Devlet ve Devrim’den alintilar

Tüm devrimlerin temel sorunu devlet iktidarıdır. Hangi sınıf bunu elinde tutacaktır? Lenin’in birçok kez yinelediği gibi, devrimci teori olmadan devrimci hareket olamaz; bu nedenle Ağustos ve Eylül aylarını, saklanırken, Devlet ve Devrim konusunda bir çalışma hazırlayarak geçirmesi şaşırtıcı değildir.

1916’nın son birkaç ayı boyunca bu konu üzerinde sistematik olarak çalışmıştı. 17 Şubat 1917’de, hala İsviçre’deyken, Alexandra Kollontai’ye şöyle yazmıştı: “Marksizmin devlete karşı tutumu sorunu üzerine bir makale hazırlıyorum (malzemeyi neredeyse hazırladım).” [1](T. eserler, cilt 35,sayfa 286)

Entre nous: Eğer beni içeri alırlarsa, not defterimi yayınlamanızı rica ediyorum: Devlet Üzerine Marksizm (Stockholm’de unutuldu). Mavi bir kapakla ciltlenmiş. Marx ve Engels’ten, aynı şekilde Kautsky’den Pannekoek’e karşı yapılan tüm alıntıların bir derlemesini içeriyor. Bir dizi açıklama, not ve formülasyon var. Bir haftalık bir çalışmadan sonra yayınlanabileceğini düşünüyorum. Önemli olduğuna inanıyorum … Koşul: tüm bunlar kesinlikle kendi içimizde! [2](T. eserler 36,sayfa 454)

Buradan, ilk olarak, çalışmanın Şubat Devrimi’nden önce bile pratik olarak hazır olduğu ve ikinci olarak da Lenin’in bunu çok büyük bir öneme sahip olduğunu düşündüğü açıktır. Son taslağı Ekim ayaklanmasından birkaç ay önce yazılan ve Devlet ve Devrim başlığıyla yayınlanan bu çalışmanın Lenin’in en önemli eserlerinden biri olduğuna şüphe yoktur.

 Bu kitap, devrimci hareketin karşı karşıya olduğu teori ve pratiğe ilişkin en önemli sorulardan bazılarına, zaman içinde önemini kesinlikle yitirmemiş, tam tersine artırmış olan sorulara değiniyor.Marksist Devlet Teorisini Yeniden Canlandırmak

Devlet ve Devrim’de Lenin, devlet sorununun savaş ve devrim için merkezi bir sorun olduğunu açıkça ortaya koyarak başlar. İlk olarak, “öncelikli görevimiz Marx’ın devlet konusunda gerçekte ne öğrettiğini yeniden ortaya koymaktır.” [9](T. eserler,cilt 25,sayfa 386)

Devlet, sınıf karşıtlıklarının uzlaşmazlığının bir ürünü ve tezahürüdür. Devlet, sınıf karşıtlıklarının nesnel olarak uzlaştırılamadığı yerde, zamanda ve ölçüde ortaya çıkar. Ve tersine, devletin varlığı sınıf karşıtlıklarının uzlaşmaz olduğunu kanıtlar. [10](T. eserler,cilt 25,sayfa 387)

About Mustafa Aydın

Check Also

ÇİN NEDEN KAZANIYOR?(2)- Çeviri

Sorun teknoloji ya da ekonomi değil, insan hakları 2 Çin’in Siyasi Sistemi Her şeyden önce, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com