Latin Amerika’dan (6)- Admin

NATO Olmasaydı Dünya Daha İyi Olurdu  

Ukrayna savaşı hakkındaki propagandanın iki temel ilkesine, yani Rusya’nın işgalinin kışkırtılmadığına ve Moskova’nın Ukrayna sınırlarının ötesinde emperyal emelleri olduğuna inanıyorsanız, doğal olarak NATO’yu bu tehdide karşı en iyi savunma aracı olduğunu görürdünüz. Bununla birlikte, eğer tarihe, Rus yetkililerin gerçekte söylediklerine ve yaptıklarına ve bu savaşı başlangıçta kasıtlı olarak sınırlı bir şekilde yürüttüklerine dikkat etseydiniz, Kiev’in Donbass’ta Rusça konuşanlara yönelik devam eden etnik temizliği nedeniyle Rusya’yı istila etmeye büyük ölçüde teşvik edildiği sonucuna varırdınız. 

Kurgulardan ziyade gerçekleri inceleseydiniz, Moskova’nın emperyal hırslarının anlatısının, Kiev’deki ABD destekli, 2014 neo-Nazi darbesinden sonra hazırlandığını da gözlemlerdiniz. O zamandan önce, profesör John Mearsheimer’ın belirttiği gibi, Putin emperyalist olarak görülmüyordu. Ancak NATO, Rusya’nın sınırlarına silahlarla dolu bir şekilde yerleştiğinde, emperyalist Moskova’nın anlatısı çok yararlı oldu. NATO, daha fazla NATO’yu gerektiren bir tehlike yarattı. Şimdi bu yanlış, yüz binlerce Ukraynalı askeri ve on binlerce Rus askerini ölümüne neden oldu ve NATO sayesinde ABD neredeyse Rusya’ya savaş açarken, insanlık nükleer uçurumun üzerinde sallanıyor.

EVE OTTENBERG, Counterpunch, 18 AĞUSTOS 2023

İlericilik, Aşırı Sağ ve Yaralı Yarasalar (1)-çeviri

Aşırı sağcı güçler ve adaylar yeniden Latin Amerika politik sahnesinde belirmeğe başladığında ve hatta bazıları hükümete geldiği bu sıralarda, ilerici hareket kendi hatasını kabul etmesi ve yoksul ve mülksüzleştirilmiş çoğunluğu politikalarının öznesi (sadece onların nesnesi değil) haline getirmekten ne kadar uzak olduğunu fark etmesinin zamanı gelmiştir.  Hiç unutulmaması gereken şey, katılımcı demokrasinin aslında onurlu sosyal katılımı, egemenliği ve bölgesel entegrasyon fikirlerini rayına oturtmaktır.

Hükümeti kurmak önemlidir ancak iktidarı ele geçirmek daha da önemlidir. Birincisi için seçim kazanmak yeterlidir. Ancak diğeri için, insanların gönüllerini fetheden fikirlere, programlara, net tanımlara ihtiyaç vardır. Bugünkü ilerici hareket ve sosyal demokrasi, seçimlerle demokrasiyi birbirine karışıyor.

Aram Aharonyan, Latin Amerika strateji araştırma merkezi, 31, 08, 2023

Víctor Jara, bir özgürlük şarkısı

Salvador Allende’nin öldürülmesi, Halk Birliği hükümetinin devrilmesi ve Augusto Pinochet’nin kanlı diktatörlüğünün kurulduğu Askeri Darbenin 50. Yıldönümünde Victor Jara’nin kişiliği ve sanatı daha da önem kazanıyor.

Víctor Jara yerli halkın içinden çıktı, yoksulluğu ve sosyal ihtiyaçları biliyordu ve tiyatrodan müziğe götüren sanatsal kariyerinde onları işledi. Kendisini proletaryanın siyasi süreçlerine bağladı ve projesi sosyalizmi temsil eden ve seçim zaferinden sonra iktidara ulaşan Salvador Allende’nin önderlik ettiği Halk Birliği’ne bağlı kaldı. Jara’nın sesi, toplumsal haklılık ve marjinalleşme bağlamını yansıtıyordu, zamanının sanatçılarının ve entelektüellerinin sosyal bağlılığını temsil ediyordu, kendisi de “Manifesto” adlı şarkısında ifade etti: “Şarkı söylemek için şarkı söylemiyorum”. İnsanlığından çıkmış faşistler onu işkence ederek öldürdü, cesedi 16 Eylül 1973’te bulundu.

