Köşelerden Bir Demet (257)-Cavlı Çulfaz

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, siyasette ‘temas etme’nin önemli olduğunu belirtti. “Öfke farklı şekillerde siyasete aktarılabilir. Ama nefreti siyasete geçirirseniz siyaseti yok edersiniz. O nedenle nefret üzerinden değil, normalleşme, diyalog ve geleceğe dair iyi şeyler üzerinden yürümek gerekir. Çabamız bu” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/hdp-es-genel-baskani-sancar-gecmisi-konusmak-icin-normallesmeliyiz-gelecegi-konusalim-haber-1518969

Ertuğrul Kürkçü, 31 Mart seçimlerini hatırlatarak, “Bu seçimler halkın feraseti sayesinde kotarıldı ve AKP’nin elinden 7 büyük metropol kurtarıldı. Bu yenilgi onlara yaşatıldı. Siyaset, ittifaklar sanatıdır, bu sanatı icra edemiyorsanız diktatörlük arıyorsunuzdur, yeriniz siyaset çöplüğü olur” dedi.

Türkiye’nin dinleyen, dinlediğini örgütleme becerisini gösterebilen, muhataplarla bulunan çözümleri siyasi bir programa dönüştürebilen bir siyasete ihtiyacı var. Böyle bir siyaset kendiliğinden ortaya çıkmaz, ancak dinamik bir toplumsal muhalefet ile ilişki kurulabildiğinde bu imkan doğar.

https://www.birgun.net/haber/laiklik-ekmek-kavgasi-ve-siyaset-340914

Bugün geriye dönüp bakıldığında, silaha karşı tiyatroyla, gazeteyle, kitapla direnmek inanılmaz, hatta anlaşılması bile zor gelebilir insana. Oysa Boşnaklar, onları bir insan topluluğu, bir millet olarak ayakta tutanın, var olmalarına anlam verenin asıl kültür olduğunun, hem de yalnızca kendi kültürleri değil, evrensel kültürle kurdukları bağlar olduğunun bilincindeydiler. Savaş karşıtı kaba tepkiselliğimin bana zaman zaman söylettirdiğinin tersine, her üniformanın içinde yine de bir insan vardır. Bu insanların bazıları üniformasıyla bütünleşmeyi seçerler. Her emre sorgusuz sualsiz itaat ederek ölüm makinesi birer robota dönüşürler. Bazıları da canice emirlere uymayı reddederler, “öldür” komutuna karşı koyarlar. Yani tıpkı Jovan Divjak’in yaptığı gibi, seçimlerini yaşamdan yana yaparlar. Benim kahramanlarım bu ikincilerdir.

https://artigercek.com/yazarlar/yigit-bener/bosnali-general-jovan-divjak-in-anisina

Eğer her demokratik çıkışı “provokasyon” kaygısıyla itibarsızlaştırmaya çalışırsanız, siz de bu iktidarın kendiliğinden gitmesini bekleyenler kervanına katılmış olursunuz. O zaman da muhalefeti “Yeterince etkin mücadele etmiyor, iktidarın çizdiği sınırlar içinde davranıyor” diye eleştirme hakkınız olmaz.

https://www.birgun.net/haber/asagiya-bakmayacaksak-340919

Yargıtay Etik İlkeleri’ne göre “Hâkim, önündeki veya önüne gelmesi muhtemel bir dâva hakkında, bilerek ve isteyerek, yargılama aşamasının sonuçlarını veya sürecin açık biçimde adil olma niteliğini mâkul ölçüler çerçevesinde etkileyecek veya zayıflatacak aleni veya zımni herhangi bir yorumda bulunamaz.”

https://t24.com.tr/yazarlar/fikret-ilkiz/yargida-etik-ilkeler-ve-yanki-odalari,30585

“Doç. Dr. Meltem Kayıran 2017 yılında Doçentlik unvan ve yetkisi almasına rağmen, aradan geçen 4 yılda hak ettiği kadroya ataması yapılmayarak ‘Dr. Öğretim Üyesi’ kadrosunda çalıştırılmaya devam edilmiştir. Hak ettiği kadro verilmediği gibi bir alt kadronun kriterleri uyarınca kendisinden ısrarla dosya istenmiş, bu dosyanın istenmesinin hukuka aykırı olduğunu iddia ederek teslim etmediği için üniversiteyle ilişiği kesilmiştir” denildi.

