Köşelerden Bir Demet (218)-Cavlı Çulfaz

Yıllar önce özgürlükçü, cesur, onurlu, pırıl pırıl bir genç kadın olarak tanımıştım sizi. Şimdi üzülüyorum; hem insanî vicdanî değer yitimine uğramış olan sizin için, hem de bir kez daha hayal kırıklığına uğrayan kendim için.

https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/bir-zamanlar-sizi-onurlu-ahlakli-bir-kadin-olarak-tanimistim,29942

HDP’Yİ KAPATMAK, CEHENNEM YOLUNDA YENİ BİR ADIM OLUR.  Ve hep aynı şeyi yapıp değişik bir sonuç beklemek akıllı bir hareket tarzı değildir.

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/gare-katliami-pkk-yi-sucluyorum-kiniyorum-iktidari-da-sorumlu-tutuyorum-ve-silahlar-artik-susmali-diyorum,29957

Onların 1980’lerin sonunda Siyasal’da Kürt sorunu vb. tartışıp tartışmadığını bilmiyorum doğrusu.

Dönem, koşullar, apolitiklik, sersemlik şu bu… Sonuçta Siyasal’da okumuş biri, o yaşa dek böylesine can alıcı bir konuya ilgisiz ve bilgisiz kalabildi. Ancak örneğin cenazesi bir hafta boyunca asfaltta kalmış bir Kürt kadını, cenazesi buzdolabında bekletilmek zorunda bırakılmış Kürt çocuk, cenazesi mezarından çıkarılmış bir Kürt anne, ‘insan hakları hukuku’ alanının konusu değil midir?

http://www.diken.com.tr/eren-hanim-sebnem-hoca-omer-faruk-bey-ve-endise-uzerine/

 “27 yıllık göğüs uzmanı doktorum. Terörden ve şiddetten yana olmam mümkün değildir. Binlerce insanı tedavi ederek kurtardım. Silah kullanmayı reddediyorum, elime silah almadım. Hayatım insan hakları konularını incelemekle geçti.”

http://www.diken.com.tr/omer-faruk-gergerlioglu-neden-hapse-girecek/

Cumhuriyetin ilk döneminde oluşmuş olan kadın hakları, 1961 Anayasası ile güvence altına alınmış olan örgütlenme, toplu sözleşme, grev ve sendikalaşma gibi temel içtimai haklar, ilk bakışta korunması gerekenler. Yine bu metinlerden biri olan Avrupa Birliği Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın imzalanarak anayasaya dahil edilmesi, Türkiye’de kapsamlı bir yönetsel reform sonucunu doğurmakla kalmayacak, Kürt meselesinin çözümü yolunda da önemli bir adım anlamına gelecektir.

https://www.evrensel.net/haber/426362/siyaset-bilimci-zafer-yoruk-bu-bir-rehine-kurtarma-operasyonu-degildi

10 yıl iktidarda kalan Adnan Menderes’in Demokrat Partisi [D.P.] toplumu o kadar kutuplaştırmıştı ki, kahvehaneler ve camiler bile ayrışmıştı… Bir parti ne kadar çok iktidarda kalırsa, kutuplaştırma yeteneği de o ölçüde büyüyor. 20 yıldır iktidar olan AKP kutuplaşmayı bir üst düzeye taşıdı… Artık kendini desteklemeyen herkes düşman sayılıyor…

https://yeniyasamgazetesi2.com/siyasi-partileri-nasil-bilirsiniz/

Üç gün önce 17 Şubat 2017’ydi. Fevzi Kavuk‘un ölüm yıldönümüydü. Ben kendimce onu andım. Bugün “Eski zaman muhtarlarının” en şanlısını siz de anın istedim.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/biz-fevzi-kavuk-un-ihtiyar-heyetindeniz,29943

 Şevket Süreyya Aydemir’in Tek Adam’ı ilk gençliğimizde bizi çarpan, önümüze ufuk açan yaşamöykü kitaplarının ilkiydi. Atatürk’ü öyle bir anlatıyordu ki, onun özellikle İsmet İnönü’yü anlattığı İkinci Adam, Toprak Uyanırsa, Suyu Arayan Adam’ını (özyaşam) ve diğer kitaplığını okumamanın eksiklik olacağını kavramıştık.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/oner-yagci/yasamlardan-gelen-1815107

“Bir yazarın, kendinden yaşça hayli küçük ama olgunlaşma sürecine girmiş bir şaire, yönlendirici yaklaşımının ne büyük kıymette olduğunun ayrımına bir kere daha vardım. Ne acı ki o şair daha sonra bir ortaçağ yangınında öldürüldü.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/demir-ozlunun-1984te-behcet-aysana-yazdigi-mektup-turk-edebiyatinin-en-buyuk-sorunu-dunya-akimlariyla-karsilasmak-1815163

Frunze’nin veda yemeğinde imzalanan anı defteri –  M. V. Frunze’nin Türkiye ziyaretinin (Aralık 1921-Ocak 1922) Ukrayna SSC Büyükelçiliği’nde düzenlenen veda yemeğinde (2 Ocak 1922) Anadolu’da Yeni Gün gazetesinin yazı işleri müdürü ve muhabiri Kemal Salih (Sel) Bey, bir anı defteri dolaştırmış ve bu defter Mustafa Kemal’den Frunze’ye, Fevzi Paşa’dan Afgan Büyükelçisi Sultan Ahmet’e kadar dönemin birçok önemli ismi tarafından imzalanmıştır.

https://www.academia.edu/9133974/Frunze_nin_Veda_Yeme%C4%9Finde_%C4%B0mzalanan_An%C4%B1_Defteri

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

[Biraz da gülümseyelim: 1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Günel Başer iletti. “Deve ile zürafa ne kadar güzel rakı içer…”]

https://www.youtube.com/watch?v=TvxdVx2Atlk&feature=emb_rel_end

Attachments area

Preview YouTube video Aydın Boysan Rakı Adabı

Aydın Boysan Rakı Adabı

About admin

Check Also

TBKP

TBKP (Türkiye Birleşik Komünist Partisi) Bugünlerde TBKP konuşuluyor, tartışılıyor. Her nedense birileri TBKP dosyasını güncelledi. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com