Köşelerden Bir Demet-Cavlı Çulfaz

Devrimci demokratların Sultan (Abdülhamit) karşısındaki ikircikli tutumuna dikkat çeken Karl Marx, Mithat Paşayı destekliyor ve onu cesaretlendirecek önerilerde bulunuyor. Marx, toplumların kaderinin belirlendiği büyük tarihsel dönemeçlerde, ulusuna önderlik edemeyen liderler ve siyasal hareketlerin, o ulusların geleceklerinde de rollerinin olmayacağını belirtiyor.

https://www.birgun.net/haber/yeniden-kurulus-anayasasi-mi-yeni-istibdat-mi-334100

Oysa 1921 Anayasası’na giden yolu bu yoldaki kıyasıya mücadeleyi işgal altındaki İstanbul’a karşı Ankara’nın kazandığını hem de devrimci bir kararlılığın mücadeleyi belirlediğini anlasalardı1921  Anayasası’nı övmek bir yana unutmak ve unutturmak için ellerinden geleni yaparlardı. İlerleyemeyen devrimler yenilirler. Statükoyu korumak diye bir şey yoktur; durduğunuz yer bir süre sonra sizi geriye çeken bir eğik düzleme dönüşür.

https://www.birgun.net/haber/su-parantezi-kapatma-meselesi-334114

İktidar, partimizden hesap sorma değil, kayıpların ailelerine ve topluma hesap verme konumundadır. Aynı şekilde PKK de hayatları kendilerine emanet olan tutsakların nasıl can verdiklerine, bu ölümlerdeki kendi sorumluluklarının ne olduğuna ilişkin olarak Türkiye ve dünya kamuoyunu bilgilendirmelidir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/hdpden-gare-aciklamasi-iktidar-topluma-hesap-vermeli-pkk-elindeki-kisileri-serbest-biraksin-haber-1513309

 20 Ocak 1999’da Şeremetevo (Moskova) havaalanına gittik. Burada ‘önce uçağı hazırlıyoruz’, 5-6 saat sonra da ‘Ermenistan izin vermiyor ama sizi güvenli bir yere götüreceğiz’ dediler. Bizi askeri bir uçağa bindirdiler ve bilinmez bir yere doğru havalandık…

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-uluslararasi-komplonun-karanlik-gunleri-dusanbede-ne-yasandi-10285

Türkiye İşçi Partisi’nin Eminönü ilçesi bu binadaydı. Aynı binada sosyoloji öğrencilerinin kurduğu Sosyal Gerçekleri Araştırma Derneği vardı. Başkanı Ertan Uyar. Onu da Ayşe Nur gibi erken kaybettik.

https://yeniyasamgazetesi2.com/hey-gidi-eminonu-ilcesi/

Bugün sosyalist sola düşen, benzeri bir plan belgesi hazırlamak değil, “Demokratikleşme İçin Plan,1978-1982” eskimeyen yönlerini de göz önünde bulundurarak bir iktidar programı hazırlamaktır. Bunun ne ölçüde bir sosyalist programla özdeşleşeceği ayrı bir konudur. Ama DİP, en azından bir sosyalizme geçiş programına bir alt sınır çizebilecek sağlamlıkta bir belgedir.

https://www.birgun.net/haber/tip-ve-demokratiklesme-icin-plan-334128

Konuşma 12 temmuz 1947 günü gazetelerde yayınlandığı için 12 Temmuz Beyannamesi adını aldı.

Bu açıklamayla parti-devlet sistemi resmen olmasa da fiilen bitti. İktidarın barışçıl olarak seçimlerle devredileceği en yetkili kişi tarafından teminat altına alındı. Bir süre sonra sertlik politikaları Milli Şef’ten veto yiyen Recep Peker kabinesiyle birlikte istifa etti. Hasan Saka başbakanlığında yeni ve mutedil bir hükümet kuruldu.

https://serbestiyet.com/featured/belki-de-yeni-bir-beyannameyi-tartisma-vakti-gelmistir-51905/

Küçük, melez, sakin, güleryüzlü, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir şehir burası, Eskişehir. Türkiye bir hafta Eskişehir olsun, laikliği yaşasın, hep neşeli ve laik kalsın! Neşe üretimi, ekmek gibi, su gibi, elma gibi, üzüm gibi, zeytin gibi vazgeçilmezimiz olsun, ondan vazgeçmek hayattan da vazgeçmek olsun!

https://www.birgun.net/haber/onemsiz-gunler-ve-haftalar-35-bir-hafta-da-turkiye-eskisehir-olsun-334135

Kuzeni Tilda Serrero’nun Yaşar Kemal’le evli olduğunu böyle öğrenir Edouard Roditi. Ve şimdilerde Yaşar Kemal’in sadece çevirmeni değil arkadaşı da olan, Abidin ve Güzin’in İstanbul-Paris arası getir götür işlerini yapan, Yüksel Aslan’dan Andre Breton’a bahsettikten sonra Paris’e ilk sergisini açmak için götüren, Samuel Beckett’le birlikte James Joyce’u çeviren, Kamondo’ların aile dostu, 300’e yakın Yahudi’nin Nazilerden kaçışına yardım eden ya da Nürnberg Mahkemelerine çevirmen olarak katılan Roditi’yle tanışıyorum.

https://www.gazeteduvar.com.tr/edouard-roditi-ve-leylekler-makale-1513146

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

“Kaybetmek için Erken, Sevmek için Çok Geç” derken… Göz göze geldikse geçerken / Günlük güneşlik bir kaldırımdan / Aşktı uçup giden üstümüzden / Aşktı değip geçen yanımızdan”…

https://www.birgun.net/haber/sevda-kusun-kanadinda-334139

Refik Erduran, Mümtaz Soysal, Mete Akyol ve Haldun Taner…

https://www.youtube.com/watch?v=wEWewvjKGLE

Can Yücel’den Haldun Taner’e…

https://www.ateslekarsilikveren.com/search/label/Haldun%20Taner

[1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Şefik Onat aşağıdaki bağlantıyı iletti. Teşekkür ediyorum. -C.Ç.-]

https://www.youtube.com/watch?v=0faunzC84v0

Attachments area

Preview YouTube video İstanbullu Bir Sanatçı : Haldun Taner – Yapım Yönetim: Demet Taner

İstanbullu Bir Sanatçı : Haldun Taner – Yapım Yönetim: Demet Taner

Preview YouTube video Ve Perde! // Haldun Taner

Ve Perde! // Haldun Taner

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

GÜNDEM TİP TİP, Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekti: ‘Haysiyetimizde, ilkelerimizde inat edeceğiz’ Parti Meclisi imzasıyla yayımlanan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com