Gündemden bir demet (15)/admin

Yargılandığı Kobani Davası’nda yasal tutukluluk süresi dolmasına rağmen tahliye edilmeyen Gültan Kışanak, hakim karşısına çıktı. Kışanak’ın avukatının tahliye talebini reddeden savcı, “Tutuklu kalmasında kamu yararı var” dedi.

IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarına karşılık 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek, eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş genel başkanları ve merkez yürütme kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 18’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobani Davası devam edildi.

Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmaya tutuklu sanık Sebahat Tuncel katılırken, Gültan Kışanak ile Selahattin Demirtaş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Gazete Duvar’ın haberine göre, duruşma eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’ın avukatı Cihan Aydın’ın beyanları ile başladı. Aydın, Kışanak’ın yasal tutukluluk süresi dolmasına rağmen, 75 gündür cezaevinde tutulmasına itiraz ederek serbest bırakılmasını talep etti. Bu talebe savcı “Tutuklu kalmasında kamu yararı vardır” cevabını verdi. Mahkeme başkanı ise “Tutukluluk sürecine ilişkin üst mahkemede itiraz süreci devam ettiğinden, bu aşamada karar verilemeyeceğine” karar verdi.

Avukatı Aydın, heyetin bağımsız ve tarafsız olmadığını belirterek heyetin reddini istedi.

https://www.birgun.net/haber/savci-kisanak-in-tahliye-talebini-reddetti-tutuklu-kalmasinda-kamu-yarari-var-498534

 

Osman Kavala: Bu kadar gözü kara şekilde hukuktan kopma beklemiyordum

About Mustafa Aydın

Check Also

Değerden değer ötesine

Bilgi yoğun teknolojilerin değer ilişkisine dayalı üretimi çöküşe sürüklediğini tespit etmek, çağımızı çözümlemede anahtardır.Bilgi yoğun …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com