Köşelerden Bir Demet (190)-Cavlı Çulfaz

Üniversiteler kendine özgü /türü kendisiyle sınırlı kurumlardır. Bu kurumların kuşkusuz topluma karşı sorumluluğu vardır, ancak bu kurumlar siyasal otoriteye, ekonomik güç odaklarına, din otoritelerine bağımlı olamaz, olursa üniversite olmaz.

https://bianet.org/bianet/siyaset/237328-rektor-secimlerinde-ingiltere-almanya-isvec-ornekleri

Bugün öğrencisiyle, akademisyeniyle, idari personeli ve mezunuyla Boğaziçi Üniversitesi’nin başlattığı mücadeleyi “halk düşmanı” elitlerin bir kalkışması olarak yaftalama gayretkeşliğini bu etkiden yararlanma arzusu çerçevesinde analiz edebileceğimize inanıyorum.

https://www.gazeteduvar.com.tr/anti-elitizmin-temel-arzusu-nedir-makale-1509685

[Ali Erten yoldaş, Erdal Atabek ile Ergin Yıldızoğlu’nun alttaki bağlantılardaki yazılarını önerdi. – C.Ç.-] “Yeter artık, bu kadarını yapamazsınız” diyen bir vicdan sahibi çıkmayacak mı? Sizler, iktidar çemberinin içindekiler, hukukçular, tıp doktorları, eğitimciler, mühendisler, nasıl susuyorsunuz? Nasıl oluyor da gördüğünüz şeylere karşı çıkamıyor, itaat kıskacının içinde vicdanınızı susturuyorsunuz?

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-atabek/vicdan-yuku-1805066

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/i-perde-kapandi-1805077

Fuzulî’nin “Bengü Bâde” yapıtı, Cemal Süreya’ya göre Türk ve Kürt kardeşliğinin bir simgesidir: “Bu uzun şiir Kürtlerin ve Türklerin kucaklaşması olacaktır

https://www.gazeteduvar.com.tr/hem-surgun-hem-parasiz-hem-yatili-makale-1509843

Ezilenin kutup yıldızı olabilmenin yolu onun korkularını aşacağı yolu aydınlatmakla mümkün, ama yolu gösteren değil o yolda yürüyenlerden olarak…

https://www.birgun.net/haber/ezilenin-kutup-yildizi-olmak-329891

“Kurumsal yapı, Derin Devlet, nasıl isterseniz öyle deyin, oligarşi, onlar, ‘karakter suikastı’ konusunda geçmişte olduklarından çok daha iyiler artık. Çünkü 1960’larda ve 1970’lerde sizi ‘komünist olmakla’ itham ederlerdi. Beni ‘Marxist olmakla’ suçlayabilirler. Elbette Marxistim.

https://www.birgun.net/haber/atlantigin-iki-yakasi-ve-duzenin-yeni-halleri-329904

Muhalefet ormanını, deresini, merasını savunanla üniversitesini savunanı, mesleğini dürüstçe yapmak için risk alanla eve ekmek götürmek için hayatını tehlikeye atanı, seçmeli ders özgürlüğü için mücadele veren öğretmen ve veli ile geleceksizlik korkusu yaşayan gençleri bir başka Türkiye’nin mümkün olduğuna inandırdığında demokratik yeni bir başlangıcın imkânı açığa çıkacak.

https://www.birgun.net/haber/sagin-agabeyleri-iktidari-kurtarir-mi-329901

Hayatını halk sağlığına adamış hekimlerden Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na göre Şeyhmuz Gökalp’in tutuklanması yalnızca bir kişiye yönelik keyfi cezalandırma veya Türkiye hukuk sisteminin hatalı bir uygulaması değil. Ona göre TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi bir hekimin tutuklanmasının arkasında Gökalp’in Kürt kimliği yattığı kadar, iktidarın güdümlü meslek örgütü yaratmak üzere barolardan başlattığı hamlenin de etkisi var:

https://www.gazeteduvar.com.tr/doktor-seyhmus-gokalp-uzerine-makale-1509850

İstanbul’daki konferans ise Boğaziçi Üniversitesi’ndeydi. Albert Long Hall adlı muhteşem tarihi binaya girdiğimde ön sıralarda oturan dinleyiciler arasında Osman’ı (Kavala) gördüm. Biraz sonra Jürgen Habermas kürsüye geçti. Farklılıkların zenginleştireceği bir dünya kurma mücadelesinde araçsallaşmış iktidar kurumlarına karşı toplumsal direnişin en basit olanakları iletişim biçimlerinde yatıyordu.

