GÜNDEMDEN BİR DEMET (2)- Admin

Milli Eğitim Bakanı Tekin’e soru: Tekkeden okul, şeyhten öğretmen, tasavvuftan bilim ve uygarlık çıkar mı?

Bakanlığın resmi sayfasındaki habere göre, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 16 Ağustos’ta Başkent Öğretmenevinde, medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek eğitim gündemine ilişkin açıklamalar yapıyor, gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Metin okumanın ilklerinden biri önce bütün bir okuma yapmaktır. Sonra parçaları dikkate almak yani analitik okumadır. Bakanın açıklamalarında açıkça vizyon vurgusu var. Latince “visionem”e mi gönderme yapıyor, onu bilmiyorum ama farklı kelimelerle amacını/vizyonu söylüyor: “Hayatta en hakiki yol tasavvuftur, mürşit şeyhtir.”

Adnan Gümüş, Evrensel, 18 Ağu 2023

https://www.evrensel.net/yazi/93471/milli-egitim-bakani-tekine-soru-tekkeden-okul-seyhten-ogretmen-tasavvuftan-bilim-ve-uygarlik-cikar-mi

Umut ve korkusuzluk…

Dante, İlahi Komedya’da cehennemin kapısında “İçeri girenler, dışarıda bırakın her umudu” diye yazdığını yani cehennemin umutsuzlukla özdeş olduğunu anlatır. Katman katman ayırdığı cehennemin kapısından girdiğinde bu sözün ürkütücülüğünü dile getirir. Hocası ona “Burada her türlü korkuyu bırakmalı, ödlekliğin kökünü kazımalı. Sana söylediğim yerdeyiz şimdi, akıl hazinelerini yitirdikleri için acı çekenleri göreceksin”* diye nasihat eder. Umudun bittiği yerde korkusuzlukla ayakta durabilir, badireleri atlatabilirsin dercesine…

Mürüvet Küçük, Yeni yaşam, 15 Ağustos 2023,

https://yeniyasamgazetesi5.com/umut-ve-korkusuzluk/

Asıl olan kişilerin değil fikirlerin iktidarıdır

CHP’nin atması gereken ilk adım mevcut siyasal partiler kanunu esas alarak değil, kimliğine ve ideolojik çizgisine uygun bir şekilde; dijital çağın iletişim olanaklarıyla bilgi toplumu ile uyumlu daha kapsayıcı, daha esnek ve hiyerarşinin minimize edildiği bir örgütlenme modeli tartışmak olmalıdır.

Zeynep Altıok, politikyol, 17 ağu 2023

https://www.politikyol.com/asil-olan-kisilerin-degil-fikirlerin-iktidaridir/

İlk iklim değişikliği modelinin 1896’da oluşturulduğunu biliyor musunuz?

Bugün, insanlığın atmosfere saldığı sera gazları Arrhenius’un düşündüğünün çok ötesinde. Ancak Arrhenius, bir iklim modelini ilk kez ortaya koyan kişi. Dolayısıyla insanlık, iklim değişiminden 1896’da haberdar.

Bilim dünyasında, ilk iklim modellemesi İsveçli bilim insanı Svante August Arrhenius (1859-1927) tarafından 1896’da oluşturulmuştur.

Arda Tunca, Politikyol, 16 Ağu 2023

https://www.politikyol.com/ilk-iklim-degisikligi-modelinin-1896da-olusturuldugunu-biliyor-musunuz/

IMF ve Arjantin; Biraz da Türkiye

Bu yüzyılın başlarında Arjantin ve Türkiye’de IMF programları, toplumsal bunalımlara ve iktidar değişikliklerine yol açmıştı. Bugünlerde IMF iki ülkede de gündemdedir.

Geçen yıl IMF-Arjantin ilişkilerini, Türkiye ile de karşılaştırarak iki yazıda incelemiştim (Sol Haber, 7 Ocak ve 11 Şubat 2022). Sonrasında iki ülkede de ilginç gelişmeler oldu. Aktarmalar ve eklentilerle karşılaştırmayı güncelleştirmek istiyorum.

KORKUT BORATAV, Sol Haber, 11.Ağustos 2023

https://haber.sol.org.tr/yazar/imf-ve-arjantin-biraz-da-turkiye-382268

İklim değişikliği (7): Yeryüzünün ciğerlerini sökmek

Bundan bir süre önce iklim değişikliği ile ilgili bir dizi yazı yazmıştık. Şimdi yeniden bir mini diziye başlıyoruz. Bu yeni yazılarda ele alacağımız temalar bir önceki dizi ile tamamen ortak olduğu için aradan bir süre geçmiş olmasına rağmen, numaralamaya bıraktığımız yerden devam edeceğiz. İlk dizide altı yazı vardı. Bunların hepsi Gerçek sitesinde okunabilir. Bu yazıya da bu yüzden sayı olarak 7’yi veriyoruz.

Kasım 2021’de İskoçya’nın Glasgow kentinde toplanan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP 26 sonrasında ibretlik bir sahtekârlık keşfedilmişti. 30 bin kişinin katılımıyla 15 gün boyunca sürdürülen “hep birlikte havanda su dövme” ritüeline biraz hava katabilmek üzere yapılan göstermelik üç-dört açıklamadan biri ormanlarla ilgili bildirge idi. 100’den fazla ülkenin imzaladığı bu deklarasyon, 2030’dan itibaren ormansızlaştırma faaliyetlerine kesin olarak son verileceğini ilan ediyor. En önemli imzacılardan biri Brezilya idi. Neden “en önemli” imzacılardan biri? Çünkü, çoğu okurumuzun zaten bildiği gibi, yeryüzünün yağmur ormanları arasında birinci sırada yer alan  Amazonların en büyük bölümü bu ülkenin sınırları içinde.

Sungur Savran, Gerçek, 18 Ağustos 2023

https://gercekgazetesi1.net/uluslararasi/iklim-degisikligi-7-yeryuzunun-cigerlerini-sokmek

About Mehmet Tas

Check Also

Hareket hâlindeki çelişki

Emeğin üretici güçleri gelişmek için “dışarıdan bir mahmuz ve kırbaca ihtiyaç duydukları sürece”, sermaye üretici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com