Jara’nın melodilerinin sözleri, Halk Birliği hareketinin evrimini ve 1959’da Küba Devrimi’nin başlattığı kurtuluş süreçlerine katılmaya çalışan sosyalist projesini anlamaya yardımcı oldu; bu, darbeyi hazırlayan faşist grupların şiddetli tepkilerine neden olan bir melodiydi. “Nakaratlardan biri şöyledir: “Küba’ya şarkı söyleseydim, / Bir şarkı söylerdim / ayaktan ayağa, elden ele, / kalpten kalbe.

Victor, melodilerinde, her devrimcinin temel özelliklerinden birini, çift ve aile ilişkilerinin ötesine geçen ve diğerine ya da diğerine yönelen bir sevgi duygusunu, yani ezilenlerin duygularını söyledi. “Seni hatırlıyorum Amanda”da, yaşamları da dahil olmak üzere her şeylerini özgürlük savaşında kaybedenlere adadı. Aynı şekilde, “Barış İçinde Yaşama Hakkı”nda, ABD’nin ve diğer güçlerin emperyalist şiddetine karşı diğer uluslararası direnişlerden söz eder:

Askeri darbeden sonra tutuklandı ve işkence gördü, bugün adını taşıyan Şili Stadyumu’na götürüldü ve orada insanlık sevgisini hissederek son günlerini yaşadı. Ölümünden önce son dizelerini yazdı: “Faşizmin yüzü ne dehşet yaratıyor! / Planlarını kurnaz bir hassasiyetle / hiçbir şeyi umursamadan yürütür. / Onlar için kan madalyadır. / Katliam bir kahramanlık eylemidir.” Victor Jara’nın sesi bugün yaşıyor, çünkü bir özgürlüktür.

Cristóbal León Campos, Rebelión, 16/09/2023

Gabriel Boriç, Salvador Allende’nin 1973’te devrildiği ve acımasız askeri diktatörlüğün başladığı sarayın önünde yaptığı konuşmada demokrasiyi savundu.

“Demokrasiyle ilgili sorunlar her zaman çözülebilir … ve bir darbe asla haklı gösterilemez – farklı düşünenler insan haklarını tehlikeye atmaz, “dedi Gabriel Boriç, 1973 darbesi sırasında İngiliz yapımı Hawker Hunter jetleri tarafından bombalanan başkanlık sarayı La Moneda’nın önünde yaptığı konuşmada.

Ordu tarafından devrilen demokratik olarak seçilmiş solcu başkan Salvador Allende, tanklar içeri girerken saraydaki ofisinde kendini öldürmeden önce ulusa son bir radyo konuşması yaptı. 1990’da demokrasinin restorasyonundan önce, 40.000’den fazla insan işkence, siyasi hapis, veya infaz etti.

John Bartlett Santiago’da, Guardian, Pzt 11 Eylül 2023

Şili: Karanlıktaki kutlamalar

Bu anma töreninde ışıklardan çok gölgeler gözlemlendi, ancak Başkan Allende’nin hiçbir zaman geçerliliğini yitirmeyen son sözleri her zaman duyulmaya devam edilecek.

Bir yandan anmalar gerçekleşirken, ülke, cumhurbaşkanının, hükümetinin ve onu destekleyen partilerin ülkeyi yöneten gücün koyunları olarak görüldüğü yeni bir sağcı tuzağın ortasında darbeyi tartışıyor.

Bu hafta, Recoleta Belediyesi, XXI Kurucu Vakfı ve diğer örgütler tarafından, Başkan Salvador Allende Gossens’in savaşta düşüşünün ve bu ülkede 17 yıl süren faşist sivil-askeri diktatörlüğün 50. yıldönümünü anmak için düzenlenen uluslararası bir seminere katıldığım Şili’den yazıyorum.

Diktatörlüğün dayattığı bölünme ve çatışmanın üstesinden gelemeyen ülkenin üzerinde kasvetli bir atmosfer hakim. Tarihin “ikircikli kutlamaları” oldu: bazıları yoldaş Başkan Salvador Allende’nin eylemini, halka sadakatini ve demokrasiyi savunmak için kahramanca direnişini hatırladı, diğerleri ise “Şili’yi Marksist kanserden kurtaran” silahlı kuvvetlerin ülkenin şiddetli bir şekilde parçalanmasını sevinçle hatırladı.

Sergio Rodríguez Gelfenstein, Telesur, 14 Eylül 2023

About Mehmet Tas

Check Also

Gazze; Bizim Vietnam-Çeviri

Jorge Majfud, Rebelion, 20.11.2023 Yolsuzluk iddiaları, yargı ve parlamento darbesi ile kuşatılmış Netanyahu Gazze’nin yıkımına …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com