Köşelerden Bir Demet (214)-Cavlı Çulfaz

Türkiye’nin acil sorunu anayasa değil, anayasaya uymayan iktidardır! 2023’te yeniden kuruluş anayasası, ilan ettikleri “yüz yıllık parantezi kapatma” hedefinin sonucudur; Atatürk’ün Cumhuriyeti, “siyasal İslamcılar” için kapatılacak bir parantezdir!r!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/anayasa-tuzagi-1813788

Bunca güce rağmen bunları açıkça konuşmaktan kaçınıyorsunuz. Kaçınıyorsunuz çünkü bu çağdışı anlayışın toplumsal desteğinin yüzde 10 bile olmadığını siz de biliyorsunuz.  Kaçınıyorsunuz çünkü toplumun, gidişatın farkına varıp Türkiye’nin sizin istediğiniz gibi bir ülkeye dönüştürülmesine onay vermeyeceğini siz de biliyorsunuz.

http://www.diken.com.tr/nedir-derdiniz-nicin-acik-konusmuyorsunuz/

60 yıl önce işçilerin kendi partisi vardı! 1960’ların sonunda TİP’ten çok daha küçük partiler olarak siyasal yaşama katılan muhafazakâr ve milliyetçi partiler ve onların mirasçıları bugün ülke siyasetinin temel aktörleri haline gelirken TİP’in kıymeti bilinemedi.

https://www.birgun.net/haber/60-yil-once-iscilerin-kendi-partisi-vardi-334214

Ama bahsi geçen MİT personelinin eve dönmesi, hatta yaşamlarının korunması için AKP tarafından herhangi bir çaba harcanmadığını biliyoruz. PKK’nın ise feodal hukuka dahi uymadığı görülüyor.

https://www.birgun.net/haber/dusmanla-konusmak-334198

PKK’nin, alıkoyduğu kişilerin hayatından, Genelkurmay’ın da alıkonan kişilerin bulunduğu yere riskli operasyon yapmasının sonuçlarından sorumlu olduğunu vurgulayan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, adaletin yerini bulması için tüm gerçekliğin açığı çıkması, tarafsız ve bağımsız organlar eliyle soruşturma yürütülmesi gerektiğini söyledi.

https://www.evrensel.net/haber/425934/ihdden-gar-aciklamasi-bagimsiz-ve-tarafsiz-organlar-eliyle-sorusturma-yurutulmeli

“Bundan sonra ya hıyanet ya hidayet,” dedim. “İyi,” dedi. “Seccade var dolabın üstünde. Bayrak da alt çekmecede.”  “Kahrolsun PKK!” deyip pencereye yürüdüm. Bu soğukta milleti doğalgazsız bırakan iç düşmanlar kahrolsun! “Kahrolsun!”u bu defa haykırmadan, hidayet tarafını seçmiş insanın iç huzuruyla söyledim, arabaların birazdan beyazlaşmaya başlayacak kaportalarını hidayetin sükûnete kavuşturduğu bakışlarımla tararken.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sihirli-formul-makale-1513354

Hani arkadaşlarımız kaçtı ya, işte yarasalar arasalar arasalar da onları bulamasalar; hem siz yazmışsınız, hem de konuyla böyle bir ilgisi var!” Kopan kahkaha tufanı arasında Akdemir Akmut duruşmanın o günlük sona erdiğini açıkladı. Yürekten inanıyorum: Mizah devrimcidir!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ayse-emel-mesci/mizah-devrimcidir-1813792

Son 15-20 yılda ABD’de günde 5 dolardan aza yaşayan yoksulların sayısı 1.5 kat artarken, Çin’de 4 kat, Rusya’da 12 kat azaldı. Putin’in konuşması, özünde küresel kapitalizmin krizine karşı ‘Westfalyan ve Keynesyen’ modelle çözüm öneriyor.

