Köşelerden Bir Demet (206)-Cavlı Çulfaz

[1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Günel Başer yolladı.]

Ne sen rektörsün, ne de biz terörist. Veeee ne sen bunun farkındasın, ne de polis farkında.

2 Şubat 2021 Salı günü, Kadıköy’de göstericilerin arasına katılan provokatörü ve polisin öğrencilere nasıl zalimce davrandığını görünce, bu evlatlarımıza ve özellikle de onların amirlerine bir kez daha seslenmek ihtiyacı hissettim. Benim Polisim Faşist Devletin Değil, Demokratik Devletin Polisidir:

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/polis-evlatlarima-seslenis-benim-polisim-1811142

 Judith Butler, Seyla Benhabib, Noam Chomsky, Joan W. Scott, David Harvey, Wendy Brown, Homi K. Bhabha, Rahel Jaeggi, Michael Hardt, Marianne Hirsch… Dünyanın her yerinden Boğaziçi’ne destek olan, son baktığımda 2500’ü geçmiş bilim insanları listesinin ilk onu…

https://www.birgun.net/haber/ses-sizlik-vicdan-sizlik-332929

3,317 academics from around the world call on Turkey to respect university autonomy

https://bianet.org/english/human-rights/238711-thousands-of-thinkers-call-on-turkey-to-respect-university-autonomy

https://www.theguardian.com/world/2021/feb/04/turkey-student-protests-grow-young-people-vent-frustrations-with-erdogan

 “Sivil Anayasa”, sivillerin yazdığı bir metinden ibaret değildir beyler, bunu aklınız almayacak ama gerçek bu. Askerlerin gözetiminde yazılan 1961 Anayasası, bugünkünden daha sivildi mesela.

TRT özerkti. Üniversite, özerkti. Sendikal haklar garanti altına alınmıştı. Bugün hâlâ konuştuğunuz ve yeni bir reformmuş gibi bizlere satmaya çalıştığınız “hakim teminatı” o Anayasa ile gelmişti. İdarenin işlemlerinin yargı denetimine tabi olması, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay denetimi gibi bugün hiç hoşlanmadığınız konu ve kurumlar da o Anayasa ile hayatımıza girdi.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/atesle-oynayarak-kazanamazsin,29721

Her şeye rağmen gülümseyebilen genç insanlar, öğrenciler; zehirli yılan değil, terörist değil, insan, yurttaş ve evet, birilerinin evladı. Marifet size benzemeyeni ezip yok etmeye çalışmakta değil, onu deneyen çok oldu tarihte. Şöyle bir karıştırın sayfaları, bakın bakalım başarabilmişler mi?

http://www.diken.com.tr/zehirli-yilan-degil-insan-yurttas-ogrenci-ve-evlat/

[Ali Erten yoldaşım, Barış Terkoğlu ile Enver Aysever’in yazılarını okumamızı öneriyor. Bedri Baykam da CHP tüzüğü üzerine doğru yazmış, diyor.] Tarık Zafer Tunaya; Carnavalet Müzesi’nde geçirdiği o günün devamını, “Gözlerim salonun bir köşesine özenle yerleştirilmiş küçük bir kitaba takıldı” diye anlatıyor. Bu, Fransa’nın ilk yazılı anayasasıydı. 1791 tarihli metnin sunuşu onu dondurdu: “İnsan derisiyle kaplanmıştır”.  “Bu küçücük, rengi sararmış kitap karşısında, hürriyet savaşlarının derinliğini, uzunluğunu, özgürlük denilen şeyin bedava olmadığını, insan bir kere daha anlıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/bogazicililerin-derisiyle-kapli-anayasa-1811151

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/fransiz-kalmamak-biraz-da-nedir-239994

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/bedri-baykam/demokratik-dijital-devrim-tuzugu-d3-chp-ve-siz-1811177

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/enver-aysever/insan-olan-boyun-eger-mi-1811168

Aşırmaya özel ilgim, hocalık yıllarımda böyle iddiaları incelemek üzere sıkça görevlendirilmeme neden olurdu. Bu kez de öyle olmuştu. Edebiyat fakültesinden gelen bir dosyaya bakmakla görevlendirilmiştim. Aşırma ihbarını yapan, aşırmayı yaptığı iddia edilen profesörün aynı fakülteden hocasıydı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/asirma-intihal-sorunu-prof-dr-hasan-yazici-1811171

