ELEŞTİRİ VE ÖZ ELEŞTİRİLERİMİZDEN BİR DEMET  (1)- Admin

– 5 bin aktif ve pasif olduğu için sayılmayan 2-3 bini eklersek 7-8 bin üyesiyle Demokrasi İçin Birlik Dayanışma sayfamız yoluna devam ediyor. Tüm zorluklara ve engellemelere rağmen, gücümüz yettiğince facebook ve web sitesinde kendimizi tanıtıyoruz. Tweeter, Instagram ve Youtube ve Tik Toku kullanamıyoruz. Kültür- sanat ve spor alanlarında paylaşımlarımız yok gibi.

-Sayfa ve sitemizi tarihi TKP, igd, ikd, HDP, Dev-yol, tkh, sol parti, emep ve diğer sol gruplardan arkadaşlara açık tutmaya çalıştık. Herkesin uğrayacağı bir adres olsun istedik. Bugüne kadar sınırlı sayıda arkadaş üye oldu, paylaşım yaptı, çoğunluk uzaktan seyrediyor. Aralarında adı görünmesin diye web sitemize girip yazıları okuyanların fazla olduğunu tahmin ediyoruz. Sürekliliğimiz hakkında güveni ve kaliteyi arttıramadığımızdan bu arkadaşlarla aramızdaki duvarları yıkamadık.

-Son aylarda web sitemizde yayınlanan yazı ve çevirilerin 50-250 arasında değişen okuyucusu olduğunu gözlemledik. Daha önce 100-500 arasında değişiyordu. Buna bağlı olarak beğeniler düştü, yorumlar da azaldı. Anı ve tanıklıkları anlatan yazılar fazla ilgi görüyor.

-Anı ve tanıklıkları sayfamızda en geniş şekilde tanıtacağımızı söyledik ve birkaç örnekle kanıtladık. Ama bazı arkadaşlar yaşanmışlıklarını Facebook’ta paylaşmayı tercih ediyor, bize göndermiyor. Tesadüfen görmezsek böyle bir yazının yazıldığından haberimiz olmayacak. Bu da bize gösteriyor ki henüz burayı herkesin ortak adresine dönüştüremedik. Kardeş sayfalarda yayınlanmış anıları izin alarak yayınlamamamız veya tanıtmamamız büyük bir eksiklik. Bir yolunu bulur bu türden yazıları kendi platformumuza çekebilirdik.

-Genelde sayfa ve sitemize yönelik birbirine zıt iki eleştiri türü bize iletiliyor. Birileri, sayfada okunacak yazı bulamıyorum derken diğerleri o kadar çok çeşitli yazı paylaşılıyor ki hangi birini okuyacağımı şaşırıyorum diyor. İki uç eleştirinin ikisi de doğru, ne yazık ki bu karışıklığa bir çözüm bulamadık.

-Sayfa ve sitemizin az ilgi çekmelerinin iki nedenin olduğunu düşünüyoruz. Birincisi, demokrasi yetersizliği. Aktif olan arkadaşların çoğulcu fikirlere tahammülsüzlüğü, karşı fikirlerde de doğruların olabileceğine inanmamaları, ilerici bilim insanlarının araştırmalarına kulak tıkmaları.   İkincisi, tartışma kültürü eksikliği. Bildiklerinin tek doğru olduğuna inanmaları, kendini ulema sanmaları, küfrederek, karalayarak karşı fikirlerden kurtulmak paylaşım yapanlar arasında sıkça karşılaşıyoruz. İki grupta toplanan anlayışları sorun kabul edip üzerinde gidemedik.

-Solda gelenekçi marksist-Leninistlerle yenilikçileri bir arada tutamak ana hedefimizdi başaramadık. Genellikle gelenekçiler saldırgan ve buyrukçu dille yeni fikirlere karşı saldırılarını sürdürmesi platformumuza az ilgi duyanları soğuttu. Yenilikçi arkadaşların geçmiş sosyalizm deneyimlerine yönelttikleri eleştiriler bu arkadaşlar tarafından geçmişimize hakaret olarak görüldü. Sert polemiklerden çekindik. Komünist ve işçi hareketine yöneltilen eleştirilerdeki yanlışları, doğruları ve küfürleri birbirinden ayırabilseydik arzu ettiğimiz fikirlerdeki birlikteliği sağlayabilirdik.

-Tarihi TKP/İGD geleneğinden gelen değişim taraftarı arkadaşlarımız ne geleneksel ve ne de yeni düşünce akımlarını domine edemediklerinden ciddi savrulmalar yaşadı. Bazıları soldan çok uzaklaştılar, buna rağmen AKP’yi destekleyenlere, sosyalizmin modasının geçtiğini, kavram olarak içinin boşaltıldığını kullanılmaması gerektiğini iddia edenlere sayfamızı açabilmeliydik. Bunun gibi emperyalizmle globalizm, liberal demokrasiyle gerçek demokrasi üstüne dünyada süren tartışmaları sayfaya taşıyıp tartışmalıydık. Bu önemli tartışmalara sayfada ver verebilseydik ortak noktaları bulabilirdik diye düşünüyoruz.

– Bize göre, değişimden yana olan arkadaşların geri çekilmelerinde TİP, EMEP, SOL PARTİ, TKH VE TKP taraftarı arkadaşların payı fazla oldu. Sovyetlerde yaşanan ve başarısız olduğu yaşamla kanıtlanan sosyalizm modelini, Ekim devrimini, Stalinizm’i, Leninizm’i ödün vermeden ısrarcı biçimde savunmaları sayfamızı zayıflattı ve soldaki bölünmeleri arttırdı, derinleştirdi. Ekonomide devletçilik ve politikada tek parti modeli iflas etmiştir, ısrar etmenin hiçbir parti veya gruba fayda getirmediğini anlatmaya gücümüz yetmedi, bu arkadaşlara sesimizi duyuramadık.

-Teoriden kalkıp politik yaşamdaki sorunlara çözüm arama alışkanlığını eleştirmede yetersiz kaldık. Marx’ı Marx’tan anlatmak teorik birikimimizin artmasına değil azalmasına yol açtığını yüksek sesle haykıramadık. Karşılaştığımız karmaşık problemleri anlamaya çalışırken güncel araştırmalar ışığında somut verileri arayıp bulamadığımız için diyalektik ve tarihsel materyalizmi reddeden görüşleri eleştirmede yetersiz kaldık. Sovyetleri, Küba’yı, Çin’i örnek göstererek sosyalizm başarısızdır diyenlere yetersiz cevaplar verdik. Güncel politik sorunlara çözümler ararken Marx, Lenin, Gramşi ve Roza’nın yazdıklarına baş vurmalıydık……………….

DEVAM EDECEK

About Mehmet Tas

Check Also

UKRAYNA-RUSYA BARIŞ MEKTUBU-çeviri

Şili Devlet Başkanı Sayın Gabriel Boric Font’a hitaben yazılmış mektup Sayın Gabriel Boric Font, Şili …

2 comments

  1. yöneliminiz zorunluydu .yinede minnnettarim çünkü kendini eleştirerek ise başlayan ender yaklaşımla karşılaştığım için.sorunlarimiz biraz daha genel .sosyalizm savunusu kaba sahiplenme ve teşhir den kurtulmak zorunda ilgiyle izledigim ve çok faydalandigim bir platform ictenlikle destekliyor ve başarı diliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com