Olası 2023 Haziran seçimleri sürecinde Türkiyenin siyasi panaoroması

Olası 2023 Haziran seçimleri sürecinde Türkiye’nin siyasi panaroması

Türkiye siyaseti Sol’un oyun dışına itilmesi nedeni ile Sağın alternatifinin yine Sağ olduğu bir seçim süreci aşamasına evrildi.

En geç bir yıl sonra gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri için seçim arenası daha şimdiden fazlasıyla ısındı…

İktidara Sol’dan matematiksel olarak en azından yakın bir zaman için bir alternatif umudu olmaması nedeniyle olası 2023 Haziran seçimleri mücadelesi Sağ ile yine Sağ arasında tek kale maç olarak geçecek gibi görünüyor.

Sol unsurları da bünyesinde barındıran HDP merkezinde kimi
Sol/Sosyalist partilerle oluşan ittifak bile kendini iktidar alternatif göremediği için Merkez Sağ bir İttifak olan Millet İttifakına açık destek verip bordosunu Millet İttifakına yaslayıp, koşulsuz şartsız Millet İttifakına eklemlenmiş durumda.

Solun diğer bir kanadında oluşma sürecindeki TKP-SOLParti-TKH’ın merkezinde olduğu diğer parti ve grupların oluşturduğu ittifak ise önümüzdeki seçimler için henüz iktidar alternatifi olacak kadar, etkili, iddialı değil.

Bu İttifakın seçimlere yönelik bakışı;
“AKP’den kurtulmak için önce düzen güçlerine destek verelim, sonrasında bakarız” anlayışı solu köreltir.

Yirmi yıldır AKP’den kurtulmak gerektiğini düşünen, söyleyen ve bunun mücadelesini veren biz Sosyalistlerin,komünistlerin içi bu anlamda rahattır.

AKP’den sonra kapitalist Türkiye’de sermaye düzeni emekçilerin başına çoraplar örmeye devam edecek.
Sosyalizmin güncelliğini de, yakıcılığını da daha güçlü bir şekilde ortaya koymaya devam edeceğiz.”

Bu koşullarda Türkiye Siyaset Meydanında, Seçim arenasındaki iktidar mücadelesi iki Sağ İttifakın (Cumhur- Millet İttifakları) arasında geçecek.

Son birkaç seçimde olduğu gibi seçeneksiz kimi Sol çevreler ve toplum “Erdoğan/AKP gitsinde kim gelirse gelsin.” çaresizliği ile Millet İttifakının “Sağ” adaylarına (Ekmeleddin İhsanoğlu, Muharrem İnce, Ekrem İmamoğlu Kemal Kılıçdaroğlu vb) mahkum olacak gibi…

Erdoğan/AKP İktidarının ne pahasına olursa olsun devamı uğrunda daha bugünden başlayan seçime yönelik ataklar İki sağ İttifak arasındaki seçim mücadelesinin kıran kırana çok zorlu, çekişmeli,gerilimli, vukuatlı geçeceğininin işaretini vermektedir.

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ile Ümit Özdağ arasında başlayan “Düello” gerilimi öncesi Gezi Davasında çıkan hapis kararları ve sonrasında CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis ve siyaset yasağı cezaları İle doruğa çıkıp CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde SADAT’ın kapısına kadar dayandı.

Bu süreci dahada gerip, köpürtecek iki hafta sonra 1 Haziranda “İmamoğlu” davası var.
1Haziranda karar aşamasındaki Ekrem İmamoğlu davasından benzer şekilde hapis cezası ve siyaset yasağı çıkarsa İstanbul Büyükşehir Belediyesinin muhalefetten, Millet İttifakıdan Erdoğan/AKP İktidara geçme olasılığı var. Bu gerçekleşirse Siyasette ipler dahada gerilecektir.

Bu süreçte beklenen daha büyük bir kriz HDP’nin kapatılması İle gündeme gelebilir.
Ve HDP’nin kapatılması toplumsal barış İçin büyük bir hayal kırıklığı, toplumda sert bir kırılma yaratabilir.

Siyasette esen hava 2023 Seçimlerine giden sürecin zorlu, çekişmeli, gerilimli, vukuatlı olacağının sinyallerini bugünden vermektedir.

2015 7 Haziran-1 Kasım seçimleri sürecininde yaşananlar hafızalarımızda tazeliğini korurken Ülkemizin çok yakın siyasi tarihinde bir daha yaşamak
İstemediğimiz bu kötü deneyiminden geçmiş siyasi yaşamda etken olan tüm aktörlerin ve toplumun aydın kesimlerinin toplumsal bir barış ve demokrasi ortamı için gereken sağduyunun yaratılması için şimdiden önlemli olması, yoğun çaba göstermesi gerekiyor.

Son söz;
“AKP’den kurtulmak için önce düzen güçlerine destek verelim, sonrasında bakarız” anlayışı solu köreltir.
AKP’den sonra kapitalist Türkiye’de sermaye düzeni emekçilerin başına çoraplar örmeye devam edecek. Sosyalizmin güncelliğini de, yakıcılığını da daha güçlü bir şekilde ortaya koymaya devam edeceğiz.”
“Yağma yok Sosyalizm var” diyoruz.

Osman Naci
15/05/2022
İSTANBUL

About OsmanNaciBalta

Check Also

Sosyalistler kapitalist şirketlerden ne öğrenebilir? Cevri:Yazar:Paul S.Adler

Sosyalist bir ekonomiye geçişi nasıl hayal edebiliriz? Olmadık yerlerde ipuçları var: minyatür planlı ekonomiler geliştiren …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com