Köşelerden Bir Demet (96)-Cavlı Çulfaz

Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluklar Bildirgesi: “Gazeteci; başta barış, demokrasi, hukukun üstünlüğü laiklik ve insan hakları olmak üzere; insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur. Gazeteci; insanlar, uluslar ve topluluklar arasında nefreti, düşmanlığı körükleyici yayından kaçınır. Gazeteci; şiddeti haklı gösterici, özendirici ve savaşı kışkırtıcı yayın yapamaz.”

https://www.birgun.net/haber/savas-haberleri-318080

Asıl mesele şu: Geçmişi anlayış şekliniz, şimdiki zamanı nasıl anlayacağınızı gösterir. Yani, Osmanlı’nın başına gelenleri sürekli “üst akıl komplosuyla” açıklarsanız; bugünün sorununu da bu kafayla izah etmeye çalışırsınız!

https://www.youtube.com/watch?v=939AhNMurFo

 Varduhi Balyan’ın Agos’taki yazısını okurken içimde bir hüzün dalgası… Acısını hissetmeye çalışıyorum. Derin acısını anlamaya çalışıyorum. Oysa, ne kadar umut dolu zamanlar da yaşamıştık.
Daha dün gibi… Milliyetçilik illeti insanlığın yakasından hiç mi düşmeyecek?..

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/milliyetcilik-illeti-insanligin-yakasindan-hic-mi-dusmeyecek,28247

 Azeriler-Türkler 235 delegeyle en büyük grubu oluştururken başta Mustafa Suphi, Ethem Nejat olmak üzere Türkiye Komünist Fırkası’nın temsilcileri de içlerinde yer alıyordu. İranlılar 192 temsilciyle ikinci, Ermeniler 157 delegeyle üçüncü en fazla katılım gösteren halklar oldular.

https://www.birgun.net/haber/halklar-kurultayi-ndan-halklarin-bogazlasmasina-318081

Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Turan Dursun, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bedrettin Cömert, Cavit Orhan Tütengil, Necip Hablemitoğlu ve birçok değerli aydınımız… Gerçek bir aydın sorumluluğu ile Atatürk devrimlerini, Cumhuriyet devrimini ve aydınlanmayı savundular.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/bahriye-ucok-aydinlanma-yolunda-bir-omur-elfin-tataroglu-1771436

Eski şer’iyye vekillerinden Abdullah Azmi Efendi kanuna, “birden fazla kadınla evlenmeyi mümkün kılacak ve Müslüman kızların gayrimüslim erkeklerle evlenmelerine mani olacak maddeler” eklenmesini teklif ettiyse de Atatürk bir kere daha devreye girdi, bu tür önerileri geri çevirdi ve kanun değişikliğe uğramadan Meclis’ten geçti (Zafer Toprak, Atatürk Kurucu Felsefenin Evrimi).

https://www.birgun.net/haber/cok-eslilik-nasil-kaldirilmisti-318082

Herkül Millas’ın Ocak 2020’de Aile Mezarı (Doğan Kitap) adlı yazınsal bağlamda müthiş bir romanı yayımlandı. Kitabın kapağına ve künye sayfasına baktım çevirmen adı yok. Türkçe yazmış. Yandı ki yandı. İlkin romanının baş kahramanı İliç (Lenin’in İliç’i) lakaplı Adonis bozulacak bu işe.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/aile-mezari-ve-berisi-1771386

Bir yazımda “Türkçe edebiyat” demişim, “Türk edebiyatı” demem gerekirmiş, derhal izahat vermezsem aleyhime yazı yazılacakmış, “Türkçe edebiyat” demem sapkınlık türündenmiş, bu tehdit ve hakarete karşı gönderdiğim yanıt o yayın organında yayımlanamazmış ama o yayın organındaki kendi edebiyat köşemde entelektüel tartışma yapabilirmişim.

https://t24.com.tr/yazarlar/oguz-demiralp-x/ifade-ozgurlugu-esastir,28252

Oğuz Demiralp, Özdemir İnce’nin bu eleştirisine karşı bir cevap yazısı yazmış. Kitap ekinin editörü Turgay Fişekçi de bunu yayınlamak istemiş. Ancak gazete yönetimi buna izin vermemiş. Bunun üzerine Fişekçi de kitap eki yöneticiliğinden istifa etmiş. Özdemir İnce hayatı boyunca baskıların çok acısını çekmiş bir yazar. Böyle bir tartışmada bir başka yazarın cevap yazısının yayınlanmamasına sevineceğini sanmıyorum. Hele hele kitap eki editörünün ayrılmasına hiç…

