İskoçya Upper Clyde Tersaneleri-Cavlı Çulfaz

Morning Star gazetesindeki mektubum

Morning Star gazetesinde yayımlanan mektubum – Cavlı Çulfaz

 İskoçya Upper Clyde Tersaneleri: Jimmy Airlie’nin Sözleri Hâlâ Bütün Canlılığıyla Kulaklarımızda Çınlıyor

Shipbuilders – Airlie’s Words Resonate Today

 Regarding John Foster’s article (Morning Star, Jan 27) on the 50th anniversary of the glorious work-in at Upper Clyde Shipbuilders (UCS), I distinctly remember Jimmy Airlie’s words at the Old Theatre in the London School of Economics when I was a postgraduate student.

He was asked whether the workforce at UCS intended to occupy the shipyard, he replied: “We are not a foreign power, we were born in that area and we will work-in. The right to work is our birthright and we won’t give it up for any hatchetmen.”

Jimmy Airlie, along with Jimmy Reid, Sammy Barr and Sammy Gilmore led a successful work-in at the UCS in 1971, thwarting Tory government’s attempts to close four shipyards at Clydebank, Govan, Linthouse and Scotstoun threatening 8,000 jobs.

Although he became disillusioned and left the Communist Party in 1991 and joined Labour, his best epitaph is probably a description he once gave of himself. He said: “I am a Communist. I have been a Communist all my life. My entire career has been devoted to advancing the cause of the working class. There is no substitute for principle. Principle is not a luxury. It is a necessity.”

His militant Scottish accent still rings in my ear and I, being a member of both the British and Turkish communist parties for more than half a century, always cherish his fond memory.

CAVLI ÇULFAZ – Potters Bar – Morning Star, 1 February 2021

Mektubun Türkçe çevirisi

 İskoçya Upper Clyde Tersaneleri: Jimmy Airlie’nin Sözleri Hâlâ Bütün Canlılığıyla Kulaklarımızda Çınlıyor

Elli yıl önce Muhafazakâr Parti hükümetinin İskoçya Upper Clyde tersanelerini kapatma girişimine karşı 8 bin işçinin şanlı direnişiyle ilgili olarak 27 Ocak 2021 tarihli Morning Star gazetesinde John Foster’in bir yazısı yayımlandı.

Hükümetin tersaneleri kapatmak istemesine karşı İskoçya işçileri alışılagelmiş olumsuz nitelikteki grevlerle değil, yeni ve yapıcı tarzda pek alışılmamış bir direnişle karşılık verdiler. İş yerini yaşatma ve işi sürdürme şeklindeki bu yapıcı direnişi kamuoyunun da büyük desteğini kazanarak on dört ay başarıyla sürdürdüler. Ve son gün bütün İskoçya çapında yarım günlük bir grevle zaferlerini taçlandırdılar. Direnişin öncülerinden Jimmy Airlie’nin Londra İktisat ve Siyasal Bilgiler Fakültesi salonunda yüksek lisans öğrencisi olduğum yıldaki konuşması hâlâ bütün canlılığıyla kulaklarımdadır.

Yukarı Clyde tersanelerindeki işçilerin niyetinin tersaneleri işgal etmek mi olduğu kendisine sorulduğunda işçilerin lideri Jimmy Airlie şu yanıtı vermişti: “Biz yabancı bir ordunun işgal gücü değiliz. Bu topraklarda doğduk. Bu toprakların insanıyız. Burada yaşıyoruz. Bu topraklarda yaşam pınarımız olan tersanelerin varlığını sürdürmesini ve düzgün şekilde işlemesini sağlayacağız. Bu bizim doğuştan gelen çalışma hakkımızdır ve biz bu hakkı hükümetin ya da patronların yardakçılarına asla çiğnetmeyeceğiz.”

Jimmy Airlie, 1971 yılında militan işçi önderleri Jimmy Reid, Sammy Barr ve Sammy Gilmore ile birlikte Muhafazakâr Parti hükümetinin kapatmak istediği Clydebank, Govan, Linthouse and Scotstoun yörelerindeki dört tersanede alışılagelmiş grev yerine işyerinde çalışmayı kamuoyunun da desteğini kazanıp düzgün şekilde sürdürerek 8 bin kişinin işten atılmasını başarılı bir direnişle önlediler.

Jimmy Airlie 1991 yılında hayal kırıklığına uğrayarak Komünist Parti’den ayrılıp İşçi Partisi’ne katıldı. Ama mezar taşına şu yazıt kazıldı. “Ben bir komünistim. Bütün ömrümce bir komünist olarak yaşadım. Bu ilke, rastgele takıştırılacak bir süs eşyası değil, emeğin namusu gibi künyemize kazılmış bir zorunluluktur.”

Airlie’nin “re” harflerini çatlatarak söylediği sözler, onun militan İskoç şivesi hâlâ kulaklarımda bütün canlılığıyla çınlıyor. Hem Britanya hem Türkiye komünist partilerinin yarım yüzyılı aşkın bir üyesi olarak onun aziz anısını hep gönlümde taşıyacağım.

About admin

Check Also

Devlet ve Devrim’den alintilar

Tüm devrimlerin temel sorunu devlet iktidarıdır. Hangi sınıf bunu elinde tutacaktır? Lenin’in birçok kez yinelediği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com