Memleket’te siyasetin gündemi seçim, vatandaşın gündemi geçim

Memleket’te Siyasetin gündemi seçim, vatandaşın derdi geçim…

Ülke siyaseti fena halde seçim sathı mahalline girmiş iken vatandaşın değişmez gündemi, derdi geçim. Ülkemizin ufkunda ABD’den başlayarak Avrupa ve bölgemizi yakınen ilgilendiren en geç 2023 Haziranında vuku bulacak seçim var.

Ülkemizin olası yeni iktidarı ile yakınen ilgilenen bu “Dost ve müttefik” Ülkeler 2023 sonrası için Erdoğan /AKP dışında bir başka Hükümet tercihleri olduğu Cumhurbaşkanı Erdoğana diplomatik mesafeleri ile hissetiririp, beden dilleri ile mesaj iletmekteler.
Tabii dir ki “Kapalı kapılar ardındaki” diplomasiyi bilmemiz mümkün olmamakla birlikte onca yıllık siyasal deneyimimiz özellikle ABD ve ABden Erdoğan /AKP iktidarı yönündeki soğuk hava dalgasını hissetmekteyiz.
ABD ve AB’den gelen sübliminal mesajlar 2023 sonrası Türkiyesi için İktidarın Erdoğan /AKP olmayacağı yönünde. Zaten tüm kamuoyu yoklamaları da bu sonucu işaret ediyor.

Başını matematiksel oy avantajı ile CHP-İYİP çektiği olası 2023 Haziran sonrasının iktidarı Millet İttifakıda bu verilerin yüklediği özgüven motivasyon ile yürüyorlar.
Geçtiğimiz hafta HDP’nin birinci ağızlarından Eş Başkanları tarafından okunan “ Tutum açıklaması”
Yirmi yıllık Erdoğan/AKP iktidarından muzdarip Coğrafyamız ve bölge halklarına derin bir nefes aldırırken Millet ittifakınında İktidar yolunda elini rahatlatıp, güçlendirmiş oldu.

İktidar Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanlığı için gerekli %50+1’in sayısal bakiyesini tamamlaması için Millet İttifakına gedik açma hamlelerini sürdüre dururken Millet İttifakı olarak; CHP-İYİP-SP-DEVA-GELECEK-ANAP ile safları sıklaştırmakta, HDP ve çevresinde kümelenmiş “Sol” ile dirsek temasında.

HDP Eş Başkanlarının “Tutum” larının belli olması sonrası olası seçimlerdeki tablo belirginleşti.
Milletvekililiği seçimlerine Cumhur İttifakı, Millet İttifakı ve HDP merkezinde toplanacak “Sol” partiler ile birlikte “ Demokrasi İttifakı” olarak girilecek, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ise Cumhur İttifakı ile
Millet İttifakının çıkaracakları adaylar arasında geçececek. HDP’nin “ Tutum açıklamasında” Millet İttifakına yakınlık mesajı vardı. Bu mesaj Millet İttifakının özellikle Cumhurbaşkanlığı seçiminde elini rahatlattı.
Bu arada Siyaset Sahnesinin Oryantalist siyasetçileri Muharrem İnce, Ümit Özdağ, Mustafa Sarıgül’ün varlıklarını, popülist siyaset tarzı ve özgül ağılıklarının %1’in bile belirleyici olacağı hassasa seçim terazisine gram düzeyinde etkilerini göz ardı etmek olmaz.

Siyasi tarihimizin unutulmaz, duayen aktörlerinden “Kurt politikacı” Süleyman Demirel’in;”Ülkemiz siyasetinde 24 saat her türlü değişim için yeterince uzun bir süredir.” Sözünü yabana atmayıp, hesapta tutmakta yarar var.

Bu arada Seçim Yasasındaki değişiklerde baraj %1’lere yaklaşmaz ise Siyasete yeni katılan CHP, AKP, İYİP, BBP gibi partilerden koparak oluşan siyasi düzlemde nicel ağırlıklarından çok popüler özgül ağırlıkları olan; Ümit Özdağ, Muharrem İnce, Mustafa Sarıgül liderliğindeki Partiler son düzlüklerde, duruma göre pozisyon alıp özellikle Cumhurbaşkanlığını belirleyecek %1 mertebesindeki oyları ile seçimi belirleyecek “Satrancın piyonları” olabilirler.

Bugün kendimizide konumlandırdığımız Sosyalist, Devrimci Sol olarak bu Siyasal Düzlemin “ Etkisiz elemanı” olma pozisyonumuzu sürdürmekteyiz. Her ne kadar masa başında, kağıt üzerinde, medya karşısında dile getirsekte Sosyalist Devrimci Sol’u Ülke Siyasal Düzleminde “ Etkili eleman” söz sahibi konuma getirecek “Birleşik Mücadele” zemini bir türlü oluşturulamamakta.
Seçim ortamının yarattığı siyasi hareketliliğin etkisi ile belki Mecliste birkaç Milletvekili ile temsil edilmenin yaratacağı avantaj uğruna HDP çevresinde geçici bir Seçim İttifakı oluşabilir gibi görünmekte.

Eveeet Seçim sathı mahallinde Siyaset Arenası Şahları, Vezirleri, Filleri, Atları piyonları ile tam bir satranç tahtası iken…

Tek ve en temel sorunu geçim olan ve Erdoğan /AKP iktidarından umudunu yitirip yollarını ayıran vatandaş bu seçimin kazananından bugün kangren olmuş ekonomik ve sosyal sorunlarına ivedi çözüm beklemekte.
Sözün özü de budur.

Osman Naci
6 Ekim 2023
Kozyatağı/Kadıköy/İstanbul/Turkey

About OsmanNaciBalta

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

Birleşik Kamu İş: Açlık sınırı 20 bin lirayı aştı KAMU-AR araştırmasına göre son bir ayda …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com