Köşelerden Bir Demet (186)-Cavlı Çulfaz

“Daha önce ihraç edilen akademisyenlerin cüppelerini çiğneyenler, bu kez üniversitenin kapısına kelepçe vurarak tarihe geçtiler”

https://www.gazeteduvar.com.tr/cubbe-cigneyenler-universitenin-kapisina-kelepce-vurdu-haber-1509559

Biri, kendi partisinden daha büyük partiyi kapatmakla tehdit ediyor; diğeri ise, kadınları ilkin türbanlı ve olmayanlar şeklinde ayırmıştı, şimdi ise, kendi partisindeki örtülüler makbul, CHP’dekiler manken.

https://www.birgun.net/haber/cogu-bitti-azi-kaldi-329418

 Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protesto yürüyüşüne polisin müdahalesi ve 36 öğrencinin gözaltına alınması. a. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının b. Kötü muamele yasağının c. Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının ihlalini oluşturuyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/riza-turmen/bogazici-universitesi-ne-rektor-atamasi,29360

İkincisi, Tayyip onun için ekonomik bir aktör değil, vazgeçmeye hazır olmadığı bir “özdeşleşme nesnesidir”. “Özdeşleşme nesnesi” kimliğin türlü dağınık unsurlarını bir arada tutarak bir bütünlük algısı yaratır. Bu “özdeşleşme nesnesinin”, bu konumu sarsılmadan, birey bu nesneyle uyumlu olmayan önermelere kapalı kalmaya devam eder.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/tek-ulke-cok-realite-1804201

Eğitimi ve kültürü tırmandırmak zor iştir. Kararname ile olacak iş değildir. Siyaseti domine ederek elde edilecek sonuç da değildir. İnsana yatırım denen bir şey vardır ve biz siyasi cedelleşmeler içinde o yatırımı pek aklımıza getiremiyoruz.

https://www.karar.com/yazarlar/ahmet-tasgetiren/bogazici-ukdesi-cozulebilecek-mi-1588189

 Bir gazeteci de yazdığı köşeyi ‘ilahi bir halk iradesi‘ olarak görmeye başladı mı… Aman ha… “Abdulkadir [Selvi]  kardeşim, yazdığın yer halktan aldığın yetki belgesi değil, patronun verdiği köşedir…”

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ertugrul-ozkok/ilk-gun-akp-icinden-destek-icin-cok-sayida-mesaj-geliyor-41703618

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/abdulkadir-selvi/fikri-saglarin-degisimi-41705335

 Gözaltında işkence edilerek öldürülen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe’nin katledilişinin üzerinden 25 yıl geçti. [Foto: Yaşar Kemal’in yargılanması sırasında Metin Göktepe ses kaydı alırken.]

https://www.gazeteduvar.com.tr/fatih-polat-metin-goktepe-basin-ozgurlugu-mucadelesinin-simgesidir-haber-1509560

Ancak, savcıların her ilde tek tek soruşturma konusu yapabilecekleri bir suç var ortada: O da Türk Ceza Kanunu’nun 271. Maddesi tarafından düzenlenmiş olan “suç uydurma suçu”! İşlenmediği alenen belli olan bir suç nedeniyle adliyenin meşgul edilmesi şeklinde ortaya çıkıyor. Suç uydurma suçunun cezası 3 yıla kadar hapis cezasıdır. Ve bu örnek olayda, bu suç 81 ilin tümünde işlenmiş bulunuyor. Ve bununla da kalmıyor her ilde de üç kere işlenmiş bulunuyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/iktidar-suc-uydurma-sucu-isliyor,29349

Ziraat Bankası’nın ‘vergi cenneti’ olarak bilinen British Virgin adalarındaki bir şirkete 2014 yılında verdiği 1,6 milyar dolarlık kredinin Mart ayına kadar geciken taksitler ve faiz ödemesinin toplamı 726 milyon dolar oldu. Şirket borçlarına karşılık bankaya 17,5 milyon TL ödedi.

