Köşelerden Bir Demet (81)-Cavlı Çulfaz

Sağ kültür, hayatta da siyasette de, boyun eğmeyi, biat etmeyi öğretir. Sağ kültürün bu öğretisi, yanlıştır, insan şeref ve haysiyetine aykırıdır; toplumları geride bırakır. Sol kültür ise hayatta da siyasette de, her şeyi sorgulamayı öğretir. Bırakın terimler ve kavramlar üzerinde 1970’lerde kalmış olan küflenmiş kavgaları sürdürmeyi, toplum bunlardan bıktı…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/chpnin-yumusak-karni-ataturkculuk-laiklik-ve-kurt-sorunu-1766553

 Veysi Sarısözen: Eğer Türkiye savaşa girmiş olsaydı, bunun çok büyük devrimci sonuçları olacaktı. TKP de öteki kardeş partiler gibi Nazi işgalcilerine karşı gerilla savaşları içinde büyüyecek ve Nazilerin yenilgisiyle birlikte Türkiye’nin yeniden kuruluşunda söz sahibi olacaktı. İsmet İnönü harbe girmeyerek Türkiye’yi Nazi işgalinden değil, ama devrimden korumuş oldu.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-devrimci-surecin-saflarinda-konfederal-devrimci-parti-4464

Sosyal-Demokratlar maceracılığa karşı her zaman uyarıda bulunacaklar ve kaçınılmaz olarak tam bir hüsranla sonuçlanan hayalleri amansızca teşhir edeceklerdir. Devrimci bir partinin ancak devrimci sınıfın hareketine fiilen rehberlik ettiği zaman adına layık olabileceğini akıldan çıkarmamalıyız.

http://www.kurtuluscephesi.com/lenin/maceracilik.html

https://www.marxists.org/archive/lenin/works/1902/sep/01.htm

Yurttaş yok, ümmet var; demokrasi yok, dava var; hukuk yok, sürekli dinsel referans var…Kısacası, Anayasa ve hukuk yoluyla demokrasi yok, ama DAVA var.

https://www.birgun.net/haber/devleti-partilestirme-sureci-ivme-kazanirken-315834

Adana’yı her katmanıyla satırlarına taşıdı. Çukurova’da pamuk ırgatlarının, çırçır fabrikalarındaki işçilerin sorunlarını işledi, yaşamlarından öyküler damıttı. Büyük toprak sahiplerinin, fabrikatörlerin ve ırgatbaşlarının cephesi, çehresini de katıksız bir gerçeklik ve dramatik keskinlikle – kinsiz, “herkese karşı” sevecen ve umutlu bir yaklaşımı koruyarak – yansıttı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/tarlada-hamal-circirda-isci-yazinda-usta-orhan-kemal-106-yasinda-1766096

İlerici Enternasyonal, henüz oluşum sürecindedir. Yeni bir enternasyonalizme — yok oluşu önleyecek kadar güçlü bir enternasyonalizme — doğru yolculuk yeni başladı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya-forum/2020/09/17/enternasyonalizm-mi-yok-olus-mu/

Tahliye olurken “bir daha geldiğimde yatarım” diyerek yatağını cezaevine emanet bırakan Rıfat Ilgaz’ların hikâyelerini okuyarak büyüdük. 10 yıl önce adliyeleri yöneten zihniyetin isim değiştirerek yoluna devam ettiği, iddianameleri aynı mürekkebin yazdığı bu filmi izledik, izliyoruz, izleyeceğiz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/gec-kalmis-bir-beraat-yazisi-1766556

Nadir Nadi cunta döneminde “Ben Atatürkçü Değilim” diye kitap yazdığında, bundan hiç bir sosyal demokrat, hiç bir CHP’li alınmıyor, hatta Nadir Bey alkışlanıyor. Bugün ise, Canan Hanımı giyotine gönderilmedikleri kalıyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/ulkeyi-akp-ye-mahkum-eden-yoksa-chp-mi,28040

Milliyetçiliğin hızla ırkçılığa vardığını nasıl görmezsiniz? Bugün milliyetçilik tüm uygar dünyada “kendi ırkını diğer ırklardan üstün görmek anlamına gelir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/enver-aysever/cikarin-ataturk-maskelerini-1766563

Fabrika önünde yapılan eyleme katılan Nakliyat-İş Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Vera Varlık şirketinin avukatı ile görüşüldüğü bilgisini vererek işin içinde Can Paker’den Tülay Uzel’e, Cüneyt Zapsu’dan Ali Kibar’a pek çok ismin yer aldığını dile getirdi. 150-200 işçi nöbetleşe olarak eyleme devam ediyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olcay-buyuktas/uzelde-ekmek-nobeti-1766568

[Ali Erten yoldaşım Yılmaz Özdil, Emin Çölaşan, Ergin Yıldızoğlu ve Mehmet Ali Güller’in bugünkü yazılarını mutlaka iletmemi önerdi. Bu arada bana şöyle dokundurmadan da geçemedi: “Sen şimdi Fetö’nün solcularını yazmazsın, çünkü ordaki kimi eski solcularla ahbaplığın var, ‘gücenmelerini’ istemezsin.” Sevgili Ali ‘ana rahminden haklı doğan’ Yetmez Ama Evet’çilere çok kızıyor. Bense insanların geçmişteki hatalarını yüzlerine ısrarla vurmanın doğru olmadığını, siyasette yanlışından dönenleri kazanıp safları sıklaştırmanın önemini vurguluyorum. – C. Ç.- https://www.youtube.com/watch?v=Tb_VfNeQbYY

https://www.youtube.com/watch?v=J-BteL07qlA

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/fetonun-solculari-1766574

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/rejim-ulkeyi-cikmaza-surukledi-1766573

 12 Eylül’ün 40. Yılında Mülkiye ve Türkiye başlıklı panel

https://www.facebook.com/mulkiyelilerbirligi/videos/vb.151856924953652/433748077587167/?type=2&theater

Attachments area

Preview YouTube video Yılmaz Özdil ”Navtex” – Sesli Köşe Yazısı 17 Eylül 2020 #Perşembe #EvdeKal

Yılmaz Özdil ”Navtex” – Sesli Köşe Yazısı 17 Eylül 2020 #Perşembe #EvdeKal

Preview YouTube video Emin Çölaşan, Bugünkü Sesli Köşe Yazısı, 17 Eylül 2020 Perşembe, Sözcü Gazeteoku, Makale Dinle,

Emin Çölaşan, Bugünkü Sesli Köşe Yazısı, 17 Eylül 2020 Perşembe, Sözcü Gazeteoku, Makale Dinle,

About Mehmet Tas

Check Also

BRICS Büyüyor, Onunla Neler Büyüyor?

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan ve kısa adı BRİCS olan ekonomik blok, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com