Köşelerden Bir Demet (187)-Cavlı Çulfaz

ABD’de Trump destekçileri Kongre binasını bastı, sokağa çıkma yasağı ilan edildi

https://www.evrensel.net/haber/422995/fotograflarla-donald-trump-destekcilerinin-abd-kongre-binasi-baskini

[1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım Bülent Ardanıç alttaki bağlantıyı yolladı. – C.Ç.-] Among the Thugs: Stunning Photographs of the Capitol Under Siege – The day’s shocking chaos will be remembered for years to come

https://www.motherjones.com/politics/2021/01/photos-trump-mob-capitol-congress-insurrection-electoral-college/

TRADE unions for teachers and other public-sector workers in Turkey threw their support behind protesting students and academics today as demonstrations against the political appointment of a university rector continued despite police repression.

https://morningstaronline.co.uk/article/w/turkish-unions-stand-solidarity-students-after-police-oppression-protests-over

Bugün, bir devrim söz konusu olduğunda neredeyse yok saydığımız köylülerin, askerlerin, azınlıkların ve kadınların, devrim sürecinde yerinin yadsınamazlığını kitabı okudukça fark ediyoruz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/rus-devrimi-1917-1804085

The increasing strength of the Bolsheviks in Russia’s large cities together with increasingly radical demands from below led Lenin to contemplate a seizure of power. A combination of circumstances saw this occur in October under the slogan of ‘All Power to the Soviets!’ The new government, completely Bolshevik, moved quickly to end the war, redistribute land and transform Russian industry. It was this which meant there was little opposition from the soldiers, workers and peasants to the Bolshevik removal of the Constituent Assembly in January 1918 because the demands of these groups had been met by the Bolsheviks.

Review ofThe Russian Revolution, by Rex A. Wade – Monash ..

Günün, Boğaziçi Üniversitesi ile gelen tartışmasına bir gönderme olarak; evet sınavla okula kabul görmüş seçkin yani “elit” öğrencileri olan bir okul idi bahse konu olan. Ama söz konusu seçkinlik, “sosyo-ekonomik bir sınıflandırmaya” değil “aydın insan olma yolundaki duruşa”, “kendisine dayatılanı sorgulamaya” dayanmaktaydı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/feyzi-acikalin/ayakkabi-boyacisinin-yasini-tutan-okul-1804215

Sefiller deyince, bir din adamının konuk ettiği kürek mahkûmu Jean Valjean’ın, kilisenin gümüş şamdanlarını çalışını, polise yakalandığında, papazın, şamdanları ona kendisinin armağan ettiğini söylediği sahneyi, kürek mahkûmunun yıllar sonra Paris Belediye Başkanı oluşunu unutur muyum hiç!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/adnan-binyazar/genclere-sayfa-acmak-1804462

Yeryüzündeki toplam ağırlığı iki dirhem etmeyen virüs, varoluşunu sürdürmek için mutasyonla kalıptan kalıba girerken, kendini evrenin öznesi gören insan, bir türlü kendinin öznesi olup da insanca yaşayacağı bir dönüşümle kendini aşamıyor.

https://www.aydinlik.com.tr/haber/yalnizliga-misilleme-228335

Kadın işçilerin üçte ikisi kas iskelet sorunu yaşıyor. Kadın işçiler yüzde 78 boyun, yüzde 76’sı bel, yüzde 61.5’i sırt ve yüzde 69’u baş ağrısı yaşıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olcay-buyuktas/en-buyuk-destek-anneden-1804197

Ben dâhil herkesin çok konuştuğu bu ülkede ‘susan adam’ın (aslında susmayan adamın) kıymetli dili nasıl ve niye dikkate alınsın ki!

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sina-akyol-tercihim-satir-aralarinda-anlatmak-1804286

Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri ve Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir? isimli kitapta, Adorno; “çünkü nihayetinde hiç kimse aptalın teki olmak istemez. Ve bütün bunların nihayetinde devasa bir psikolojik istismar tekniği, devasa bir psikolojik kazıklama olduğu da açıkça gösterilmelidir.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yeni-sag-radikalizmin-vecheleri-1803795

  1. L. A. Hart’ın, kanun yapmanın “kolaylığı” ile kanunları değiştirmenin “zorluğu”nu özgürlük kavramını vurgulayarak irdelediği Hukuk, Özgürlük ve Ahlak, sorduğu sorulara okurla birlikte yanıt vermeyi önceleyen yapısıyla güncelliğini korumaya devam ediyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/hukuk-ozgurluk-ve-ahlak-1804083

 Sovyet yanlısı fikirleri ve kapitalizme azılı muhalefeti nedeniyle Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi’ne çağrılmasına karar verildi. Fakat Chaplin o koca pabuçlarını onlara bırakmadı! İfade vermeye Serseri filmindeki kostümüyle gelip komisyonla alay etmek tehdidini savurunca konu orada kapandı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sinemanin-sira-disi-naletleri-1803299

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

 Ruhi Su – Kuran da kurtaran da emekçi insanlardır…

https://www.youtube.com/watch?v=n3kSa9dij18

Okuyan bir işçi soruyor:

https://www.youtube.com/watch?v=DO8XTyUky0U

Attachments area

Preview YouTube video Ruhi Su – Tevhit

Ruhi Su – Tevhit

Preview YouTube video GELECEK KUŞAKLARA/ Bertolt Brecht/Genco Erkal

GELECEK KUŞAKLARA/ Bertolt Brecht/Genco Erkal

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com