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ertugrul-ozkok/cumhuriyet-gazetesinde-gizli-edebiyat-savasini-kim-kazandi-41628779

1999’da Haydar Aliyev ve Robert Koçaryan uzun görüşmelerden sonra bu formülle anlaşmaya oldukça yaklaşmış, ancak son anda temaslar kesilmişti. Türkiye’de ise Bülent Ecevit ve Süleyman Demirel defalarca Türkiye ile Azerbaycan arasında “bir koridor açılmasını” savunmuşlardı.)

https://t24.com.tr/yazarlar/hakan-aksay/kafkasyada-turk-rus-gerilimi-bahcelinin-nahcivan-cikisi-ankara-ve-bak%C3%BCn%C3%BCn-yarar%C4%B1na-mi,28246

Şimdi, herkes TKP neden anında tavır almadı, faşist darbe diye nitelemedi diyor ama, herkesin bir bekleme moduna girdiğini belirtmeliyim. Çünkü cunta iç savaş yorgunu olan halkın desteğini olmasa bile nötr kalmasını sağlamak için, özellikle terörize olmuş CHP kitlesini pasifize etmek için, MHP’yi de hedef alıp, Türkeş’in tutuklanması kararını almıştı.

https://www.evrensel.net/yazi/87283/40-yilinda-12-eylul

İnsanın onurunu gözetmesi gereken kurum, aile kurumuna onur biçiyor. Medeni Kanun karşıtlığını ve kadın düşmanlığının sözcüsü konumuna gelen Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, asli görevine döndürülmeli ve kişisel hesabından aynı söylemi yükselten başkanı Süleyman Arslan’a görevden el çektirilmeli.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ali-edizer-kolay-asil-suleyman-arslan-azledilmeli-makale-1500839

İttifak sözcüsünün açıklamayı yaptığı akşamın sabahında, “İki ile ikiyi topladığınızda dört eder,” başlıklı ortak gazete yazısını kaleme alan üç matematikçi evlerine yapılan baskınla göz altına alındı. Öğlene doğru tivitırda #direndörtişlem başlığı üst sıraya tırmanıyordu…

https://www.gazeteduvar.com.tr/2-ile-2yi-toplayinca-kac-eder-pek-bir-sey-etmez-makale-1500816

“Yrgının bırak bağımsız olmadığını teslim etmek, bunun kuşku konusu olması bile tahammül edilebilir bir belirsizliğin ötesi anlamına   geliyor.” Karşılaşmalarımızın dölyatağı olan etkileşim çevresini dönüştürmeden bireysel huzur olanaklı değildir. Bu mücadele, bunun gerekliliğini kavramış biri için yolda yaşanabilecek tek bireysel esenlik deneyimidir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/sil-bastan-dusunmemiz-gerekiyor-makale-1500805

Siyasal baskı, bir toplumdaki genel iktidar yapısından doğan ezen-ezilen ilişkileriyle değil, iktidara doğrudan muhalefet eden gruplar üzerinde uygulanan zorlayıcı tedbirlerle ilgilidir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/siyasal-baskiyi-anlamak-kayyim-tutuklama-ve-digerleri-makale-1500597

 Halk dayanılmaz koşullar içerisinde eğlenmiş, türküler söylemiş, ve öylece de yaşama direncini artırmış…

https://www.youtube.com/watch?v=K6UNXah59pE

Attachments area

Preview YouTube video Soner Yalçın ”Asıl sorun, geçmişe bakışta!” – Sesli Köşe Yazısı 6 Ekim 2020 #Salı #EvdeKal

Soner Yalçın ”Asıl sorun, geçmişe bakışta!” – Sesli Köşe Yazısı 6 Ekim 2020 #Salı #EvdeKal

Preview YouTube video Ruhi SU Melodic Soul of the Oppressed

Ruhi SU Melodic Soul of the Oppressed

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com