Köşelerden Bir Demet (207)-Cavlı Çulfaz

Üstelik de 2010 Anayasa Referandumu’nda, darbe anayasasını toptan değiştirmese de törpülediğini, sivilleşmeye pencere açabilecek, demokrasiyi genişletecek maddeler getirdiğini sandığım için evet deme sazanlığını yapmıştım da hâlâ bedel ödüyorum. Kimi demokratlar, vesayet ve darbe karşıtları; kimden geldiğini, oltayı kimin hangi hince amaçlarla salladığını hesaba katmadan zokayı bir kez yuttular. Hadi başkalarını karıştırmayım, kendi hesabıma, suyun lağım suyu olduğunu, lağımda balık yaşamayacağını fark etmedim. Halkın yarısından fazlasını vesayet altında tutan, siyaset ve toplum sahnesine çıkmasını engelleyen, seçilmişleri darbelerle alaşağı eden, halkın iradesine ipotek koyan asker-sivil bürokrat vesayet rejiminin demokrasiye evrilmesi için, Türk-Kürt, Müslüman -laik, inançlı-inançsız bütün yurttaşların ortak vatanda eşit sayılacağı bir düzen özlüyordum. Özlemim de, çabam da hâlâ aynı.

https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/fasizm-havuzunda-anayasa-baligi-avlanmaz,29740

Almanya’da rektör seçilen Prof. Tolan: Bu seviyeye bilim insanlarıyla konuşabilecek insanlar gereklidir, bu da ancak seçimle olur.

https://www.dailymotion.com/video/x7z4m0c

Almanya’da Göttingen Georg – August Üniversitesi… Geçenlerde bir Türk kökenli bilim adamının, Prof. Dr. Metin Tolan’nın rektör seçildiği üniversite.

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/bir-alman-ornegi-universite-neymis-gorun-ve-alkislayin-hocalari,29737

Amerikalı dilbilimci Prof. Dr. Noam Chomsky şunları söyledi: “Öğrencilerin Boğaziçi’nde sürdürdüğü direnişi cesur ve onurlu buluyorum. Cumhurbaşkanı ve İçişleri bakanının öğrencilere ‘terörist’ demesini saçmalık ve tuhaf olduğunu düşünüyorum.

https://www.gazeteduvar.com.tr/chomsky-ogrencilerin-direnisi-cesur-ve-onurlu-haber-1512443

https://bianet.org/english/human-rights/238711-thousands-of-thinkers-call-on-turkey-to-respect-university-autonomy

Gücümüzü Boğaziçi’nden alıyoruz. Yunanistan’da öğrenciler, muhafazakâr Yeni Demokrasi hükümetinin üniversitelerle ilgili hazırladığı yasa taslağına karşı eylemler düzenliyor. Atina Ulusal Teknik Üniversitesi öğrencisi Dimos Koufopoulos, “Baskıya ve korkuya meydan okuyan Türkiyeli sıra arkadaşlarımızın, daha iyi bir bakış açısı için mücadelesi bize güç veriyor” diyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yunanistandaki-ogrenci-eylemleri-gucumuzu-bogazicinden-aliyoruz-haber-1512481

 “Böcekler” diyerek yutmayı hedefledikleri borsanın küçükleri, Reddit üzerinden örgütlenip hisseleri toplu olarak alınca fiyatlar fırlıyor. Akbabalar hisseleri sattıklarının çok üstünde bir fiyatla geri almak zorunda kalıyorlar ve milyar dolarlık zarara uğrayınca da (5 milyar dolardan söz ediliyor) “kurtar bizi” diye hükümete ağlamaya başlıyorlar. Ama her şey yasal!

Peki, kim bu borsa “böcekler”i? Bunlar, Z kuşağı denilen çocuklarmış.

https://www.birgun.net/haber/bilmedigin-konuda-yazmak-oyunbitti-333213

 Bu bir öneridir. Ne kadar isabetlidir bilemem. Ama şunu bilirim; Ekim devrimi göstermiştir ki, Avrupa’da devrimci sonuçlar almadan, Avrupa’yı en azından örneğin Kürdistan’ın özgürlüğünün önünde bir engel olmaktan çıkartmadan, devrim bizim yüzümüze gülmeyecektir. Lenin Petrograd’ı zapt ettiği gün bir yıl boyunca Alman devriminin zaferini bekledi. Rosa’nın ve Karl’ın katledilmesi, Avrupa’nın karanlığa gömülmesi, Sovyet devriminin de ölüm habercisiydi.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-ocalanin-programinialmancaya-cevirmek-9953

12 metrekare 4 yıldır umudu büyütüyorum. Savcı Doğan Öz’ün katledilmesinde sorumlu kişi şuan iktidarın ortağı partinde MYK üyesidir.

https://yeniyasamgazetesi2.com/muhalefeti-baski-altina-almaya-calisiyorlar/

Savcı Doğan Öz’ün katili İbrahim Çiftçi, cezaevinden çıkar çıkmaz iş insanı oldu. Bugünlerde ise, MHP MYK üyesi.

https://www.birgun.net/haber/gazeteci-tapan-derin-devletin-uzerine-gidilseydi-mumcu-ve-dink-yasiyor-olacakti-325593

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Three letters in today’s Morning Star demonstrate the resonance of the UCS work-in well beyond the Upper Clyde. Jimmy Airlie’s words resonate today.

https://twitter.com/conradlandin

Atlantik Konseyi’nin Çin’e karşı ABD stratejisi olarak önerdiği 85 sayfalık rapor, ABD’ye, Çin devletini, hatta ÇKP’yi bile hedef almamayı; yerine Xi Jinping ile onun birinci halkasını hedef almayı öneriyor!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/daha-uzun-telgraf-%E2%80%93-1-1811688

Since Xi Jinping took over as General Secretary of the Chinese Communist Party (CCP) in 2012, the PRC has undertaken extensive operations to manipulate the information space to its advantage and legitimize the Party’s authority on the global stage.

https://www.foreign.senate.gov/imo/media/doc/SFRC%20Majority%20China-Europe%20Report%20FINAL%20(P&G).pdf

‘Kafanı kaldırma!’  Aşağıya bak! Aşağıya!.. Başın Öne Eğilmesin, Aldırma Gönül Aldırma…

https://www.youtube.com/watch?v=HeizSBJsqmY

Karlı Kayın Ormanı, Leylim Ley, Kardeşin Duymaz, Yiğidim Aslanım…

https://www.youtube.com/watch?v=6xojpL7u0iA

Attachments area

Preview YouTube video Ruhi Su – Başın Öne Eğilmesin

Ruhi Su – Başın Öne Eğilmesin

Preview YouTube video Zülfü Livaneli İle Sevdalım Hayat Harbiye’de ayakta alkışlandı

Zülfü Livaneli İle Sevdalım Hayat Harbiye’de ayakta alkışlandı

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com