RESET DEĞİL DEVRİMSEL ARAÇLAR ÖNERMELİYİZ

Dünya büyük dağılmanın eşiğindedir.

Dünya pazarı, finans ve bankacılık sistemi ile devlet sistemi dağılma tehdidi altındadır.

Devlet ve sermaye aklı, yeni teknolojilerle bu tehdidi boşa çıkarmaya çalışmaktadır.

Devlet ve sermaye sistemleri, dijital teknolojilerle yeni bir işleyiş elde etmeye çalışmaktadırlar.

Devlet ve sermaye aklı, 2019 sonlarında bu dağılmayı öngördü ve bir virüsü alet ederek bu süreci başlattı. Birkaç gün önce, dünya ekonomik forum başkanı, virüsün dönüşümlere yardım ettiğini itiraf etti

Dönüşüm, devlet ve sermaye sistemleri açısından da kolay olmamaktadır. Bu yazıda bunu açmaya çalışacağım. Ancak öncelikle dikkat çekmek istediğim argüman bu süreçte insanında bu değişime alet olması ve telef olmasıdır.

İki farklı akıl, 1- Devlet ve sermaye aklı, yani yabancılaşmış insan aklı, 2- Gerçek insan aklı –felsefi akıl- diyalektik materyalist akıl.

Bu dağılmanın muhatabı, gerçek insan olsaydı, barbarizm ve komünal toplum seçenekleri öne çıkardı.

Muhatap devlet ve sermaye aklıdır. O akıl, insanı malzeme etmektedir. İnsanın değişime alet edilmesi kabul edilemez.

Dağılmaya karşı, önerileri ise dijital, devlet ve dijital paralardır. Bu sistemlerin dijitalleşmesi, bir açılım yani bir devrim değildir.

Gerçekte kapitalizm, doğayı ve insanı katlederek ilerlemiştir. Kapitalizm bugün yine yol istemektedir.

Sermaye insan iradesi değildir. Öyle anlar gelir ki banka kasaları sermayeyi saklayamaz. Bugün o anları yaşıyoruz.

Devletler ve bankalar, sermaye üreticisi değildir. Sermaye tüketicisidirler. Sermaye üretimine aracılık ederler.

Aracılar, asıl üreticilerin, eline geçmesi gereken sermayeyi ele geçiriyorlarsa yeniden sermaye üretimi gerçekleşemez.

Devlet ve sermaye aklı, “biz dijital platforma geçelim ama ayni fonksiyonlarımızı devam ettirelim. Yani dağılmayalım.” diyor.

Personel tasfiyesine gidelim diyorlar. Akıllarınca üretken olmayan bireyler tasfiye olunca dağılmanın önüne geçilecek.

Dünya ekonomik forum başkanı, ayni açıklamasında “büyük resetin zamanı gelmiştir” dedikten sonra. 3 hedef belirledi 1- Piyasanın daha adil hale getirilmesi 2- Büyük devlet yatırımlarının durdurulması 3- uluslar arası işbirliğinin artması. Üstü örtük biçimde bir mutabakat istiyor. Zira sermaye ekonomisinin tükendiğini o da görüyor.

Ardından IMF başkanı açıklama yapıyor. O da “bankalar temettü dağıtmayı ve borsadan hisse alımını durdurmalı.” Diyor.IMF ve DEF ayni dili konuşuyor. Reset sıfırlama demektir. Yani, yeni bir finansal sistem gelecektir. Aksi halde çöküyorlar. Bütün dünya sürekli para basıyor ve çöküş önlenemiyor. Dünya finansal sisteminde hiçbir enstrüman Bitcoin kadar güvenli değildir. Bitcoin finansal sisteme girmiş bir virüs gibidir. IMF ve DEF, Bitcoin’e rakip olabilecek, SDR adlı cripto para ile Dolar’ın defterini kapatmak istiyorlar. Yeni bir para sistemi ile yeni bir açılım arıyorlar. Oysa IMF’nin kripto parası da ayni dolar gibi sınırsız sayıda ve merkeziyetli bir paradır. Reset dedikleri, gerçekte sadece biçimsel değişimdir. Oysa kriz, biçimsel değil sistemiktir.

