“Geçmiş” tartışmalarından “Gelecek” inşa edebilecek miyiz?

“Geçmiş” tartışmalarından “Gelecek” inşa edebilecek miyiz!

Uzun zamandır “Demokrasi için birlik ve dayanışma” platformunda 70 yıl yaşamış 30 yıl önce sönümlenmiş TKP süreci yoğun bir biçimde tartışılıyor. Bu tartışma “Geçmişten” gereken dersler çıkarıp bu çıkarımların “Geleceğe” ışık tutması açısından kıymetlidir önemlidir.

Bu “Geçmiş” tartışmalarını bir hesaplaşma zemininden çıkarıpı yeni bir “Gelecek” inşaasına hizmet edecekse faydalıdır, üretkendir, sonuç alıcıdır.

Tartışılan “Geçmiş” kendi özgün koşullarında zaman ve zemininde yaşanmıştır. “Geçmişi” tartışırken içinde bulunduğu zaman, zemin, günün dünyası, koşullarından soyutlarsak, “Geçmişi” bugünün koşullarından değerleri üzerinden sorgularsak tüm bu değerlendirmeler boşlukta kalır, hiçbir işe yaramadığı gibi bugüne, yeni bir “Geleceğe” hizmet etmez. Tersine yeni bir”Gelecek” inşasını geciktirir engeller.

Bu neden ile bu tartışmaları “ tadında” bırakıp içinde bulunduğumuz zaman, zeminin, dünyası koşullarına uygun yeni yepyeni bir siyaset modeli üretmeliyiz diye düşünüyorum.

Bugün ülkemizde “ Sol” adına siyaset yapan kimi devrimci, kimi sosyalist, kimi komünist partiler, grupların her biri “Geçmişin” bir mirası üzerinden bir “Geleneğe”dayanarak ayakta durmaya,ayakta tutmaya çalıştığı, iflasın eşiğinde küçük, köhne dükkanlarında küflenmektedir.“Geçmişin” bugüne uymayan köhneleşmiş yol yöntem, idioloji, söz, söylem, yöntemlerle bir adım bile ilerlemeden (ki bu araçlar ile ilerlemek mümkün değildir.) patinaj yapmaktadır.
Ülkenin “Geleceğini” şu köhneleşmiş “Gelenek” prangalarından kurtaralım.

Aslında 2013 Haziranı (Gezi Direnişi) bu fırsatı bizlere fazlası ile sundu. Ancak hala “Geçmişin”, “Gelenekçiliğin” mirasından medet umanlar, bu mirası hoyratça çarçur edercesine harcayanlar bu yüzyılda bir karşımıza çıkacak olağanüstü fırsatı tepti harcadı.
2013 Haziran Direnişinin önümüze koyduğu değişim, yenilenme ülke demokrasi önüne yeni bir ufuk açma, Sol siyasete farklı bir bakış kazandırma, “Geçmişten”, “ Geleneklerin” prangalarından kurtulma şansını teptik, heba ettik.
2013 Haziran Gezi Direnişinin kazanımları üzerine kurulan Birleşik Haziran Hareketimin (BHH) hazin sonu bunun somut göstergesi, sonucudur.

2013 Haziran Gezi Direnişi sonrası bu Direnişin hiçbir öğretisinden (Paylaşma, Direniş, Dayanışma, Birleşik mücadele…) nasiplenmeyen Sosyalist Sol, “ Devrimciler, BHH’yı da “Gelenekçiliğie” heba ettikten sonra kendi küçük dükkanlarına “Geçmişlerine”,” Geleneklerine” hapsolurken, 2023Haziran Direnişin serptiği tohumları Ülkenin dört bir yanında en ücra köşelerinde sesiz sedasız mütavazı, büyük laflar etmeden küçük küçük adımlarlar ile ileride çok büyük adımlara gebe, filizlenmektedir.

İstanbulun Fatih ilçesi Balatta mahallesinde bir Alman yurttaşın salgın sürecinde başlattığı “ İhtiyacı olmayan koysun, ihtiyacı olan alsın” ile başlayan dayanışma hareketi, Gazi Mahallesinde GSKM Dayanışma ağı ve benzeri Dayanışma ağları…
Dersim Ovacıkta “ Komünist Başkan ile simgeleşen kooperatifleşme ve dayanışma hareketi 2019 31 Mart Yerel Seçimleri ile birlikte bir çok Belediyeye örnek olurken , irili ufaklı üretim kooperatifine koşut metropollerde pek çok üretimden tüketiciye aracısız sağlıklı gıda, dayanışma kooperatifleri kuruldu ve hızla yayılıyor. Gezi Direnişinde filizlenen mahalle dayanışmaları serpilip, gelişiyor ,boy veriyor…
Ülkücü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş popülist siyasetçilere, sosyalistler, devrimcilere ders verircesine muhteşem bir belediyecilik destanı yazmakta…
Gezi direnişininin esini olan tüm bu küçük, mütevazi, halka dokunan, halkın içinde filizlenen dayanışma çabaları “Geleceğe” yönelik yapılması gerekeni, yeni siyaset biçiminin işaretlerini veriyor.
Ve halkta da karşılığını buluyor.

Çağrımdır…

Adına “Yenilenip” SOL parti”gibi, geçmişin mirası üzerine çöken yeni nesil TKP gibi, TİP gibi sırtına taşıyamayacağı kadar aldığı ağır sorumluluğunun farkında olmayıp, altında ezilen, bir fırsat boşluğunda kapağı Meclise atan,hala “Gelenekçilik”ile “Geçmişte” patinaj yapan ve Marx, Engels, Lenin teorileri ile büyük lokmaları ağzında sakız yapıp hiçbir pratik üretmeyen tüm “Solcular”, “Devrimciler”, “ Sosyalistler”, “Komünistler” sizler dar, köhne, küçük dükkanlarınızdan çıkıp, mahallelere, sokaklara, işyerlerine, tarlalara, üretim, tüketim kooperatiflerine, mahalle dayanışmalarına, Gazi Mahallesine GSKM,
Kozyatağına Salkım Kooperatifine, Dersime Ovacığa, Ankaraya Mansur Başkandan ders almaya, öğrenmeye, yaşamın , halkın içine, yanına, dayanışmaya mücadeleye, “Geçmişten”, “Geleneklerden” sıyrılıp “Gelecek” için yeni siyasi yollar aramaya davet ediyorum.

“Geçmiş” tartışmaları içinde boğulmanın, ayağında ağır “Gelenekler” prangası ile patinaj yapmaktan kurtulup “Geleceğe” yönelik, “Geleceği” kurgulayan yeni bir siyaset anlayışı için yola çıkmanın zamanıdır.
Bu yeni bir siyasi yolun ip uçları 2013 Haziran Direnişi öğretiler arasında ve bugün Ülkenin dört bir köşesinde mahalle dayanışmalarında, üretim tüketim kooperetiflerinde, işliklerde, fabrikalarda halkın yanında, içinde mevcuttur.

Önerim;
Ülkenin dört bir köşesinde yurt içinde, yurt dışında mahallerden başlayarak her birimde her düzeyde, “Geçmişi” ve “Gelenekleri” geçmişte bırakıp yeni bir mücadele anlayışını inşaa etmek üzere üretim süreci başlatmak…

Osman Naci
7 Ekim 2020
Kadıköy

 

About OsmanNaciBalta

Check Also

Bir seçim rakibe nasıl kazandırılır ın hazin öyküsü

Muhalif Yazılar Osman Naci Bir seçim rakibe nasıl kazandırılır ın dramatik öyküsü! 2023 Seçimleri; Mevcut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com