Köşelerden Bir Demet (208)-Cavlı Çulfaz

“Kavala’nın karısı” ifadesi çok üzücü. Ayşe Buğra, 36 yıldır Boğaziçi Üniversitesi’nin en sevilen hocalarından biri. Kimliksizleştirme sorunu var burada. Kadını bir birey olarak görmeme. Bu ülkenin temel problemi ülkeyi yönetenlerin zihniyetidir. O zihniyet değişmeden bu ülkenin hiçbir sorununu çözemezsiniz. İlginçtir o ifadeyi kullandığı saatlerde duruşma devam ediyordu, zamanlamaya bakın. Osman Kavala duruşması devam ederken bir ülkenin cumhurbaşkanı yargılamayı doğrudan etkileyecek bir açıklamada bulunuyor. Hani yargı bağımsızlığı?”

https://www.youtube.com/watch?v=b3G8PafzppE&feature=youtu.be

MELIH BULU’YLA ÇALIŞMAYI KİMSE KABUL ETMEDİĞİ İÇİN… “Kayyum Melih Bulu’nun, üniversite bileşenleri içinde kendisine sempati duyan ve onunla çalışmayı kabul eden bir akademik kadro bulamaması üzerine yine bir gece yarısı kararnamesiyle Cumhurbaşkanlığı tarafından okulumuza kayyum fakülte atandığını öğrendik. Okulumuzun 158 yıllık kültürüne ve akademik değerlerine gece yarısı kararnameleriyle kayyum rektör ve fakülteler atanarak zarar verilmesine, özgür ve özerk akademik ortamımızın kontrol altına alınmasına izin vermeyeceğiz” yanıtını verdi.

Boğaziçililer Erdoğan’a yazdıkları açık mektubu değerlendirdi: Direnişin kimleri ne kadar korkuttuğunu gösteriyor (cumhuriyet.com.tr)

Aralık 2019’da Tvnet’te Doğu Akdeniz’deki ilişkileri yorumlayan Melih Bulu’nun sözleri sosyal medyada yeniden gündem oldu. Melih Bulu, Türkiye’nin donanmasının ne kadar güçlü olduğunu kanıtlaması ve ‘birkaç görsel sunması’ için başka ülkeye ait bir geminin vurulmasını öneriyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/melih-bulu-mesela-roketimiz-gitse-bir-gemiye-vursa-herkes-de-gorse-video-1512615

Fransa, 19’uncu yüzyılda yirmi yılını III. Bonapart diktası altında geçirmişti; bizler ise 21’inci yüzyılda III. Abdülhamid rejimini önlemeye çalışıyoruz… Üniversite sadece öğrencilerin dersleri izleyerek bilgi edindikleri, kişiliklerini geliştirdikleri bir kurum değildir. Aynı zamanda gençlerin bir arada yaşadığı, dostluklar kurduğu, ortak idealler geliştirdiği bir ortamdır. Bu nedenle sınıf çıkarlarını aşan, baskı ve zulme en çok direnenler de onlar ve onlarla aynı ruhu taşıyan hocaları olur.

https://www.birgun.net/haber/medrese-universite-ve-demokrasi-kavgasi-333318

… evrim teorisinin bilimin ufkunu açan bilgisi teizmle bağdaşmaz, en fazla deizme tahammül eder; “tanrı sonsuz evrenin, doğanın kendisidir; o, tanrı-doğadır” yaklaşımında kendisini bulan Spinoza öğretisiyle tatmin olmayanlar ritüellerin dünyasında huzur arayan, dindar bireyler olarak var olurlar. Devrimci materyalizm ise çağın felsefesi, zamanın anlamıdır. …en iyisi başını kaldırsın, Boğaziçi öğrencileri gibi yukarıya baksın, hiç değilse ‘gelecek göklerdedir’ diyen partinin kurucu liderinin sözünü dinlesin” diyorlar…

https://www.birgun.net/haber/bogazici-nde-post-truth-masallari-333321

Türkiye, totaliter bir rejim inşa etmeye yönelen siyasal İslamcı iktidarın yarattığı kuşatıcı baskı ile, bu girişime karşı koyan toplumsal direniş odaklarının yarattığı gerilim ikliminde salınıyor. Toplum, tarihsel yönünün yeniden belirleyeceği bir yol ayrımında duruyor. Bütün uzlaşma zeminlerinin imha edildiği bu süreçte, sert bir çatışma ve kırılmanın yaşanması ise kaçınılmaz görünüyor.