Gerçekte sermaye sistemi bitmektedir. Sermaye sisteminin bitişi, devletlerin bitişini de getirmektedir. Sermaye ve devlet sistemi, maliyetsiz internet yazılımları üzerinden işletilmek istenecektir. Zorbalık ve soygun araçları değiştirilmek istenmektedir. Dijital tahakküm peşindedirler. Yaşadığımız dünyayı iyi anlamaya çalışalım. Avukatlara yapılan saldırı gerçekte mesleklerde tasfiye girişimidir. Tüm meslekler benzer saldırılara maruz kalacaktır. Bütün bu olup bitenler karşıdevrimci teknik girişimlerdir. Siyaset bunun üstünü örtmektedir.

Bugün devlet başkanları ömür boyu görevde kalmaya başladılar. Bu, devletlerin hassasiyet içeren bir durumda olduklarını göstermektedir. Zira deneyimli devlet başkanları, görevde kalarak, süreci hatasız yönetmek istiyorlar. Sermaye ile devletler mutabakat peşindeler. Önlem alınmadığında dünya pazarı, bankacılık ve devlet sistemleri dağılacaktır. Eğilim bu yöndedir ve eğilim, bilinmekte ve görülmektedir.

Sermaye üzerine kurulu, bütün yapılar ve mekanizmalar dağılacaktır. Bugün, bütün devletler sürekli para basmaktadırlar. Piyasaya daha fazla para verilmediğinde piyasa dağılacaktır. Piyasanın dağılması, devletlerin yıkılması demektir.

Siyaset, bir yalana alet olmak demektir. Virüs, siyasal bir örtüydü. Bu örtü altında dünya pazarı %10 gibi tasfiye oldu. Bu tasfiye, büyük çöküşün önüne geçmiştir. Büyük depremin önüne geçmek gibi, fay hatlarında küçük kırılmalarla büyük deprem önleniyor. Bu kırılmalar, yani tasfiyeler devam edecektir.

Bir yandan meslekler ve devlet, yapay zekaya teslim edilecek, diğer yandan da sermaye sistematiği işlemeye devam edecek. Bu girişimler, sermayenin ömür elde etme girişimleridir. İnsani kırılmalarla ilerleyen bu sürece dolaylı da olsa katılmak doğru değildir. Virüsü deşifre edemedik, teknoloji ve bilim siyasetin elindedir. Bildiğimiz bir tek şey var. Sermaye üzerine kurulu ekonomi dağılmaktadır. Onlar tasfiyelerle büyük dağılmanın önüne geçmektedirler. Bu tasfiye süreçlerinde de insani kırılmalar hep yaşanacaktır.

Gerçeği bilmek, başarının yarısıdır. Diğer yarısı da bilim ve teknolojiyi elde etmektir. Siyaset, örtüdür. Gerçek bilimdir. Bugün, para ve yapay zekalı üretim teknolojileri, kapitalizme yıkım getirmektedir. Bu gerçektir. Sürekli para basılarak, yıkımın önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Bunun başarılması mümkün değildir. O nedenle reset diyorlar ve merkeziyetli sınırsız kripto paraya geçiyorlar, bu çözüm değildir. Reset, yıkımın önüne geçme girişimidir.

Kapitalizm pis bir makinedir. Bu makinenin resetlenmesi değil, çöpe atılması gerekmektedir. Siyaset insana yabancıdır. Çözüm bilim ve teknolojidedir. Merkeziyetsiz sınırlı paralar ve internet ağları, yeni toplumsal biçimin araçlarıdır. Bu araçlar, işletime geçmişlerdir. Bu araçlar yayıldıkça, yeni toplumsal biçim gelişecektir. Geçişin dinamiği siyaset değil, bilim ve teknolojidir. İnsanlık, bilim ve teknolojinin ardında konum aldıkça, toplumsal dönüşüm ve devrim o denli yakın olacaktır. Çok az siyaset, çok fazla teknoloji gerekmektedir. DEF başkanın reset girişimi, karşı devrimcidir ve karşısındayız. Devrimin araçları, merkeziyetsiz ve sınırlı paralar ile merkeziyetsiz internet ağlarıdır. Reset değil, devrimsel araçlar önerilmelidir.

About hasan karatas

Check Also

Çarşı çok fena karıştı…Ve akla gelen haylaz sorular…

Çarşı çok fena karıştı… Ve akla gelen haylaz sorular… Aslında “Çarşı” daha önce de 7-25 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com