Köşelerden Bir Demet (15)-Cavlı Çulfaz

‘Bu ülkede darbe oldu cumhurbaşkanımız da tatildeydi’ dedi… Hayatını kararttılar

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bu-ulkede-darbe-oldu-cumhurbaskanimiz-da-tatildeydi-dedi-hayatini-kararttilar-1749865

 Hayri Kozanoğlu – Çin’e karşı yeni soğuk savaş mı? – ABD, BM kuruluşlarına aidatlarını bile doğru dürüst ödemezken Çin’in etkisi giderek artıyor. BM’nin 15 uzman kuruluşunun 4’ünün başında Çinli yöneticiler bulunuyor. Kurumun bütçesinin yüzde 20’sini Çin karşılıyor. Özetle Çin’in “yumuşak gücü”, diğer bir ifadeyle ideolojik etkisi de giderek artıyor.

https://www.birgun.net/haber/cin-e-karsi-yeni-soguk-savas-mi-307410

Hakan Aksay – Doç. Dr. İkbal Dürre Kuzey Gündemi’ne değerlendirdi: “1993 Yeltsin Anayasası ve Rusyası ile bugünkü şartlar çok farklı; Önümüzdeki 7 yıl için Putin’e bir alternatif görünmüyor.”

https://t24.com.tr/video/rusya-da-anayasa-oylamasi-putin-in-istedigi-sekilde-bitti-ama-tartismalar-bitmedi,30325

İbrahim Varlı – ABD-Almanya gerilimi – Ticaret savaşlarının başlatılmasından NATO’ya katkı sunulmasına, Rusya ve Çin’in hedef alınmasından enerji nakil hatlarına kadar pek çok sorunda ABD ile Almanya arasında anlaşmazlık söz konusu. ABD’nin baskıyı artırması Almanya’yı Rusya-Çin hattına doğru kaydırabilir.

https://www.birgun.net/haber/abd-almanya-gerilimi-307397

Mithat Sancar, Demokrasi Buluşmaları programını açıklıyor

https://twitter.com/hdpgenelmerkezi?lang=en

Özdemir İnce – Benim gibi yazarlar, bazen, sadece kendilerini ilgilendiren konularda da yazarlar. Nedeni bilinmez. Belki de yazının konusunda gizli bir şey vardır. Kendisi de bilmez. Ama Cumhuriyet’in Fedaisi Dr. Reşit Galip’in Mersin’de küncü kadar da olsa bir yeri yok! Yazının amacı belki de bu cümle idi!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/lorand-gaspar-1749872

1961 Mülkiye (SBF) girişli sınıf arkadaşım Murat Mızraklı, Barış Terkoğlu’nun Cumhuriyet gazetesindeki dünkü yazısının önemli olduğuna dikkatimi çekti. İsteğini yerine getiriyorum:

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/atesi-sonmeyen-bir-mezar-1749643

Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı (TÜSTAV) yöneticisi sayın Erden Akbulut, dün aktardığım İhsan Çomak’ın Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi ve Burada Okuyan Türk Öğrenciler Hakkında Bir Rapor başlıklı yazısıyla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yolladı:

[Şimdi bilim insanlarının bilimle ne denli ilgili olduklarını tartışmak istemiyorum ama aktaran siz olduğunuz için sorumluluk size düşüyor diye düşünüyorum: “Nâzım [adı şapkalı yazılmalı] Hikmet’in ilk eşi”nin adı yanlış, Zehra Kosova TKP kurucusu değil, yaşı elvermez, 1930’lu yılların ortalarında genç bir kadın tütün işçisi TKP’li denebilir, Dr. Şefik Hüsnü Deymer KUTV’da öğrenim görmemiştir, öğretmenlik yapmıştır, vb. 3 satırında 3 hata olan bir yazıdan sizce doğru bilgi edinilebilir mi?]

Erden Akbulut’a açıklamasıyla ilgili olarak teşekkür ediyorum. [C.Ç.]

Robert De Niro on Trump in 2016: “I’d like to punch him in the face” 

https://www.washingtonpost.com/video/politics/id-like-to-punch-him-in-the-face-robert-de-niro-speaks-out-against-donald-trump/2016/10/08/9ab315b8-8d69-11e6-8cdc-4fbb1973b506_video.html

Jacobin magazine – The Corporate Media Convinced Millions That Bernie Was “Unelectable” – When Bernie Sanders defended Fidel Castro’s literacy program on 60 Minutes it was seized upon by anti-Sanders officials in Florida for a round of withering attacks and warnings of how they would play in the state.

https://jacobinmag.com/2020/07/bernie-sanders-joe-biden-democratic-primary

Nâzım Hikmet – Mihail Refili’ye Ağıt

yani, sesimiz bu kubbede kalacak diye
tesellimiz yok.
ben kendi payıma üzülmüyorum buna,
tesellisiz yaşamayı becerdim,
beceririm tesellisiz ölmesini de,
senin gibi refili.

https://www.youtube.com/watch?v=FA6fItq33SE

Nâzım Hikmet’in Kendi Sesinden Şiir Derlemesi

https://www.youtube.com/watch?v=uPmWQmWimSI

Nâzım Hikmet – Severmişim Meğer

https://www.youtube.com/watch?v=WPxqibxdaKs

Attachments area

Preview YouTube video Nazım Hikmet kendi sesinden Mikail Refili’ye Ağıt

Nazım Hikmet kendi sesinden Mikail Refili’ye Ağıt

Preview YouTube video Nazım Hikmet Kendi Sesinden Şiir Derlemesi

Nazım Hikmet Kendi Sesinden Şiir Derlemesi

Preview YouTube video Nâzım Hikmet – Severmişim Meğer

Nâzım Hikmet – Severmişim Meğer

 

About Mehmet Tas

Check Also

Toplumsallık illüzyonları

Burjuva toplumda birbirleriyle ancak metalar aracılığıyla ilişki kurabilen yalıtık bireyler, meta mübadelesinin yapıldığı pazarda kof …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com