https://www.birgun.net/haber/politik-entropi-329914

Mike Flynn, Temmuz 2020’de “QAnon’a bağlılık yemini” etmişti. Bir gün karşımıza Kongre’nin basılması gibi bir durum çıktıysa, aralarında QAnon’cuların da “akıncı birliği” rolü üstlenmesine de şaşmamak lazım.

https://www.gazeteduvar.com.tr/qanon-ve-kuresel-capta-komplo-teorileri-makale-1509819

“Dil bir ulusun aynasıdır. Bu aynaya baktığımız zaman, orada kendimizin gerçek yankısını görürüz” demiş Alman düşünür ve ozan Friedrich Schiller. Diline yabancılaşmış yöneticilerimiz, Türkçenin aynasına baktıklarında ne görüyorlar acaba?

https://www.birgun.net/haber/merhaba-bogazici-merhaba-turkce-329908

Bugün spor tarihimizin soyadından da anlaşılabileceği gibi sıra dışı bir ismini anlatmak istiyorum. Ali Faik Üstünidman’ı. Öğrencileri arasında Selim Sırrı Tarcan, Rıza Tevfik Bölükbaşı ve Ali Sami Yen gibi önemli sporcular sayılabilir.

https://www.birgun.net/haber/seyhul-idman-329921

Gazeteci gazetecidir. Akıl veremezsiniz. Haberi nasıl yazması gerekiyorsa öyle yazar zaten; kendi etik ilkeleri ve doğru davranış kurallarını bilir, hakikatin ne olduğunu da…  Hakikatin temsilcisi olmaz; gerçek gerçektir. Haber, haberdir.

https://bianet.org/bianet/hukuk/237334-gazeteciler-hakikatin-temsilciymis

Haberin devamında Bakırköy Hastanesi başhekimi Mazhar Osman, Osman Ratıb’ın “iyileşmek üzere olduğunu, zaten bir haftaya tamamen iyileşip çıkacağını sandığını” belirtiyor. Başka bir hasta Osman’ı öldürüyor.

https://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/237322-elza-niyego-cinayeti-1927-den-bir-erkek-siddeti

Gecenin bu vakti, yani 10 Ocak pazar gecesi saat 23.00’te duydum hemşehrim dostum güzel adam Hançepekli Oşin Çilingir’in ölümünü. Ruhu şad olsun. Ne yazsam ardından yirmi yıl evvel, şehirden ayrılışının 40. senesinde şehre geldiğindeki günün hikayesinde yazdıklarımdan daha farklı olmayacaktı. O sebeple o yazıyı lütfen Oşin Çilingir’i uğurlama yazısı olarak kabul edin…

https://bianet.org/bianet/yasam/237341-osin-gidersen-ogur-ola

AİHM Büyük Daire Selahattin Demirtaş Kararı – Kerem Altıparmak & Başak Çalı

http://insanhaklariokulu.org/wp-content/uploads/2021/01/C%CC%A7M_24_Alt%C4%B1parmak_C%CC%A7al%C4%B1.pdf

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

26 yıl önce alçakça bir suikaste kurban giden şair, yazar, gazeteci: Onat Kutlar…

https://indigodergisi.com/2018/01/onat-kutlar-suikasti/

Simitçilerin, seyyar satıcıların ve delilerin kentleri: Kültürhane Kent Rasathanesi (9 Ocak 2021)

https://www.youtube.com/watch?v=4WUlV2yk0vM&ab_channel=K%C3%BClt%C3%BCrhane

[1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Yılmaz Akyüz aşağıdaki bağlantıyı yolladı. – C.Ç .-] Support Academic Freedom for Boğaziçi University Students and Faculty. WE STAND WITH BOĞAZİÇİ UNIVERSITY STUDENTS AND FACULTY IN THEIR STRUGGLE FOR ACADEMIC FREEDOM AUTONOMY

https://www.facebook.com/GITinitiaveNA/

Attachments area

Preview YouTube video Simitçilerin, seyyar satıcıların ve delilerin kentleri: Kültürhane Kent Rasathanesi (9 Ocak 2021)

Simitçilerin, seyyar satıcıların ve delilerin kentleri: Kültürhane Kent Rasathanesi (9 Ocak 2021)

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (4)-Admin

Türkiye iflas etti, o hâlâ ‘ben’ diyor Memleketi her alanda uçuruma sürükleyen Erdoğan, krizlerin sorumlusu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com