https://www.evrensel.net/haber/430436/doc-dr-meltem-kayiranin-30-yildir-gorev-yaptigi-ankara-siyasaldan-ilisigi-kesildi

Güçlendikçe zayıflayan, zayıfladıkça daha çok güç arayışına giren çete giderek reisi ve üyelerini aşan, onlardan bağımsız bir “organizma” haline gelir. Veliaht mücadelesinin başlaması örgütün artık bireyleri aştığının kanıtıdır. Kimin örgütü daha iyi yöneteceği sorusunun önemli olduğu zaman örgütün en zayıf olduğu andır.

https://www.birgun.net/haber/mutlak-guc-duzeni-340907

 [Ali Erten yoldaş, Erdal Atabek ile Ergin Yıldızoğlu’nun yazılarını okumamızı önerdi. Kendisine teşekkür ediyorum. -C.Ç.-]  Kime sesleniyor partili Cumhurbaşkanı? İstanbul halkına sesleniyor, “isteseniz de istemeseniz de.” Bütün topluma meydan okuyor: “İnadına yapacağız.” Darbe nedir ki? Darbe; var olan kuralları, geçerli koşulları zorlayarak değiştirip kendi verdiği kararı uygulamaya koymaktır. Darbe nedir, darbeci kimlerdir? Kararı siz vereceksiniz. Kararı siz verin.Cesaretle, sesinizi yükselterek…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-atabek/darbe-mi-dediniz-1827406

 “Onlar” Cumhuriyetin tüm kazanımlarına karşı çıkıyorlar. Çünkü bu “kazanımlar” (özellikle laiklik, hukuk devleti, Arap harflerinin terk edilmesi, “kıyafet devrimi”, kadın hakları, nihayet sık sık aksamış olsa da bir demokratikleşme projesi gibi kurumsal ve simgesel gelişmeler), “onlar” açısından siyasi, ekonomik, kültürel iktidarlarının kaybı anlamına geliyor. Cumhuriyet bu sınıfı dağıttı, bireyleri de “yeraltına”, yerel mevzilere çekilmek zorunda kaldılar.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/absurdistanda-son-durum-1827426

Rusya 2014’le kendi Kırım sorununu çözdü, ABD’ye ‘sınırlarımın dibindeki statükoyu değiştirmeye kalkışırsanız, statükoyu ben değiştiririm’ mesajı verdi.

https://www.birgun.net/haber/biden-in-savas-partisi-ve-ukrayna-340916

 Rahmetli Serol Teber’in bence her 26 Mart günü anmamız gereken üç Türk aydını üzerine güzel bir kitabı vardır: Mehmet, Reşat ve Nuri Beyler / Paris Komününde Üç Yurtsever Türk (1986, De Yayınevi)

https://t24.com.tr/yazarlar/oguz-demiralp-x/1871-paris-komunu-nde-uc-turk,30578

The Trial of the Chicago 7 – Şikago Yedilisi’nin Yargılanması…

http://www.beyazperde.com/filmler/film-130085/fragman-19556758/

https://listelist.com/sikago-yedilisinin-yargilanmasi-filmi/

Kuhle Wampe (B. Brecht Scene) – A political debate on a train about the world coffee market.

https://www.youtube.com/watch?v=XYAfx1SOWZs

Irwin Weil on Dostoevsky

https://www.youtube.com/watch?v=S9e4JK1v5dg

https://www.youtube.com/watch?v=ayh-ehvFVfU

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Attachments area

Preview YouTube video Kuhle Wampe (B. Brecht Scene)

Kuhle Wampe (B. Brecht Scene)

Preview YouTube video Irwin Weil – Crime and Punishment

Irwin Weil – Crime and Punishment

Preview YouTube video Irwin Weil on Dostoevsky

Irwin Weil on Dostoevsky

About Mehmet Tas

Check Also

Köşelerden Bir Demet (331)-Cavlı Çulfaz

Yaşadığınız her türlü sorunu sanki sadece bugüne ait bir sorunmuş, dün hiç yokmuş yarın da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com