Köşelerden Bir Demet (97)- Cavlı Çulfaz

“Siyasetin” göbeğindeki dev boşluk, ölenin gömülmesine, gelenin doğmasına yer bırakmayan kocaman bir alan kaplıyor. Şartlar değiştiğinde veya aktörler başkalaştığında, mevcut durumun kendiliğinden değişeceğini zannetmenin hayli sorunlu olduğunu yaşayarak görüyoruz.

https://www.gazeteduvar.com.tr/siyaset-bosluk-kaldirir-mi-makale-1500951

Henry Kissinger ve Zbigniew Brzezinski. Başkan Richard Nixon döneminde 1972 yılında başlatılan  proje, 1979 yılında ABD ile ÇHC arasında diplomatik ilişkiler kurularak amacına ulaştı. Reagan’ın gözünde baş düşman her zaman “komünizm” idi. Diğer tüm çatışmalar ikincil ve geçici görünüyordu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cokusun-baslangici-1979-2-iran-islam-cumhuriyetinin-ilani-ve-sunni-sii-catismasi-1771670

 Topyekün bir savaşın içine çekildiğimizi hayal etmek istemiyoruz, çünkü bunun toplumlarımız ve gelecek nesiller için yaratabileceği sonuçları biliyoruz. Ermenilerle Azeriler arasında çatışmayı uzatan ve nefreti körükleyen tüm adımları şiddetle kınıyoruz. Geriye bakıp toplumlarımızla gençlerimiz arasındaki güveni yeniden tesis etmek için gerekli adımları atmak istiyoruz.

https://www.evrensel.net/haber/415669/azerbaycan-sol-gencligi-dusmanimiz-ermeniler-degil-bizi-somurenlerdir

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kobane Olayları’na ilişkin sözlerine videolu yanıt verdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/demirtastan-erdogana-videolu-kobane-yaniti-haber-1500999

Yapay zekâ ve gözetim teknolojileri insanlık için hem fırsat hem de tehdit. Gözetim illa da şeytani bir şey olmak zorunda değil. İyi amaçlar için de kullanılabilir.

https://medyascope.tv/2020/10/05/21-yuzyilda-emperyalizm-yuval-harari-ulkeleri-somurgelestirmek-icin-artik-tanklara-ihtiyac-yok-verilerine-sahip-olmak-yeterli/

 Peki,  eskinin içinde, onun diyalektik inkarı olarak gelişen „bilgi toplumunun -modern sınıfsız toplumun“- insanlarının söyleyeceği şey yok mu bunların karşısında? Enseyi karartmayın, ay gecenin karanlığında doğar demiştik!..

http://www.marmarayerelhaber.com/munir-aktolga/95105–harari-diyor-ki-bir-ulkeyi-somurgelestirmek-icin#.X31epLIOM_s.facebook

Delege sisteminin değiştirilmesini, gerekli niteliklere sahip her üyenin, milletvekili, belediye, genel başkan, cumhurbaşkanı adayı belirleme seçimlerinde doğrudan oy kullanmasını önerdim.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/oztin-akguc/chpnin-uye-tabani-1771674

Bu yazı bu sütunda yayımlanan son yazımdır. Zaman zaman gazetede şiirlerimi, arada bir belki ikinci sayfada yazılarımı, yine belki başarabildiğim ölçüde dizi yazısı türünden çalışmalarımı göreceksiniz. Gazetemiz benim için çok değerlidir. Ülkemizin olmazsa olmazlarındandır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ataol-behramoglu/vicdan-vicdansizlik-1771638

1978 yılında Türkiye İşçi Partisi’nin hazırladığı “Demokratikleşme İçin Plan” belgesi, Türkiye coğrafyası içinde belki de o güne değin hazırlanmış en kapsamlı, en tutarlı ve en devrimci planlama belgesidir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erinc-yeldan/kalkinmayi-planlamak-1771667

Hep “ağabey” diye hitap ettiğim sevgili Ziya Nur Erün’ü ve önceleri “abla”, daha sonra da yaşlı genç tüm yakın arkadaşaları gibi yalnızca “Gülçin” dediğimiz sevgili Gülçin’imizi sevgiyle, özlemle anıyorum. Işıklar içinde uyusunlar.

http://yeniyasamgazetesi2.com/iki-hukukcu/

Uyuşturucu baronu olduğu iddia edilen İranlı Naji Sharifi Zindaşti hakkındaki iddianamede anlatılan ‘İlhan Ünğan cinayeti’ adeta ikinci Susurluk Skandalı.

https://www.birgun.net/haber/cinayetteki-skandallar-318231

Menzilciler bugün bakanlıklarda yine güçlerini koruyor. Siyasetçiler bu tarikattan, Menzilciler de siyasetçiler üzerinden ellerini hiç çekmedi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ali-edizer-medeni-kanun-ve-laikligi-hedef-almisti-devlet-kadrolarinda-nasil-yukseldi-1771697

Dünün şartlarında İstanbul için işgal ne demek, kurtuluş ne demekti? Bugünün şartlarında ne demek?

İstanbul için artık dost ne demek, düşman ne demek?

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/fetih-ve-isgal-1771651

 İddiaya göre, Türkçe şiir kavramını Türkçe yazan Kürt yazarlar icat etmiş, Türk dememek, kendilerini Türklükle özdeşlememek için. “Türkiye vatandaşlarından hiçbirinin gerek özel ya da ticari ilişkilerde, gerek din, basın veya her türlü yayın hususunda ve gerek genel toplantılarda her hangi bir dili serbestçe kullanmasına karşı hiç bir kayıt konmayacaktır.”

https://t24.com.tr/yazarlar/oguz-demiralp-x/edebiyatta-siniflandirma-ve-ifade-ozgurlugu,28260

 Louis Armstrong – Mack the Knife

https://www.youtube.com/watch?v=S-lHrDPjGfQ

 Can Yücel bir kez daha mahkeme önünde, bestelenen “Kadın Olsaydım” şiirinden dolayı hesap veriyor. Bir süre önce Atilla İlhan’ın bestelenen şiiri “Cinayet Saati” için savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu. Nazım Hikmet ise 1928 yılında yayımlanan bir şiiri …

https://www.youtube.com/watch?v=R598CfPSIw0

 Can Yücel – Vaziyet-i Umumi – Benim halim memleketin hali

https://www.youtube.com/watch?v=o_sGtnM8ins

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Attachments area

Preview YouTube video Louis Armstrong sings “Mack the Knife”

Louis Armstrong sings “Mack the Knife”

Preview YouTube video Can Yücel’den Nazım Hikmet’e Yargılanan Şairler | 1997 | 32. Gün Arşivi

Can Yücel’den Nazım Hikmet’e Yargılanan Şairler | 1997 | 32. Gün Arşivi

Preview YouTube video Can Yücel – Vaziyet-i Umumi

Can Yücel – Vaziyet-i Umumi

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com