Köşelerden bir demet-Cavlı Çulfaz

Barış Terkoğlu (Cumhuriyet) – Doğa, insana şanslıysa bir kardeş hediye ediyor. Ancak sonradan kardeş olmak için ateşle sınanmak gerekiyor. Barış Pehlivan bana “düşündüm, bunca yıl cefa çektik, hiç sefa sürmemişiz” dedi. / Korku akla örülmüş bir duvardır, insanın harcını kendisinin kardığı iç hapishanesidir. Hepsini yenmek istiyorduk. Herkesin her şeyi bildiği bu hikâyede ben yalnız istikbaldeki ışığı görüyorum. Bir ülke yalnız sınır boylarında, duman çıkan bacalarda, çocuk seslerinin duyulduğu okullarda yaşamaz. Bir memleket dikene, ateşe ve demire çıplak elle dokunan aydınlarıyla da yaşar. Yalnız bir ömrümüz var ama daha çok hayat yaşayacağız.

Barış Pehlivan’dan mesaj var: Mutlaka yeneceğiz, yeter ki alışmayın
Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Silivri Cezaevi’nden yazdığı mektubunda “Ben yanınıza yoldaşımı uğurladım. Şimdi içim daha rahat, içeride daha güçlüyüm. Bu zulmü, o şiirdeki gibi bir gün mutlaka yeneceğiz. Siz yeter ki alışmayın” dedi.
 
Özdemir İnce –  “Düşlerim hiç gerçekleşmeyecek sanıyorsun – / dedi ozan, yargı gecesi, son söz olarak – / ayırabilir misin sen düşü gerçekten? //
 
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasında pandemi süreciyle başlayan gerilim tırmanıyor. Sağlık nedeniyle başlayan gerilim, dünya ekonomisini de yeniden altüst edecek bir yola girmiş durumda. Donald Trump hükümetinin amacı, ABD’li şirketlerin Çin’de olan tedarik zincirlerini ülkesine taşımak. Senatör Graham, toplantıda “Şahsen Türkiye’nin yerinde olsaydım, Çin’in tıbbi ve ilaç sanayiinde üstünlüğüne alternatif olabilmenin yollarını arardım” dedi, ama bir şartla. “Çin konusunda bazı hassasiyetlerimiz var. Mesela en son görmek isteyeceğimiz şey müttefikimiz Türkiye’nin Huawei ile çalışmasıdır. Ortak çalışan ülkeleri tolere edemeyiz. 5G’yi bizden alın.”
 
Mine Söğüt – Doğaldır, AKP’den önce kadın kelimesinin adı yoktu sanırlar.
Kadın kelimesinin adı önce türbandır. Kadın kelimesinin adı önce iyi bir eştir. Kadın kelimesinin adı önce iyi bir annedir. Kadın kelimesinin adı önce itaattir. Kadın kelimesinin adı önce namustur. Kadın kelimesinin adı önce edeptir. Ve kadının kendi adından önce, kadın kelimesinin böyle bir adı olması gerektiğini düşünen, inançla biçimlenmiş aklıyla kadını ya “korunmaya muhtaç” ya da “yoldan çıkarıcı” olarak belleyen erkektir.
 
BirGün – Bu nedenle sol sosyalist partilerin önünde ikili bir görev bulunmaktadır: Her türlü kötülüğün ana yatağı haline gelen mevcut iktidar blokunu yenilgiye uğratacak geniş bir cephe yaratmak ve bunun sağlam temeller üzerinde yükselebilmesi için siyasal İslamcı rejimin bütün kurumsallaşmalarını, kadrolaşmasını çöpe atacak bir iradenin örgütlenmesi.
 
Rahmi Öğdül –  Ve anıtlar, bir mekâna yerleştirildiğinde, mekânın zamanı da taş kesiliyor. Meydanlarda yükselen anıtların zamanı hep iktidarı gösteriyor.
Eski bir taksi şoförü olarak “hodri meydan” diyorum: Palavraya karnım tok, İBB’nin 5 bin yeni taksi hamlesi doğrudur
In an interview, Noam Chomsky talks about the “absolutely unprecedented scope and scale” of the protests against the police murders of George Floyd and Breonna Taylor, the importance of Lula’s presidency in Brazil, and why Donald Trump’s refusal to act to stop the impending catastrophe of climate change makes him “the worst criminal in human history.”
 
Sergei N. Khrushchev, a former Soviet rocket scientist and the son of Nikita S. Khrushchev, the Soviet leader during the Cold War of the 1950s and ’60s, died on June 18 at his home in Cranston, R.I. He was 84.
Yaşar Ayaşlı – Söylenmesi gereken yüz yetmiş yıl önce Komünist Manifesto’nun sonunda zaten söylendi: “Komünistler, görüşlerini ve amaçlarını gizlemekten nefret ederler…”
Sovyet arşivlerinden Nazım Hikmet sürprizi

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com