YİNE TRUMP

ABD Seçimleri, serbest seçim olmayacaktır.

Serbest seçimler, demokrasinin göstergesidir.

Demokrasi bir uzlaşı rejimidir.

Geçtiğimiz 30 yıl, sermaye ve devlet, ayrı ayrı soygun mekanizmalarını işleterek piyasayı soymuşlardır.

Pazar, bu dev gibi iki soyguncuya dar gelmeye başlamıştır. Ortalama 30 Yıl süren ortak soygun, bu iki dev’in birbirine göz yumması şeklinde gerçekleşmiştir.

Bugün bu imzasız uzlaşı geriye düşmüş ve açıktan birbirlerinin karşıtı (muhatabı) olmuşlardır.

Sermaye, geçtiğimiz Kasım ayında bir virüs icat ederek devlete saldırmıştır.

Geçtiğimiz 30 yıl kendi içine çekilmekte olan devlet, virüsle birlikte tümüyle kendi içine kapanmıştır.

Kendi içine kapanan devletin vitrindeki temsilcileri, sadece ve sadece devletin iradesidir ve önceden belirlenmektedir.

Noam Chomsky “Bu seçimler tarihin en önemli seçimleridir” diyor. Hayır, bu seçimler önemli değildir. Zira seçimler devlet içinde ve önceden yapılmıştır. Halk oylaması, sadece bir vitrin aplikasyonudur.

Vitrine yakışan Trump’dır. Ez kaza yanlışlıkla Trump kaybederse 82. Tümen müdahale etmeyecektir.

Sermaye açısından devlet başkanının kim olduğu değil, devletin virüsle dize gelip gelmediği önemlidir.

Devletler, ekonomiye uydurulmuş mekanizmalardır. Bugün, sermaye, ekonomisiz bir dünyaya geçiş peşindedir.

Sermayenin devlet tasarımı, olmayan ekonomiye, olmayan devlet tasarımıdır. Sermaye, Trump’ın değişmesini değil, maliyetli devletin tasfiyesini istemektedir. Silah çekilmiş devlet köşeye sıkışmıştır.

Virüs, ekonominin kapanmasının ve giderek tasfiyesinin aletidir. Devlet virüse karşı direnmektedir.

Sermaye ve devlet, birbirlerinin parçası değil, muhataplarıdır. Birbirlerinin iç işlerine karışmaları söz konusu değildir.

Virüs, sermayenin silahıdır. Devletin silahları ise sermayeye karşı işlememektedir. Devlet sermayenin gerisindedir.

Aslında sermayenin stratejisi, iflas etmiş bir ekonomiye, dijital bir devlet uydurmaktır.

Sermaye taciz ediyor, devlet uzlaşıyor. Bu çekişme işlemekte olan ekonominin iflas ilanına dek devam edecektir.

İşleyen ekonomi, dünya zenginlerinin sermayesini tüketmektedir. Bu tespit çok önemli ve şimdiye dek söylenmedi. Yazılı iktisat bu tespiti bilemez. Sermaye aklı, kendi geleceğini ekonominin kapanmasında devlet aklı ise kendi geleceğini ekonominin işlemesinde görmektedir. Sermaye piyasanın kapanmasını devlet ise işlemesini istiyor.

Piyasa kapanırsa iflas, işsizlik, parasızlık ve intiharlar gelmektedir. İşlerse virüs yayılacak ve ölü sayıları çoğalacaktır.

ABD seçimleri, böylesi keskin bir çelişki ve çözümsüzlüğün gölgesinde gerçekleşmektedir. Çhomsky bu açmazın farkında değil ve totaliter siyasetin insani yok oluşa sürüklediğini tasavvur ediyor. Başkan’ın demokrat olması durumunda yok oluşun önüne geçilebileceğini düşünüyor. Oysa başkanın demokrat olması çelişkiyi çözmüyor.

Demokrasi, virüsle darbe yemiştir. 4. Temmuz’da ‘Küresel anarşi değil Pre komünizm’ başlıklı yazımda gelecekle ilgili 9 madde sıralamıştım. Bu maddelerin birisi de serbest seçimlerin bittiğini yazıyordu.

Virüs, sermayenin müdahalesidir. Bu müdahale olmasaydı üretici sınıflara kıyasla çok fazla asalak, çok fazla hizmet alan ve yine çok fazla devlet personeli, dünya zenginlerinin sermayesini tüketmekteydi.

Gerçekte işlemekte olan bu ekonomik toplumsal model iflas etmiştir. Sermaye, bu duruma müdahale ederek yeni bir ekonomik toplumsal model tasarlamaktadır. Sermayenin bu yeni model tasarımı, eski sosyalizmden esinlenmektedir. Ancak eski sosyalizmle alakalı olmayan bir toplumsal modeli sosyalizm diye yedirmek isteyeceklerdir. Sorun, asalak sınıfların kalkması, her bireyin hizmet almaması ve devlet personelinin tasfiyesidir.

İşçi, harcadığı enerji karşılığında besin gereçleri alacak ve onun dışında hiçbir birey, sermayenin kasasından bir pay alamayacaktır. Akıllarınca böylesi bir ekonomik toplumsal sisten işletilecektir. Böyle bir ekonomik toplumsal biçim kalıcı olamaz. Geçici ve kısa bir süreliğine olabilirliği vardır. Bu sürede insani yok oluş hızlanacaktır.

Kendi içine kapanan devletin, sırlarını çözmek, sorun değildir. Sorun, devlet ve sermaye çekişmesinde insani kırılma yaşanmaktadır. Devletler, pazarın kapanmasına, sermaye ise açık kalmasına tahammül edemiyor. Kapandığında devlet vergi toplayamıyor ve finanse edilemiyor. Açık kaldığında ise sermaye erimektedir.

Evet, yaşıyoruz ve izliyoruz. Bu paradoks nasıl bir seyir izleyecek, hep birlikte göreceğiz. Biz, müdahil insanların sahaya çıkmasını, insanlığı, devlet ve sermaye çekişmesinin arasından çekmesini isteriz.

Devlet bir aygıt değil, bir dinamiktir, bu dinamiğin kaptanlığına Trump yakışmakta ve yine seçilecektir.

.

About admin

Check Also

En geniş tabanlı bir “Muhalif Hareket” örgütlemek üzerine

En Geniş tabanlı bir “Muhalif Hareket” örgütlemek üstüne… Başlıkta işaret edilen:”En Geniş tabanılı muhalefet hareketi”nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com