https://www.birgun.net/haber/vergi-cennetinde-milyar-dolarlar-batiyor-329447

Toplumsal olaylara müdahale kapsamında TSK, MİT ve Emniyet Taşınır Mal Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre “terör ve toplumsal olaylar”da TSK’ye ait silah ve taşıtlar, bakan onayıyla Emniyet ve MİT’e devredilebilecek.

https://t24.com.tr/haber/toplumsal-olaylarda-mit-ve-emniyet-tsk-ya-silahlari-kullanabilecek,925078

Paris cinayetlerinin üzerinden 8 yıl geçti. Öyle anlaşılıyor ki Fransa istihbaratını uluslararası üne kavuşturan, partout où nécessité fait loi (zaruretin kanunu yarattığı her yerde) sloganı revize edilerek, “çıkarların ve ihtiyaçların istediği yere kadar”a dönüştürülmüş; Paris’in ortasında MİT’in işlediği bir cinayet, Fransa ile Türkiye arasındaki ticari ve siyasi çıkar ilişkilerine kurban edilmiştir.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-fransiz-istihbarati-mit-ve-paris-davasi-8899

İşte bu barış eğitimine ilk kucak açan Boğaziçi Üniversitesi  oldu. Sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde empati, sosyal adalet ve insan haklarına saygının artırılması, çatışma/uzlaşmazlık çözümü için çalışma, araştırma ve uygulamalar yapıldı ve yapılmakta.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/zeynep-oral/hepimiz-ayni-gemide-degiliz-1804207

Kadın işçilerin üçte ikisi kas iskelet sorunu yaşıyor. Kadın işçiler yüzde 78 boyun, yüzde 76’sı bel, yüzde 61.5’i sırt ve yüzde 69’u baş ağrısı yaşıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olcay-buyuktas/en-buyuk-destek-anneden-1804197

Kasım 2019 ile Ocak 2020 arasında Almanya, Avusturya, Fransa ve Hollanda‘da yaşayan Türkiye kökenli göçmenler üzerinde gerçekleştirilen “Avrupa‘da Türk Diasporası“ başlıklı araştırmanın raporu kısa bir süre önce yayınlandı.

https://www.birgun.net/haber/avrupa-daki-turk-diasporasi-1-cifte-vatandaslikta-cifte-standart-329429

Eski yazarlardan Ruth Rendell ve P.D. James’e hayranım. Sanırım Agatha Christie’yi okumadığını söyleyen tek ben olmuşumdur; onun yavan, sıradan metinleri ilgimi çekmedi. [Sonra gelenler, ancak önce çığır açanın üzerinde yükselir. Agatha Christie’yi okumadığını söyleyerek ayıp etmiş… – C.Ç.-]

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/joyce-kadinlarin-kurban-oldugu-gorusunu-reddediyoruz-1804087

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

 ‘My belief in literature, in its transformative power, is unshakable’ ASLI ERDOGAN talks to Daniel Beaumont about her experiences of prison, life in exile and the consolation of writing.

https://morningstaronline.co.uk/article/c/my-belief-literature-its-transformative-power-unshakable

We Left a Deep Invisible Mark Behind Us. ASLI ERDOGAN looks back at the demonstration following the murder of Turkish-Armenian journalist Hrant Dink by a 17-year-old Turkish nationalist in 2007

https://morningstaronline.co.uk/article/c/we-left-deep-invisible-mark-behind-us

Aziz Nesin’den Hazret-i Dangalak / Genco Erkal

https://www.youtube.com/watch?v=wOYSaBuTYxc

Attachments area

Preview YouTube video Aziz Nesin’den Hazret-i Dangalak / Genco Erkal

Aziz Nesin’den Hazret-i Dangalak / Genco Erkal

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

GÜNDEM TİP TİP, Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekti: ‘Haysiyetimizde, ilkelerimizde inat edeceğiz’ Parti Meclisi imzasıyla yayımlanan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com