El mi yaman? Bey mi yaman?

El mi yaman?
Bey mi yaman?

Bugün iki doz Maocu Sinovac aşımın, Covit 19 Virüsünün bilmem kaç yüzüncü mutandı
“Delta Varyantı” ile imtihanı vardı.
Eğer önümüzdeki dört gün içinde “Delta Varyantı” bünyemi teslim almış olmaz ise tüm dünya tarafından ve Ülkemizin önce onbeş milyon yurttaşına uyguladıktan sonra ile işe yaramaz ilan edip sırt çevirdiği Sinovac aşısı bilinki benim nezdimde tam not almıştır, sınıfı geçmiştir.

Yaklaşık birbuçuk yıldır ilk kez zorunlu iki program için sakin Virüse karşı yalıtımlı mahallemizden çıkıp merkeze kalabalıklara karıştık ki ne kalabalık.
Ben deyim iğne atsan yere düşmez, siz deyin mahşer.

Delta Varyantı ile ilk temasım bir saate yakın 30 derece sıcağın altında bekleyip gelmeyen belediye otobüsü yerine binmek zorunda kaldığım hiç bir pandemi koşulunun geçerli olmadığı minibüste oldu.
Muhtemel…

Bir yakınımın nikah töreni için zorunlu gitmek durumunda kaldığım Kadıköy Evlendirme Dairesi 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasında ki Wembley stadından farksız. Lebalep, “0” mesafe.
Nikah Salonu girişinde Düğün Arabasından inerken yakaladığım Gelin ve Damada ayak üstü yaşam boyu mutluluklar dileyip, ederi emekli maaşıma denk gelen çeyrek altından sıyırarak, kendimi Delta Varyantının pusuya yattığı Kadıköy evlendirme Dairesi sınırları dışına attım.

Attımda ne oldu???
Nikah Dairesi mahşerinden, Kadıköy mahşerinin içine düştüm ara sokaklar da dahil olmak üzere Kadıköy çıldırmış… Adım atacak yer yok, caddeler, sokaklarda insanlar adım adıma, omuz omuza.
Hele Kadıköy Çarşısı…
AKP Belediyesinin Beyoğlu eğlence sektörüne yönelik mobingi sonucu Kadıköyü meyhaneciler, barcılar Kadıköy çarşının mekan tutunca akşamcılar birbuçuk yıllık Pandemi sürecinin rövanşı peşine düştü…
Kadıköy Meyhaneler Barlar sokağında Boş masa, boş sandalye karaborsa.

Kadıköy sokalarından canımızı sıyırıp Kadıköy Karaköy İskelesinde sözleştiğimiz arkadaşımızla İskele girdiğimizde durumda bir değişiklik yok. Şehir hatları iskelesi, vapur; Evlendirme Dairesinden, Kadıköy sokaklarından, barlar, meyhaneler sokağından farksız.Her yer Delta Varyantı için Bayram Yeri…

Şehir hatları vapuruna binerken ve inerken ağız, ağıza, burun buruna, göz göze, sırt sırta…

Programımızın son etabı Yitirdiğimiz bir Değerimizi anma programına Karaköy İskelesinden Mimarlar Odası İstanbul Şubesine giderken, malum gurme lokanta ve malum baklavacılarda yer kalmadığı gibi insanlar tatlı tabakları ellerinde kaldırımda şeker komasına alt yapı yapmakta.
Delta Varyantından sıyıran şeker komasından gidecek.

Bostancıdan Karaköye Mimarlar Odası İstanbul Şubesine kadar topladığımız bütün Delta Varyantı virüslerle girdik.

Bu olağan dışı insan hareketliliği içinden saatler süren bir zaman diliminden geçilirde Virüs ile muhattap olunmaz ise bugüne kadar virüs ile ilgili anlatılan her şey çöp, bugüne kadar Virüs ile ilgili öğrendiğimiz her şey yalan olur.

(Anma programı günün çok özel mevzu dışı bir olay. Bütünü ile başka özel bir yazı konusu olduğu için detayına girmeyeceğim.)

Anma programı bitimi aynı rota dönüş; Saat akşamın 21.00’i malum baklavacıda hala insanlar ellerinde baklava tabakları ile, sokaklarda, kaldırımları işgal etmiş.
Karaköy, Eminönü, Kadıköy vapur…
Kadıköy meydanında Delta Varyantına nispet kurulan coşkulu halaya katıldıktan sonra;
Kadıköy- Bostancı Metro eve varış.

Yazıyı tamamlamakta olduğum şu an 11Temmuz 2021 00.00.
10 Temmuz 2021 Cumartesi topladığım Delta Varyantı ile İki doz Maocu Sinovac aşısının ürettiği antikorlarla savaş halinde, çarpışmakta.
Üç bilemedin dört gün sonra göreceğiz;
“ El mi yaman? Bey mi yaman?”
Eğer bu mücadeleden Mao’nun torunlarının ürettiği Sinovac aşısı zaferle çıkarsa, O günden itibaren bir daha Mao’ya, Maocu’lara laf edenin kafasına terlik atar, ağzına kürekle vururum.

10 Temmuz 2021Cumartesi günü Bostancı-Karaköy, Karaköy-Bostancı arası gidiş dönüş sürecindeki caddeler, sokaklar, meydanlar sosyal alanlarda gördüklerim yaşadıklarım Salgında 4. Pik’e hazır olun eyyy halkım, hatta 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasındaki trübün görüntülerinden sonra eyyy dünya diyor.

İkinci bir şahsıma ait çoook bilimsel bir tespit de;
“Sokakların durumunu baktığımızda sosyalleşme insanlık için ekmek, su, ilaç kadar önemli, insanlığın sosyalleşmesinin önüne geçmek, yasaklar, kısıtlamalar, insan doğasına, yaşamın olağan akışına, aykırı, ters, kabullenilemez.”
Bu koşullarda salgın için tek ve kesin çözüm toplumun tamamının (gerçekten virüs karşısında etkili bir aşı ile) aşılama yolu ile ağır hastalanma ve ölümlerin önüne geçilerek toplumsal bağışıklığın, sağlanması, kazanılmasıdır.

Virüs insanlığın toplumlaşma sürecinden itibaren insan yaşamında hep var olmuş ve bundan böyle var olacak ve toplumsal yaşamın gelişimini şekillendirecek yaşamın vazgeçilmez olgusudur.
Sorun Virüslerle mücadeleye yada birlikte yaşamaya ne kadar hazır olduğumuzdur.

Osman Naci
10 Temmuz 2021
Kozyatağı/Kadıköy

 

 

About OsmanNaciBalta

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com