Aklın Yolu Birdir.

Aklın Yolu Birdir.

Daha neyi bekliyoruz ki…
Daha ne kadar bekleyeceğiz.
Coğrafyamız, Memleket, freni boşalmış bir kamyon gibi yokuşun sonundaki uçuruma doğru süratle kontrolsüz bir biçimde sürüklenmekte iken.
Tüm muhalefet en sağından, en soluna kadar Ülkenin önündeki ivedilikle çözülmesi gereken sorunları aynı perdeden hep bir ağızdan uyumlu bir koro gibi tekrarlarken ancak bu sorunların çözümü için aynı nakaratı söylemiyor ,her kafadan, her telden, farklı tonda, farklı sesler çıkıyor. İş çözüm noktasına işin uygulamasına, pratiğine gelince nakarattaki uyum bozuluyor. Özellikle iktidarın dümen suyundaki Sistem İttifakı (Millet İttifakı) çözüm aşamasında harekete geçmek için ipe un sermeye başlıyor.

Oylarını 6,5 milyondan yeni kuşak, genç seçmenlerin katılımı ile 8,5 milyona çıkaracak olan seçimin kilidini açacak anahtar partisi HDP’ ye yönelik İktidar kriminal yöntemlerle bertaraf etme yolları ararken, Seçimin kazananını belirleyecek olan HDP için Meclis Muhalefeti ( Millet İttifakı) HDP ile ittifak noktasında ipe un seriyor.
Oysa “Aklın yolu birdir.”
Sorunlar ortak ise çözümdede ortaklaşmak gerekir.

Tamda bu noktada 7 Haziran 2015 Milletvekili seçimlerinin kazananı bu seçim sürecinin başarılı birincil aktörü Selahattin Demirtaş irade koyup kendinin ve tüm Coğrafyanın özgürlüğü için tek umut olan 3. İttifak (Demokrasi İttifakını) öneriyor.
Kaybedilecek zaman yoktur…

Bugün için siyaset zeminindeki ittifaklar;
Cumhur İttifakı; Yaşadığımız coğrafyanının huzuru, barışı, Ülkenin, bu Ülkede yaşayan halkların selameti için acilen İktidardan uzaklaştırılması gerekmektedir.
Millet İttifakı; Cumhur İttifakı İktidarına karşı karasız, tutarsız Ülkeyi, bu Ülkenin insanının Cumhur İttifakı iktidarı “zararlısından” kurtuluşu için yeterince, cesur, kararlı , tutarlı adım atmamakta, iktidar için harekete geçmekte ipe un sermektedir.İktidar kilidini çözecek partiyi HDP’ye karşı ikircikli bir tutumla oyunun, masanın dışında tutmak istemektedir..

Bu şartlar altında Ülke Muhalefeti tarafından Erdoğan/AKP-Cumhur İttifakı iktidarından ivedilikle kurtulmanın yolu Selahattin Demirtaşın önerdiği 3. İttifak Yada “Demokrasi İttifakı” devreye sokulmalıdır.
Tamda bu aşamada hemen ilk akla gelen soruları yanıtlayalım;
Öncelikle 3. İttifak yada “ Demokrasi İttifakı”nın bileşenleri kimler olacak;
Tabiidir ki Selahattin Demirtaşın önerisinde olduğu gibi bugün Demokrasi güçlerinin en dinamik en kararlı, en örgütlü partisi HDP öncülüğünde Coğrafyamızda barıştan, Ülkemizde haktan, hukuktan , adaletten, adaletli bir yaşamdan, barıştan, demokrasiden yana diline, dinine, cinsiyetine, etnik kimliğine, siyasi duruşuna, görüşüne bakmadan kim varsa…

İkincisi ve en can alıcı soru; Bu İttifak Erdoğan/AKP- Cumhur İttifakını iktidardan uzaklaştırmaya yetecek güce sahip olacak mı?
Ekonomik, sosyal yıkım, yoksulluk, açlık, yolsuzluk, her türlü ayrımcılık üstüne gelen Salgın ve Erdoğan /AKP-Cumhur İttifakı İktidarının Ülkeyi bu Ülkenin İnsanını getirdiği yaşanamaz noktasında bu duruma alternatif oluşturacak, çözüm, çare olacak; Adı, tabelası, siyasi duruşu, görüşü ne olursa olsun, yerleşmiş geleneklerin ötesinde sorumlu tutarlı bir muhalefete halkın ezici çoğunlunun açık destek vereceği ortadadır.
Yeterki böylesi, sorumlu kararlı, inisiyatif sahibi öncü bir “ Demokrasi İttifakı” oluşturulsun.

Böylesi bir ittifakın oluşumu için bütün maddi koşullar hazırdır. Bu “Demokrasi İttifakının” örgütlü temeli başta HDP olmak üzere İktidar muhalifi tüm siyasi partile, sendikalar, sivil toplum örgütleri.. Kitlesi ise; Barıştan, adaletten emekten, özgürlüklerden, demokrasiden yana toplumun ezici çoğunluğudur.
Yaşadığımız Coğrafyanın her geçen gün daha kötü günlere doğru sürüklenen ülkemizi bu durumdan çıkışı için tek çözüm “Demokrasi İttifakı” için ivedilikle yola çıkmalıyız.
Aklın yolu birdir.
Kaybedilecek zaman yoktur.

Osman Naci
12 Nisan 2021
Kozyatağı/Kadıköy

About OsmanNaciBalta

Check Also

DEMOKRASİ, ANAYASA VE TOPLUM SÖZLEŞMESİ

Dr. Alişan Özdemir “17. Yüzyıldan bu yana dek modern Avrupa’nın siyasal alanı, kısmen toplumsal sözleşme, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com