDP’yeydi.

Ama gördüm ki ben fazla iyi niyetliymişim.

Daha doğrusu fazla iyimsermişim.

Çünkü pazar günü gerçekleşen o protesto, düz ovada siyaset yapmakta direnen HDP’yi zor duruma düşürmek için filan değil, bilakis onların kontrolünde, onların isteği ve desteği ile gerçekleşmiş bir protesto imiş.

Hani bu yürüyüş Gemlik’e doğru değil de, Edirne’ye doğru yapılmış olsaydı ve o özgürlük sloganları da Öcalan için değil, Selahattin Demirtaş için atılmış olsaydı diyecek hiçbir şey bulamazdım.

Hatta itiraz edenlere de karşı çıkardım.

Çünkü HDP’nin genel başkanı iken tutuklanıp da cezaevine konulan Öcalan değil, Demirtaş!

Elbette ki parti üyeleri, o partiye oy verenler demokratik olarak tepkilerini dile getirme hakkına sahipler.

Ancak belli ki, Selahattin Demirtaş filan adamların umurunda bile değil.

https://m.haberturk.com/yazarlar/sevilay-yilman-2383/3469986-kurtlere-artik-gercekten-aciyorum

Rusya’dan Türkiye’ye çağrı: Suriye harekatından vazgeçin

Kazakistan’ın başkenti Nursultan, Rusya, Türkiye ve İran’ın garantör olduğu ve Suriyeli tarafların masada yer aldığı Astana formatındaki görüşmelerin 18. turuna ev sahipliği yapıyor.

Görüşmelerin başında açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev Suriye’de sahada cereyan eden durumu ele alacaklarını belirterek “Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı Suriye’nin kuzeyindeki Kürt oluşumlara karşı bir askeri harekat düzenleme planları ışığında özellikle önem taşıyor. Bunun olumsuz bir adım olduğunu, ülkede durumun istikrarsızlaşmasına, terörün tırmanmasına ve yeni bir çatışma dalgasına yol açabileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

https://gazetemanifesto.com/2022/rusyadan-turkiyeye-cagri-suriye-harekatindan-vazgecin-492663/

Hedef kadın devrimi

“Alkol alan bir öbek kadın fiziksel saldırıya uğradı!”

“İzmir’de bir okulda kız ve erkek öğrencilerin sınıflarının yanı sıra katları da ayrıldı.”

Saygı duygusundan payına bir şey düşmediği bilinen Akit gazetesi “Milli kadın voleybolcu Ebrar Karakurt’un özel yaşamına ilişkin hiç kimseyi ilgilendirmeyen bilgilendirmede bulundu.”

“Şanlıurfa’da diyanet yetkililerinin de bulunduğu bir toplantıda kadın avukatın etek boyu tartışma/eleştiri konusu edildi.”

Eski Türklerin gündelik yaşamında kadın da ata binen, kılıç kuşanandı. Her ne kadar erkek kimi fiziksel özellikleri nedeniyle ayrışsa da bu durum kadına yönelik ayrımcılığa yol açmazdı.

Türklerin İslâmiyete geçişi sonrasında da bu durum uzun süre korundu. Fatih Sultan Mehmet’in ölümü sonrasında kendisini gösteren gerici iklim görüntüyü değiştirmeye başladı. Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fetihle yetinmeyip halifeliği de getirmesiyle Türklerin OCAK temelli aile yapılanması yerini HAREMLİK-SELÂMLIK anlayışına bıraktı. Kaç göç başladı. Türklerde kadının aşağılanmasının, ikinci sınıf varlık konumuna geriletilmesinin sıfır noktası olarak bu olay görülür.

Tüm devrimler değerlidir kuşkusuz. Ama, kadın devrimini Cumhuriyet’in omurgası olarak görmek abartı sayılmamalıdır.

Toplumun yarısını yaşamın dışında bırakan, bununla da yetinmeyip onu aşağılayan, yok sayan anlayışa son verilmiştir bu devrimle.

https://www.veryansintv.com/hedef-kadin-devrimi/

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com