Gazze; Bizim Vietnam-Çeviri

Jorge Majfud, Rebelion, 20.11.2023

Yolsuzluk iddiaları, yargı ve parlamento darbesi ile kuşatılmış Netanyahu Gazze’nin yıkımına başladıktan kısa bir süre sonra, televizyonda İran’ı uyardı: “Yapabileceğiniz en iyi şey sessiz kalmaktır.”

Bu jeopolitik kibir, ölmekte olan modern imparatorlukların eski düzeni üzerine inşa edilmiş askeri ve mali güçten değilse nereden geliyor? Yeni bir Filistin katliamının başladığı ilk günlerde Batı, ABD’de el konulan 16 milyar dolarlık İran parasını serbest bıraktı, böylece ABD’nin çıkarlarına ters gelen şeylere karışmayacaktı.

Sadece Gazze’de katledilen binlerce çocuğun trajedisine dışsal birçok neden var. Kanıtlanmamış (ve bence biraz zayıf) bir spekülasyon, İsrail’in Ben Gurion Kanalı projesine devam etmek istediğidir. Bu proje 1950’lerde incelendi ve detaylandırıldı ve 1956’da Cemal Abdül Nasır tarafından millileştirilen ve uzun bir çatışmaya yol açan Süveyş Kanalı ile rekabet etmek için kuzey Gazze’yi gücüyle Kızıldeniz’e bağlamayı amaçladı. Bu süre zarfında İngiltere, Fransa ve İsrail, kanalın kontrolünü yeniden ele geçirmek için Mısır’a saldırdı. Netanyahu’ya göre, Gazze’nin kuzey sınırını Kızıldeniz’e bağlama projesi aslında daha çok yüksek hızlı bir tren hattı gibi olacak. Kim bilir?

Daha gerçekçi bir desteğe sahip olan bir başka spekülasyon, Gazze kıyılarında gaz ve petrol keşfine işaret ediyor. Beyaz Saray’ın şu anki adayı Demokrat Robert Kennedy Jr.’ın açıklaması daha da muhtemel: “İsrail bizim için bir siper… neredeyse Orta Doğu’da bir uçak gemisine sahip olmak gibi. İsrail ortadan kalkarsa, Rusya, Çin ve BRICS dünya petrolünün yüzde 90’ını kontrol edecek ve bu ABD ulusal güvenliği için bir felaket olacaktır.” Bu argümanın gücü, yeterli olması gerçeğinde yatmaktadır.

Aylar önce, ana akım basın tarafından kaydedilmeyen bir “jeopolitik deprem”den bahsetmiştik. Batı’dan Doğu’ya kayan jeopolitik gücün yeniden yapılandırılmasının, Afrika ve Latin Amerika’dan NATO’nun Ukrayna’daki şu an için unutulmuş savaşına kadar çeşitli yeniden yapılandırmaları ve çatışmaları beraberinde getireceğini görmek için çok akıllı olmanıza gerek yok. İsrail-Filistin çatışması yaklaşık bir asırdır kilit öneme sahip olmuştur ve daha da önemli olacaktır.

Amerikan, Avrupa ve İsrail istihbarat servislerinin masada bu sıcak bilgiye sahip olması muhtemeldir. Şüpheye en ufak bir yer olduğunu düşünmüyorum. O zamana kadar gizliliği kaldırılan belgeler, eğer kalırsa, en acil fikir ve hedefin şu olduğunu ortaya çıkaracaktır: 2040 yılına kadar dünyayı bizim lehimize manipüle etmek çok daha zor olacak; Öyleyse, şimdi yapabileceğimiz şeyi yapalım ya da hedeflerimizden tamamen vazgeçelim. Bu aciliyetler arasında, yeşil para birimi küresel bir para birimi olarak terk edilmeden ve diğer insanların korkularından korunmadan önce kötüye kullanılması yer alıyor. Richard Nixon’ın 1971’de başlattığı dolar kaynağının kötüye kullanılması başladı.

İsrail-Filistin çatışması, mutlak kontrolü kaybetmeden önceki acil hedeflerden bir diğeridir. Yani, Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’nı kaybetmesi gibi, ancak çok daha büyük ölçekte ve daha uzun bir süre boyunca birden fazla “nihai çözüm” senaryosundayız. Gazze’deki insani krize bir çözüm olarak İsrail, katliamdan kurtulan Filistinlilerin başka ülkelerde mülteci olarak kabul edilmesini utanmadan öneriyor ve Gazze Şeridi’nin orijinal planını doğruluyor. Alanı o garip hayvanlardan temizleyin.

Norm olduğu gibi, sahte anketler kek gibi satar. Manipülatörler sadece insanların fikirlerini hacklemekle kalmaz, aynı zamanda bunlar beklendiği gibi olmadığında sonuçları da hacklerler. Bazıları, metodolojilerinin şeffaflığı nedeniyle daha güvenilir olma eğilimindedir. Yahudi Seçmenler Enstitüsü (JEI) tarafından Yahudi seçmenler arasında yürütülen böyle bir 2021 anketi, ankete katılanların dörtte birinin İsrail’in bir apartheid devleti olduğu konusunda hemfikir olduğunu ortaya koydu. PEW’e göre, 2023 yılına kadar Amerikan Yahudilerinin çoğunluğu İsrail’e koşulsuz yardımı desteklemedi ve Washington’un her yıl Tel Aviv’e gönderdiği milyarlarca doları, bu yardımın İsrail’in Filistin topraklarındaki işgalini ilerletmek için kullanılmaması koşuluyla. Söylendiği gibi, cehenneme giden yol iyi niyetlerle döşenmiştir.

Gazzelilere yönelik devam eden katliamın ardından, farklı Yahudi gruplar İsrail’in vahşetini protesto etmek için örgütlendi ve yürüdü. Gazze’de ölen 10.000’den fazla kişi için New York’ta gösteri yapan onlarca kişi tutuklandı. Ateşkes İçin Onlarca Yahudi, Chicago’daki İsrail konsolosluğunun önünde protesto gösterileri düzenledikleri için tutuklandı. Bu gruplar arasında Yahudi anti-Siyonist Hasidistler de var.

Filistin, Batı’da yeni neslin Vietnam’ı olacak. Vietnam gibi, küresel jeopolitiği değiştirmeyecek, çünkü başka yollar izleyecek, ancak bir neslin baskın algılama şeklini değiştirecek. Radikal değişim daha uzun sürecek ve bu yüzyılın ortalarından itibaren yeni jeopolitik denge veya dengesizlikle birlikte gelecek.

Not; yazı Jorge Majfud’un “Gazze; X Jenerasyonun Vietnamı” başlıklı yazısından alındı.

About Mehmet Tas

Check Also

ANTİ-FAŞİST ENTERNASYONAL KONFERANS 17-19 MAYIS

ANTİ-FAŞİST ENTERNASYONAL KONFERANS 17-19 MAYIS PORTO ALEGRE -BREZİLYA (Portekizce, İngilizce, İspanyolca) Konferansa katılım için; https://antifas.org/subscribir/ …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com