LATİN AMERİKA’DAN (11)-Admin

Kolombiya: Gustavo Petro’nun çıkmazları

Kolombiya solu, hükümete gelişinden bir yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, hem muhalefet eyleminden hem de kendi saflarından kaynaklanan çeşitli zorluklarla karşı karşıya.

Son birkaç haftada Kolomb’ya medyasi, “topyekûn barış” politikasının iniş çıkışları, özellikle de Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ve soyu tükenmiş Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC), muhalif bir grup olan Merkez Genelkurmay Başkanlığı (EMC) ile yapılan müzakereler hakkında haberlerle doluydu. İktidar partisinin Ekim ayı sonundaki yerel seçimlerde aldığı kötü sonuçlar ve bunların ulusal siyaset üzerindeki etkileri  ve cumhurbaşkanı Gustavo Petro’nun tarzı ve medya ile ilişkileri sorunlar yumağını oluşturuyor. Şimdi her birini açmaya çalışalım.

-Catalina Niño, Nueva Sociedad, KASIM 2023

Arjantin’in Karanlık Gecesi

Arjantin’deki oylama endişe verici, belki de değil ve sadece IQ testini geçemeyecek bir karakterin eline geçen bu ülkeyi bekleyen kader yüzünden değil, aynı zamanda acı çeken Peronizm’in ağlarına hapsolmuş bir ülke hakkındaki çılgınlığının çekiciliği nedeniyle değil.

Arjantin, Anglo-Saksonlar tarafından yönlendirilen emperyal sistem kendi çöküş risklerini algıladığında, liderliği sürdürmek için her türlü kaynağı kullanmaya istekli olduğunu doğrulayan bir ülkedir. Açıkçası, Massa ülkenin mali ve askeri kurumu için bir sorun olmayacaktı, ancak ABD için bu yeterli değildi, çünkü Peronistin zaferi, ABD için gerçek bir kabus olan BRICS üyeliğini doğrulayacaktı. Milei’nin adaylığı daha sonra Arjantin ve ABD iktidar sistemleri tarafından inşa edildi ve desteklendi.

-Fabrizio Casari, Rebelion, 23/11/2023

ARJANTİN; Milei ve Sola Meydan Okuma-çeviri

Milei’nin Arjantin’deki zaferi, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık gibi gelişmiş ülkelerdeki radikal sağın zaferlerini taklit ediyor, çünkü solun yarattığı hayal kırıklığı, esasen egemen sınıfların çıkarlarından uzak olan toplumsal tabanın tercihlerinin, kendi çıkarlarına yabancı olan anti-demokratik projeleri desteklemeyi seçmesine yardımcı oluyor.

Neoliberal çağın sol seçmeni, ekonomik seçkinlerin çıkarlarına ve gücüne dokunmadan bir sosyal adalet modelini teşvik etmenin zorluklarıyla yüzleşmek zorunda kaldı, bu pratik olarak imkansız bir şey ve bu nedenle çoğu durumda serbest piyasanın hegemonyasını sürdürmeyi amaçlayan politikalara yenik düşer.

-Francisco Lemus, Rebelion, 23/11/2023

Gazze; Bizim Vietnam1

Yolsuzluk iddiaları, yargı ve parlamento darbesi ile kuşatılmış Netanyahu Gazze’nin yıkımına başladıktan kısa bir süre sonra, televizyonda İran’ı uyardı: “Yapabileceğiniz en iyi şey sessiz kalmaktır.”

Bu jeopolitik kibir, ölmekte olan modern imparatorlukların eski düzeni üzerine inşa edilmiş askeri ve mali güçten değilse nereden geliyor? Yeni bir Filistin katliamının başladığı ilk günlerde Batı, ABD’de el konulan 16 milyar dolarlık İran parasını serbest bıraktı, böylece ABD’nin çıkarlarına ters gelen şeylere karışmayacaktı.

Sadece Gazze’de katledilen binlerce çocuğun trajedisine dışsal birçok neden var. Kanıtlanmamış (ve bence biraz zayıf) bir spekülasyon, İsrail’in Ben Gurion Kanalı projesine devam etmek istediğidir. Bu proje 1950’lerde incelendi ve detaylandırıldı ve 1956’da Cemal Abdül Nasır tarafından millileştirilen ve uzun bir çatışmaya yol açan Süveyş Kanalı ile rekabet etmek için kuzey Gazze’yi gücüyle Kızıldeniz’e bağlamayı amaçladı. Bu süre zarfında İngiltere, Fransa ve İsrail, kanalın kontrolünü yeniden ele geçirmek için Mısır’a saldırdı. Netanyahu’ya göre, Gazze’nin kuzey sınırını Kızıldeniz’e bağlama projesi aslında daha çok yüksek hızlı bir tren hattı gibi olacak. Kim bilir?

– Jorge Majfud, Gazze; X jenerasyonun Vietnamı Rebelion, 20.11.2023

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

Buzkıran gemisi olarak Büyük Özgürlük Yürüyüşü İktidarın beynini besleyen otobanvari ve hortum gibi şah damarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com