Köşelerden Bir Demet (212)-Cavlı Çulfaz

Oysa, Türkiye’nin 1876 Osmanlı Anayasası’ndan başlayarak, İkinci Meşrutiyet, Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemi deneyimleriyle oluşmuş, bir “anayasa kültürü” vardır. https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/anayasa-nasil-yapilmali-prof-dr-rona-aybay-1812808

Aydın Engin 80 yaşında… Bugünkü tuhaf “mavra Tırmık‘ı noktalayıp artık kendimle baş başa kalmama izin verin. Bir parmak (parmak yatay değil dikey) Martell konyakla 80. yaş günümü kutlayacağım da…

https://t24.com.tr/yazarlar/tan-oral/tan-ora-ciziyor-1222021,29830

https://t24.com.tr/haber/aydin-engin,932297

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/bu-defa-ben-kendim-mavra-oldum,29857

‘Yetmez ama evet’ dedim, fakat dersimi aldım. O dönemde Taraf Gazetesi’nin siyaseti yanlıştı. Ama ben bu yanlışı bir süre sonra hissettim ve gazete ile bağımızı kopardık. “Siyasete vicdani açıdan baktığınız zaman biraz sazan oluyorsunuz. Yani ben büyük bir iyi niyetle başına sonuna bakmadan çok fazla düşünmeden, kim yapıyor düşünmeden, niyet okumayalım mantığına çok bağlı olmaktan… Biraz sazanlık vardı işin içinde. Ama şimdi dersimi aldım. Geç oldu, aldım.

https://www.youtube.com/watch?v=eOok3bZU0bY&feature=youtu.be

Murat Karayalçın: “HDP’nin içinde yer almadığı  bir ittifak hiçbir yere varmaz. HDP’lilerin oyuyla Ankara ve İstanbul’da ve birçok yerde CHP seçim kazandı. Ben CHP’nin 2019 seçimlerinde desteğini aldığı tüm partilerle ittifak yaparak seçime girmesinin doğru olacağını düşünüyorum.”

https://artigercek.com/haberler/karayalcin-hdp-nin-icinde-yer-almadigi-bir-ittifak-hicbir-yere-varmaz

Sorun “terör” değil, Kürt sorunudur ve çözümü de dışarıdaki operasyonlarla değil, ülkedeki Kürtlerin siyasi temsilcileriyle müzakereyle mümkündür.

https://www.evrensel.net/yazi/88137/kandil-miti-ve-kurt-sorunu

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan soruyor “Epistemik kölelik biçiminin tek başarı kriteri olarak kabul edildiği bir akademiden (Boğaziçi’nden) bir Gazâlî, bir İbn Haldun, bir Sinan, Itrî yetişir mi? Bunları geçtik, bir Kant, bir Hegel, bir Mahler yetişir mi?” (Yeni Şafak, 7 Şubat)

https://www.birgun.net/haber/bogazici-universitesinden-bir-gazali-cikar-mi-333891

[1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Günel Başer, alttaki bağlantıyı yolladı. – C. Ç. -]

https://www.youtube.com/watch?v=REIoln5922I

Darwin’in eşi ve kuzeni Emma’dan 10 çocuğu olmuştu ve Darwin adanmış bir babaydı. Ama o güne kadar bir oğlu ve iki kızını kaybetmiş, diğerler çocukları hastalıklarla boğuşmuştu. Bir orkidenin kendisi tarafından döllenmesi durumunda daha az sağlıklı olduğunu fark etmişti ve ailesinin durumunun sorun yaratabileceğinden endişeleniyordu. Darwin Hristiyanlık hakkında “İnancımı bırakmakta isteksizdim… Bu yüzden inançsızlığın beni ele geçirmesi zaman aldı, ama sonunda tamamlandı” demişti.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/darwin-evrim-teorisini-ortaya-atan-bilim-adaminin-sira-disi-hayati-1813298

1923 ile 1935 arasında, Türk devleti, kadınların hukuki statüsünde çeşitli ilerlemeleri garanti eden bir dizi düzenleme uyguladı. Türk devletinin yarattığı bir model olan “yeni kadın”, “cumhuriyetçi kadın”, üniversiteye gitmeye, mesleki yeterlilik kazanmaya ve ardından ulusal kalkınmaya katkıda bulunmaya teşvik edilmeye başlandı.

https://politikosbiosethos.blogspot.com/2021/02/direnisin-ozu-kurt-kadn-hareketinde.html

Kızılay’da bazı yerlerden geçerken içim cız eder. Eskiden azdı, şimdi daha da çoğaldı, hem de bir sürü sokağında, caddesinde bu duyguyu yaşıyorum. Kızılay’da, Sakarya Caddesi’ndeki Bilgi Kitabevi böyle yerlerdendi. Ve Eşref Üren… Her akşam gelirdi, kimsesizdi… Nereye giderdi bu adamcağız?

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/bir-sanat-kurumu-vardi-kemal-ates-1813106

Short of War / How to Keep U.S.-Chinese Confrontation From Ending in Calamity

https://www.foreignaffairs.com/articles/united-states/2021-02-05/kevin-rudd-usa-chinese-confrontation-short-of-war?utm_medium=newsletters&utm_source=twofa&utm_campaign=Short%20of%20War&utm_content=20210212&utm_term=FA%20This%20Week%20-%20112017

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Morning Star – Airlie’s Words Resonate Today

https://twitter.com/conradlandin

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

Temel Karamollaoğlu, HALK TV ekranında…

https://twitter.com/t_karamollaoglu

Attachments area

Preview YouTube video Oya Baydar: ‘Yetmez ama evet’ dedim, fakat dersimi aldım

Oya Baydar: ‘Yetmez ama evet’ dedim, fakat dersimi aldım

Preview YouTube video O ogullar- O kızlar_köyenstitüleri

O ogullar- O kızlar_köyenstitüleri

About admin

Check Also

BASINDAN-KEMAL YILMAZ

CIA, PCR testi ve genetik veriler! ABD’nin 13 tıp fakültesinin dekanı, 2014 yılında Beyaz Saray’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com