Köşelerden Bir Demet (191)-Cavlı Çulfaz

1930’lar Almanyası’nın kapitalisti Nazileri desteklemedi mi? 1960’larda turizm canlanmadı mı, sol düşüncenin zindanlarda ezildiği ya da sürgünde olduğu ülkede, turistler Barselona plajlarının keyfini çıkarmadı mı? O Franco, ardılını da belirledikten sonra yatağında ölmedi mi? Muhalif bir iş insanı yıllardır cezaevinde tutuluyorken, diğer iş insanları hangi itirazı yöneltti? 1980’de “Bugüne dek işçi güldü, şimdi sıra bizde” demedi mi baş patron?

https://www.gazeteduvar.com.tr/bir-sersemletme-yontemi-olarak-dogru-adlandirmamak-makale-1509921

Amerikan emperyalizmi “sancılı bir geçiş süreci”nin girdabında debelenirken Asya-Pasifik merkezli yeni bir dünyanın temelleri atılmaya çalışılıyor.  Yılın son günlerinde neo liberal kapitalizmin geleceği açısından iki büyük anlaşma imzalandı. Büyük bir dönüm noktası olacak bu anlaşmaların ikisi de Çin merkezli.

https://www.birgun.net/haber/rcep-anlasmasi-cai-ve-yeni-enternasyonalizm-330035

İbrahim Kalın ile Fahrettin Bey arasındaki gizli güç çekişmesi konusunda tarafsızlığımı korumakla birlikte bu konuda kendisine hak verdiğimi söylemeliyim. Şunu diyorsanız, susup kenara çekilebilirim: “Hem AKP’li olacak, hem de doğru dürüst bir akademik geçmişe sahip olacak birisini bulabilmek o kadar kolay değil. Reis de ne yapsın, kendi çevresinden ancak bu kadarını bulabiliyor!

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/sozde,29418

Kenan Bulutoğlu, YÖN bildirgesini ilk imzalayan aydınlar arasında yer aldı.  Bu aydınlar arasında beni -daha sonra eşim olacak-Kenan Bey’le tanıştıran çocukluk arkadaşım (şu anda tanınmış bir ekonomist olan Daron Acemoğlu’nun babası) Doç. Dr. Kevork Acemoğlu’nun da bulunduğuna değinmek isterim.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/kenan-bulutoglunun-ardindan-prof-dr-yakut-irmak-ozden-1805281

Bireyin, totaliter diktatörün onun hayatı üzerinde yaratacağı yıkımdan korkması normal; fakat bu korkunun normalleşmesi son derece doğal dışı ve korkunçtur. Modern dünyada güç, en temel anlamıyla, ortada herhangi bir baskı olmadığı halde, otoritenin diktelerini uygulatabilme gücüdür.  Güç kullanma tehditleri genellikle güç kullanmaya gerek bırakmaz. Gerçekten iktidar sahibi olanlar Makyavelisttir.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/totalitarizmde-normallesen-korku-haber-1510006

Yalnız yaşamayan kadınlar da her gün öldürülmüyor mu? Bu türden başlıkları her gördüğünde insanın “itiraz ediyorum!” diye haykırası geliyor ama ortada bir jüri yok elbette. Bunun farkında olmalıyız ki “yalnız yaşadığı evinde ölü bulundu,” başlıkları hayatını paylaştığı erkek tarafından öldürülen onca kadını gözlerden gizlemeye hizmet etmesin.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kadinin-ve-zamanin-yalnizligi-makale-1509956

Bayan Refika Yücel, Hasan Ali Yücel’i anlatıyor. Köy Enstitüleri ve Klasikler… Can Yücel’in ilk şiirlerinden biri…

https://core.ac.uk/download/pdf/38324676.pdf

TÜRK GAZETECİLİĞİNDE MÜLKİYE’NİN YERİ

https://mulkiye.org.tr/turk-gazeteciliginde-mulkiyenin-yeri/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Mustafa Suphi – İlk Yazılar (1908-1913) – TÜSTAV Yayınları

https://tustav.org/yayinlar/kitaplar/suphi-ilk-yazilar-tanitim.pdf

Salih Hacıoğlu’nun Hafî Türkiye Komünist Partisi veya Türkiye Birleşik Komünist Partisi’nde başlayan, iki dönem halinde Türkiye Halk İştirakiyun Fırkası’nda devam eden ve nihayet Türkiye Komünist Partisi’nde son bulan siyasal çalışmalarını sunmaya çalıştık. – TÜSTAV Yayınları

https://www.tustav.org/2020/12/02/salih-hacioglu-belgelerle-yasam-oykusu-kitabi-yayinlandi/

1940’ların dergilerinin 2. cildinde farklı yıllarda iki kez yayınlanan Yeni Edebiyat, SES, Değirmen ile Pınar ve Genç Nesil dergilerini ilişkin incelemeler yer alıyor. – TÜSTAV Yayınları

https://www.tustav.org/2020/11/10/1940larin-dergileri-kitabinin-2-cildi-yayinlandi/

Behice Boran – Mektuplar, Günlükler, Şiirler, Bir Hikaye – Raşit Kaya hocamız Victor Hugo’ya referansla Behice Boran için “yazılmaya değer şeyler yaşadı” ve “okunmaya değer şeyler yazdı” diyor.

https://tustav.org/yayinlar/kitaplar/behice-boran-tanitim.pdf

4 Ocak 1991’de gerçekleşen Büyük Madenci Yürüyüşü…

https://twitter.com/tustav92?lang=en

Gafil gezme şaşkın bir gün ölürsün / Dünya kadar malın olsa ne fayda / Söyleyen dillerin söylemez olur / Bülbül gibi dilin olsa ne fayda / Çalarsın çırparsın oğlun kızın var / Şu dünyada üç beş arşın bezin var / Tüm bedesten senin olsa ne fayda…

https://www.youtube.com/watch?v=MymBCYSicVU

Attachments area

Preview YouTube video Fırat Tanış “Gafil Gezme Şaşkın”

Fırat Tanış “Gafil Gezme Şaşkın”

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com