Sorular verdiği cevaplar-Talat Ulusoy

1-      Ekonomik eşitsizlik, yaygın ekolojik yıkım, ve aşırı siyasi yozlaşma, dengesi bozulan sistemlerin birbirlerine güvenerek ayakta kalmalarına olanak kalmadı”

Bu tespitler hakkındaki  düşünceleriniz nedir; siz, korona virüsün yarattığı etki ve sonrasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Dünyamızı, insanlığı nasıl bir gelecek bekliyor?

2-       “Koronavirüs toplumcu sol güçleri için; güçlü halk sağlık sistemini, sağlam sivil toplumu, demokratik ilkelerle yapılandırılmış sosyal dayanışmaların garantörü olarak demokratik bir devlet ihtiyacının geri getirilmesi için yeni fırsatlar yaratıyor”

 3-      Noam Chomsky “Ama gelmekte olan çok daha büyük tehlikeler var. İnsanlık tarihinin gelmiş geçmiş en büyük tehlikelerin kıyısında bulunuyor insanlık. Bunlar nükleer savaş tehlikesi ve küresel ısınma…” diyor. Her iki tehlikenin önüne

4-      “Dünyada korona virüs veya benzer felaketlere karşı önlem alacak gerekli teknoloji ve alt yapı varken,..”

Doğru değil, var olan teknik ve teknolojiler, ekosferi ölümcül tahrip eden makineler (diyelim) varken ve bu “gelişmelere” güven ile felaketin üstesinden gelinemez.

5-       “Önce ülkem” diyerek ne Corona, ne de  müstakbel afetlerden kaçınamayız, bu son derece doğru ve bi küresel yönetimi şart kılıyor.

6-      “Değerlerdeki derin bir devrim” işte bütün mesele. İnsan merkezli değerler silsilesi, işte bütün mesele.

 Soruyu “Sol” olarak sormak bana doğru gelmiyor, çünkü tanımı ve sınırları belirsiz bir kavram. Felaket çağı yeni tanımlar ve hareketler bekliyor bizden. İşte, Corona’nın bir hayrını göreceksek, yükseleceğini sezdiğim yeni toplumsal hareketlere soldan “akıl vermek” değil, “ağabeylik yapmak” değil, desteklememiz, Sol engeller oluşturmamamız yeter, diye düşünürüm.

Sevgili Mehmet, talebin üzere, bunları görüşümü sana açıklamak için yazıyorum. Yani bir anket (soruşturma) cevaplaması değil.

Corona ile alevlenen “yeni” durum üstüne, eski ve etraflı değerlendirmelerim benim için hala geçerli. (ADIMLAR, sayı 49, 10 Şubat 1991)

file:///C:/Users/Mehmet/Documents/cavli%20ya%20tart%C4%B1%C5%9Fma%20notlar%C4%B1/ADIMLAR%20sayi_49%20Tez%20EKOLOJ%C4%B0K%20YAKLA%C5%9EIM.pdf

 

 

About admin

Check Also

2023 Mayıs seçimlerinin ardından

Muhalif Yazılar Osman Naci 2023 Mayıs Seçimlerinin ardından… 2023 Seçim maratonu beklenildiği gibi tarafı olmadığımız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com