Köşelerden Bir Demet (322)-Cavlı Çulfaz

Tarihte toplumlar hep diyalektik dönüşümlerle evrildiler ve 17. yüzyılda Shakespeare’in “yozlaşmış krallığı” da bu mantık içinde önce Habeas Corpus (1679) ve “Şanlı Devrim”e (1688), sonra da -18. yüzyılda- “Aydınlanma”ya yol açtı. Aynı şekilde günümüzün yozlaşmış otokrasileri de diyalektik karşılıklarını gelecek nesillerin baskı ve yağma yöntemlerine bu çağa uygun tepkilerinde bulacaktır.

https://www.birgun.net/haber/monarsi-otokrasi-ve-curume-351385

Bunu yapacak ve zorlayacak olan soldur. Bu nedenle sol, CHP’ye baskı yaparak onu harekete geçmeye teşvik etmeli, dahası zorlamalıdır. Ancak sol, CHP’yi dışlayarak, suçlayarak, karşıya alarak değil, dinci-faşist diktatörlük girişimine karşı birlikte mücadele etmenin şartlarını yaratacak şekilde hareket etmelidir. Yöneltilecek eleştiri de bu yaklaşımla kurulmalıdır. CHP’nin gericilik karşısındaki en büyük potansiyel güç olduğu unutulmamalıdır.

https://www.birgun.net/haber/ic-savas-351380

Her yolun sonunda yeni bir başlangıç vardır derler. Yürüyen/yürüyebilen herkese.

https://www.evrensel.net/yazi/89078/yagmur-yerine

Adam, iskemlesini alıp mahallenin meydanına koyup oturuyor, diğer iskemleler de etrafında. Herkes gelip oturuyor, başlıyorlar konuşmaya. Herkes kendi meselesini, yaşadığı problemleri anlatıyor. Çözümler aranıyor birlikte. Kimin kime oy verdiği de önemli değil, orada doğrudan temas, dayanışma ve katılım var. Bu küçük bir örnek ama bütün ülkeye yayabilmek gerekiyor.

https://yeniyasamgazetesi2.com/siyasetin-merkezini-degistirmeliyiz/

Çalkantılı yıllarda iki vahşi darbe görmesine karşın sol fiziken ezilse de düşünsel, kültürel ve siyasi olarak toplumu, siyaseti etkilemeyi sürdürüyor. Gittikçe genişleyen kadın hareketi, çevre eylemleri, her konuda kendini gösteren toplumsal hareketler, kıpırdanan işçi hareketi, Gezi bu etkilenmenin uç noktalarıdır.

https://www.birgun.net/haber/carikli-erkaniharp-cozer-sorunlari-351360

https://t24.com.tr/yazarlar/murat-belge/livaneli-nin-soyledikleri,31685

CHP’nin 19 (on dokuz) gün süren 7. Kurultayı 17 Kasım 1947’de toplanıyor ve İnönü’nün Cumhurbaşkanı kaldığı sürece, parti başkanlığı yetkilerinin kurultayca seçilen genel başkan vekiline devretmesi hükmü “tüzüğe” konuluyor. İnönü Genel Başkanlık’tan fiilen ayrılıyor. İktidar ve muhalefet partilerine eşit uzaklıkta, yansız ve tarafsız davranmaya başlayan İnönü, partilerin başta devlet tekelinde olan radyo olmak üzere, tüm kamu olanaklarından “eşit yararlanmasını” gerçekleştiriyor.

https://www.birgun.net/haber/12-temmuz-1947-demokrasiye-giris-dersi-351376

Erdoğan’ın anlattığı hikâyede, Komünizmle Mücadele Dernekleri, Milli Türk Talebe Birliği, Körfez’den İslamcılara akan petrodolarlar, 6. Filo, ABD ile İslamcılar arasında bu dönemde tesis edilen işbirliği, Müslüman Kardeşler, yeşil kuşak projesi yok. Erdoğan, Türkiye’deki sermaye sahiplerinin, Ordu’nun ve ABD’nin İslamcılara dönük desteğini tümüyle atlıyor.

https://www.birgun.net/haber/erdogan-in-hatirlayamadiklari-351387

Tenis, televizyon ekranlarımızdaki Wimbledon resimlerinde göründüğünden çok daha ilerici bir spor ve her zaman öyle oldu. 150 yıllık tarihinde tenis, kendine has, düşüncelerinde radikal ve ilerici olan insanları hep çok cezbetti.

https://www.birgun.net/haber/iscilerin-tenis-raketi-351388

 https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/2020/05/25/koronavirus-oncesi-istanbul-izlenimleri-cavli-culfaz/

“Popüler Tarih Dergisi” Ağustos 2002 sayısında, yıllardır saklanan bu gerçeği/sırrı yazdı: Taksim Anıtı’nda, Atatürk’ün arkasında iki Sovyet generali duruyor: General Mihail Vasilyeviç Frunze ve Mareşal Kliment Yefremoviç Voroşilov… Evet; sır buydu.

http://haberci.com/2021/03/22/taksim-meydani-sifreleri/

https://www.cafrande.org/taksim%E2%80%99deki-cumhuriyet-anitinin-80-yildir-saklanan-sirri/

Madenci cenazelerinde şehrin ve devletin ileri gelenleri çok üzülür. Acısı ve öfkesi her an isyan duygusuna dönüşebilecek kalabalık, adı üstünde, onlardan kalabalıktır. Henüz dul kalmış eşlerin, yetim kalmış çocukların üstüne askeri polisi sürmek zorunda kalabileceklerini bilmek, yetkililerin hassas ruhlarını incitir.

https://vimeo.com/541540338

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com