[1961 Mülkiye girişli Ankara vak’anüvisi sınıf arkadaşım Savaş Sönmez şu iletiyi yollamış. Savaş’a iletisi için teşekkür ediyorum. – C.Ç.-]

Okuduğunuzda göreceğiniz üzere 104 yaşında yitirdiğimiz Cahit Kayra’nın inanılmaz bir Çalışma Odası ve Kütüphanesi var. Bu odanın kime kalacağını bilemiyorum. Daha doğrusu, arkada kimsenin olup olmadığını da bilmiyorum. Bildiğim tek şey, okudukça dehşete düşürüp büyüleyen bu muhteşem odanın yok edilmemesi. Diyorum ki Mülkiyeliler Birliği olarak hemen bir girişimde bulunulsa. Geride kalan yakınlarla temas kurulsa. Kütüphanenin, hatta bütünüyle çalışma odasının bağışlanması yolları aransa. Sonra da mekan arayışlarına geçilse. Gerekirse kampanya başlatılsa, sponsorlar ve mekan bağışlayıcıları aransa. Bunları becerebilirsek, onu ölümsüzleştirmiş oluruz. Hatta bu kitabında yazdığı üzere, taslak halindeki kitaplarının basılmasını da sağlayabiliriz.

https://www.idefix.com/Kitap/Bir-Calisma-Odasi/Edebiyat/Turk-Gunluk-Ani/urunno=0001891077001

 https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/fransiz-kalmamak-biraz-da-nedir-239994

https://petition.parliament.uk/signatures/105931740/signed

28/29 Ocak tarihi, Türkiye Komünist Partisi (TKP) kurucu lideri Mustafa Suphi ve 15 Yoldaşının emperyalizme de karşı verilen Kurtuluş Savaşına destek vermek için Anadolu’ya dönerken Karadeniz’de katledilmelerinin yıldönümü. Kısa bir süre önce yayınlanan Mustafa Suphi – Karanlıktan Aydınlığa isimli kitabın yazarı Ahmet Kardam’ın kendisi de TKP ve sonrasında Türkiye Birleşik Komünist Partisi’nde siyaset yapmış; bu uğurda hem hapis yatmış hem de sürgün edilmiş birisi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/karadenize-gomulen-aydinlik-1810193

Three letters in today’s Morning Star demonstrate the resonance of the UCS work-in well beyond the Upper Clyde.

https://twitter.com/conradlandin

https://demokrasibirlikdayanisma.com/2021/02/03/iskocya-upper-clyde-tersaneleri-cavli-culfaz/

Bir Osmanlı özdeyişi “Şalvarı şaltak Osmanlı; eğeri kaltak Osmanlı; ekende yok, biçende yok; yemede ortak Osmanlı” der. Ünsal, bizlere sunduğu tarih “ziyafet”inde, aslında bu sözün tüm “iktidar sofralarını” özetlediğini anlatıyor ve çağdaş dünyada da neo-liberal politikaların, “ucuz emek” arayışı içinde yabancı düşmanlığı yaparak “ekmek kavgası”nı körüklediğini söylüyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yemek-siyaset-ve-simgesellik-taner-timurun-yazisi-1809968

Mete Tunçay bir belgecidir ve iyi ki çok belgemizi ortaya koymuştur. “… en başından beri ben TKP’nin fazlasıyla şabloncu olduğunu, Türkiye’yi orijinal bir şekilde analiz edip sonuç çıkarmak yerine belli kalıplar içinde değerlendirdiğini düşünüyordum ve bu düşünce çalışmalarım sırasında da değişmedi.” Yarım asır durmadan aynı çıkarsamayı teyit etmek sıkıcı olsa gerek!

https://gelenek.org/15013/

Türkiye’de Sol Siyasal Düşünce Tarihi | Mete Tunçay

https://www.youtube.com/watch?v=f9YOClc1o7Q&t=1262s

 Sayfiyede / Anton Çehov / Çeviren: Zeki Baştımar / Can Yayınları / 440 s.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cehov-ile-sayfiyede-1809965

Attachments area

Preview YouTube video Türkiye’de Sol Siyasal Düşünce Tarihi | Mete Tunçay

Türkiye’de Sol Siyasal Düşünce Tarihi | Mete Tunçay

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

GÜNDEM TİP TİP, Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekti: ‘Haysiyetimizde, ilkelerimizde inat edeceğiz’ Parti Meclisi imzasıyla yayımlanan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com