https://www.birgun.net/haber/davos-tan-gelen-meydan-okuma-334205

[Dünkü Köşelerden Bir Demet’te Ragıp Zarakolu’nun Yeni Yaşam gazetesindeki yazısının bağlantısını vermiştim. İrvem Keskinoğlu yoldaş, şu notu yolladı: “Ragıp Zarakolu’nun TİP’in Eminönü ilçesiyle ilgili yazısındaki birkaç hata ve eksiği not etmek istiyorum: 1) Veysi Sarısözen hiçbir zaman DDKO’nun sekreteri olmadı. 2) Kürt lideri Necmettin Büyükkaya, Diyarbakır hapishanesinde önceden düzenlenen “9’lar kırımıyla” önce işkenceyle öldürüldü, sonra dokuzu da canlı olup olmadıklarına bakılmaksızın aynı yerde yakıldı. Çok daha sonra bir yoldaşımızın bestelediği “Dokuzlara Ağıt”  adlı müzik parçası Demokratik Alman Cumhuriyeti’nde bir devlet orkestrası tarafından seslendirilmiştir.”]

https://yeniyasamgazetesi2.com/hey-gidi-eminonu-ilcesi/

“ ‘Sayın’ kelimesini siyasi hayatımızda bir ‘hitap kuralı’ haline getiren, 1961’deki Kurucu Meclis’in Başkanı (Emekli Orgeneral) Kâzım Orbay‘dı. ‘Sayın’ın yerleşmesinde ve yayılmasında çok büyük rolü olan siyasi lider de Bülent Ecevit‘ti.” Ama eski Trabzon Milletvekili ve araştırmacı yazar Rahmi Kumaş bu görüşe katılmıyor. Ona göre “sayın” sözcüğünü ilk kez Mustafa Kemal kullanmış…

https://www.birgun.net/haber/sayin-sozcugunun-tarihcesi-334208

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

1621 yılında İngiliz Adalet Bakanı Sir Francis Bacon parlamentodaki yazılı savunmasını şu satırlarla bitirdi: “Değerli lordlar, evet suçumu itiraf ediyorum. Rüşveti elime ve gönlümle ben aldım…”

http://eski.bursabarosu.org.tr/dergi/BARO_86.pdf

Muzaffer Şerif Başoğlu’na göre de insan doğuştan bireyci, çatışmacı değil. Ne ki özel mülkiyete dayalı bir toplum çatışmacı bireyler üretiyor. Onun için toplumda ahlaksal çöküşü önlemek için eğitim tek başına yetmiyor. Dünyanın sosyo-ekonomik yapısını değiştirmek gerekiyor. İnsanlar arasında uyumu sağlayabilmek, düzenli, uyumlu bir toplumsal düzeni yaratmaya bağlı.

https://cagdas.org.tr/dosyalar/dergiler/37-sayi-aralik-2020-41-5ffc059197178.pdf

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/muzaffer-serif-basoglu-114-yasinda-3-1755158

Turgut Cansever, Turan Güneş ve Elmalılı Hamdi Efendi…

https://www.yenisafak.com/hayat/hatirli-hatiralar-3594574

Edebiyatçı üç kardeşin en büyüğünü, Tezer Özlü ile Sezer Duru’nun ağabeyi Demir Özlü’yü yitirdik. Adnan Özyalçıner, Ferit Edgü, Nezihe Meriç,  Leyla Erbil, Orhan Duru, Onat Kutlar, Erdal Öz,  Bilge Karasu’ların kuşağı. Onlar edebiyatımızda modernist akımlara yol açtılar; öyküleriyle şiir dünyamızı etkilediler.

https://www.evrensel.net/haber/425863/yazar-demir-ozlu-yasamini-yitirdi

https://aydinlik.com.tr/seyyit-nezir-anlatti-demir-ozlu-ilkeli-ve-yurtseverdi-233109#1

 Akıllı bir çocuk, aydınlık bir geleceğe doğru…

https://www.facebook.com/Blogtamsu.global/videos/197677858704077/

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (1)- Admin

Engels’in Bilinmeyen beş özelliği Sanata karşı derin bir ilgisi vardı Engels gençliğinde bir dansçıydı, şarkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com