Köşelerden Bir Demet (95)-Cavlı Çulfaz

Hayatta olan pek çok aydınımız, binlerce, milyonlarca insanımız var. İşte biz de onlara sesleniyoruz; Öfkelenin. Harekete geçin. Bu madrabazları, hokkabazları silip süpürün. Ülkemiz, gene dürüst insanlarımızın, özverili insanlarımızın ülkesi olsun.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-atabek/diyojen-fenerle-adam-ariyordu-1771173

İktidardan daha inandırıcı bir gelecek hayali ortaya koymadan, gidişatı durduracak bir politika geliştirmeden, iktidarın karşısında dalgakıran işlevi görecek bir muhalefet birlikteliği sağlamadan, toplumun bütününü bu hayalin bir parçası yapmadan “İlk seçimlerde gidecekler” demek umut vermek değil, açıkça yalan söylemek dahası toplumu oyalayarak iktidarın rejimi kurumsallaştırmasında mesafe kat etmesine göz yummaktır.

http://www.diken.com.tr/demokrasicilik-oyunu-ve-ilk-secimde-gidecekler-palavrasi/

HDP’yi de kapatarak, memleketi yangın yerine çevirerek seçim kazanmak isteyenler, şunu kafanıza sokun: İstediğiniz sonucu elde edemeyeceksiniz. Öylesine acılar yaşandı ki, bu acılar gün geldi
onları yaşayanların gücüne dönüştü.

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/kapatin-gitsin-hdp-yi-de-o-kadar-partiyi-kapattiniz-da-ne-oldu-bu-satirlari-yazarken-evet-bogulur-gibi-oluyorum,28238

Halkın bu sömürü ve zulüm düzenine karşı eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, dayanışmacı ve laik bir halk iktidarı kurmaya girişmesi için azımsanamaz bir demokratik birikime ve mücadele geleneğine sahip olduğu açıktır. Kendimiz olarak halkın ve halk olarak kendimizin eyleyiciliğini kuvveden fiile çıkarabileceğimize inanç bu geleneği yeniden kurmanın başlangıcı olacaktır.

https://www.birgun.net/haber/kayip-halk-317297

Marx bir yerde “liberalizm örtüsünün atıldığı ve en iğrenç despotizmin bütün dünyanın gözleri önünde sergilendiği” Prusya yönetiminin ucubeliği karşısında, utançtan yüzlerini kapattıklarını söylemiş ve “kendi içine dönük bir çeşit öfke” olarak “utancın bir çeşit devrim” olduğu savunmuştu. Alman halkını kastederek, “bütün bir ulus gerçekten utanç duygusu içinde olsaydı, ileri atılmaya hazır bir aslan gibi olurdu” diye de eklemişti.

https://www.birgun.net/haber/odtu-ogretim-uyesi-prof-necmi-erdogan-islamcilarin-yoksullarla-anlamli-organik-bagi-yok-200027

Sonuçta Türkiye’nin yakın tarihini bu iki karakter belirledi: Cabbar ve Cafer… Bir yanıyla Cabbar gibi bıçkın, öfkeli; bir yanıyla Cafer gibi işini bilen, üçkâğıtçı… Bu iki tip yeni siyasetçi imgesinde birleşti. Tarzları farklı olsa da, alt etmek istedikleri düşmanları aynıydı: “Şımarık oğulları diskoda dans eden, kızları bikiniyle havuza giren ve kentin tümü nimetlerini yiyen aşağılık zenginler.”

https://www.birgun.net/haber/kayip-cabbar-hayatta-kalabilen-cafer-317962

Kamuoyunda yankı uyandıran belge, “Kavramsal, kurumsal ve ilkesel çerçeve, Türkiye’de demokrasi sorunu ve demokratik anayasa çözümü, Kürt sorunu ve çözüm olasılıkları, Eylem planı ve sonuç” bölümlerinden oluşuyor.

https://yeniyasamgazetesi.com/yasaga-gerekce-yapilan-yol-haritasi-ne-iceriyor/

Bu gerileme ve çürümenin semptomlarını, Çin’in yükselişini, Rusya’nın yakın coğrafyasında yeniden egemen olmaya başlamasını, Ortadoğu’ya inmesini, ticaret savaşlarını, teknolojik yarışı bir kenara bırakarak yalnızca bu yılın bilançosuna baksak bile görebiliyoruz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/abdye-ne-oluyor-1771183

 Bu memleket ancak laik cumhuriyet koşullarında bir arada yaşama olanağına kavuşacak. Kurucu öndere saygı duymak, onu liberallerin diliyle tartışmaktan vazgeçmek gerekir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/enver-aysever/kayyim-cumhuriyeti-1771192

İslami jargonla söylersek, “hiçbir ilmi eğitimi olmayan” Mehmet Fırıncı, Said Nursi’nin mirasını AKP iktidarı ile buluşturması sayesinde Eyüp Sultan Haziresi’ne adeta bir devlet töreniyle gömülmüştü.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/erdoganin-elini-opturmedigi-nurcunun-cenazesi-1771166

Neredeyse hiçbir alanda dile özen gösterilmez oldu. Genç yazarlara bakıyorum, öyle… Bir iki gazete dışında gazeteler öyle… Siyasiler öyle… Televizyonlar öyle…

https://www.birgun.net/haber/eray-canberk-ten-oneriler-317943

Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır. (15 Ekim 1978’de Paris UNESCO Evi’nde kabul ve ilan edilmiştir.)

https://artigercek.com/yazarlar/yalcin_ergundogan/sevmek-zorunda-degilsiniz-ama

şişli meydanı’nda üç kız biri çiğdem biri nergis vuruldular güpegündüz

https://www.youtube.com/watch?v=Y_y13phBvAs

Attachments area

Preview YouTube video Şişli Meydanı’nda Üç Kız

Şişli Meydanı’nda Üç Kız

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com