https://www.birgun.net/haber/direnisin-potansiyeli-ve-kinetigi-333300

Mülkiyeliler Birliği olarak özerk, demokratik üniversite ve bilim özgürlüğü ilkelerini savunuyor; üniversite kurumunun aşağı bakmayan öğrenciler, cübbesine düğme aramayan akademisyenler, sokak akademilerinde, dayanışma akademilerinde yaşayan gelenek tarafından yeniden inşa edileceğini biliyoruz. Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet!

https://mulkiye.org.tr/kahrolsun-istibdat-yasasin-hurriyet/

Necip Fazıl Kısakürek şöyle yazıyor: “Hükümet kuvvetlerine karşı fiille karşı duran Halk Partisi sevk ve idaresindeki sözde gençlik yığınlarından bir buçuk ölü yerine 150 ölü verdirilseydi ortada bir hükümet bulunduğu anlaşılır ve hiçbir şey olmazdı” (Benim Gözümde Menderes, 1993, s.428).

https://www.birgun.net/haber/ulke-gelecegini-yitirmemeli-333302

Böylelikle Fransız İhtilali başlamış oldu. Ancak sarayın bu olaylardan haberi yoktu. Olanları duyduğunda “Bu bir isyan mı?” diye soran kral XVI. Louis’ye dük Rochefoucauld-Liancourt şu cevabı verdi, “Hayır efendim, bu bir devrim.”

Yarışmaya damga vuran soru: Fransa kraliçesi idama götürülürken… (cumhuriyet.com.tr)

 Bizim hamhalat milliyetçi ve Atatürkçülerimizin düşün dünyasını aşan bir zekânın kaleminden çıkmış, belgesel bir başeser. Bu güzelim kitabı, satır altlarını çizerek okurken Sayın Kayra’ya içimden yüksek sesle teşekkür ettim, yüzlerce kez. Okullarımızda ders kitabı olarak okutulması gerek.

Mine G. Kırıkkanat : Bin vefa, bir veda (cumhuriyet.com.tr)

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Three letters in today’s Morning Star demonstrate the resonance of the UCS work-in well beyond the Upper Clyde. Jimmy Airlie’s words resonate today.

https://twitter.com/conradlandin

Gedikpaşa’yı Vedat Türkali romanlarından da hatırlarsınız. Türkali’nin roman kahramanlarının mutlaka bu semtle bir ilgisi vardı. ‘Kayıp Romanlar’ın Gedikpaşalı Sirak Osepyan’ın kızı Ovsanna’sını anımsayın. Bütün birikimlerini Varlık Vergisi’nde yitiren, üstelik babasının Aşkale’ye gitmesini de önleyemeyen Ovsanna’yı… Vedat Türkali, son romanı “Bitti Bitti Bitmedi” yi Haig Açıkgöz’e adadı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kent-bellegi-gedikpasa-zaman-atlasinda-bir-ugultu-haber-1512459

Gece Emek’te filmden çıktım, bir adembaba selam verdi, aldım selamını. Ben de sakallı olduğum için yabancı saymadı, ‘Baba’ dedi ‘175 kuruşun var mı?’, ‘tabii’ dedim, çıkardım 2 lira uzattım. Güldü ‘yok baba’ dedi, ‘şarap alacağım, 175 kuruşum eksik!’ Saydım, ettim, tam 175 kuruş verdim, ‘eyvallah’ dedi, gitti. Bütün bunlar Beyoğlu Beyoğlu iken oldu.

https://www.birgun.net/haber/onemsiz-gunler-ve-haftalar-34-bi-hafta-da-delidivane-olalim-ya-hu-333344

China has been the most advanced country not just once but at least four times; and we are on the verge of this becoming five. A country, a culture and a people with the most extraordinary history that is fast becoming the magnet of the future. China’s governance system has proved far superior in handling the pandemic, and the subsequent economic challenge, than the governing systems in the West. Its culture has displayed remarkable resilience, cohesion and unity in the face of the pandemic compared with the United States and other Western societies.

https://www.youtube.com/watch?v=CzDCu9YiK5k

Tencere tava, hep ayni hava…

https://www.youtube.com/watch?v=o-kbuS-anD4

Attachments area

Preview YouTube video Ali Babacan kimsenin dikkat etmediği o detaya dikkat çekti “Kimse bu oyuna gelmiyor”

Ali Babacan kimsenin dikkat etmediği o detaya dikkat çekti “Kimse bu oyuna gelmiyor”

Preview YouTube video Martin Jacques: China bests the West on pandemic, economic challenges

Martin Jacques: China bests the West on pandemic, economic challenges

Preview YouTube video Kardeş Türküler / Tencere Tava Havası (Sound of Pots and Pans)

Kardeş Türküler / Tencere Tava Havası (Sound of Pots and Pans)

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com