GÜNDEMDEN BİR DEMET (6)- Admin

İnsanların arasında da yalnızdır insan

Bu saatten sonra Tanrıkulu’nun kılına zarar gelse, sorumlusu devlettir. Bu olay, belki de bu topraklarda yaşayan insan hakları savunucularının aslında ne kadar yalnız olduğunu hatırlamayı da sağlıyor.

Tanınmış insan hakları savunucusu, Diyarbakır Barosu önceki başkanlarından, CHP Diyarbakır milletvekili Av. Dr. Sezgin Tanrıkulu, geçtiğimiz hafta bir TV kanalında programa bağlanarak “TSK’nın yaptığı her şey, eleştiriden azade değil. Biz milletvekiliyiz, bunları sorgularız. TSK değil mi 12 Eylül’de darbe yapan? Bu ordu değil mi 15 Temmuz’da darbe girişimi yapan, köyleri yakan? Benim takip ettiğim davalar var. 15 köylüyü helikopterden atan TSK değil mi?” ifadelerini kullandıktan sonra, önce sosyal medyada bir linç dalgası başladı. Mesele yalnızca sosyal medya linçiyle sınırlı kalsa, “milletvekilleri de eleştirilebilir” denip geçilebilirdi belki, ama öyle olmadı.

Günal Kurşun, politikyol, 15 eylül 2023

Aslında gerçek görünenden çok başka

Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız çok haklı olarak “Krediyle, kredi kartıyla, başkasının parasıyla zenginlik olmaz. Krediyle yatırım, istihdam, üretim olur” dedi. Bunları biz de biliyoruz da halkı yoksullaştırıp krediye ve kredi kartına mahkûm eden kim acaba!

Bazen bir şeyleri okurken ya da değerlendirirken aslında gerçeğin görünenden farklı olduğunu hissederiz. Bazıları buna satırların arasını okumakta der. Ya da günlük güneşlik bir günde çektiğiniz o fotoğraf karesine sonradan baktığınızda kara bulutların toplandığını görür ve şaşırırsınız. Hazine ve Maliye Bakanlığı, ağustos ayı bütçe gerçekleşmelerini ilan ettiğinde ben de öyle hissettim.

Turgay Bozoğlu, Politikyol, 16 Eylül 2023

SİHA’cı damadın iktisadi, siyasi ve kültürel yükselişi

Şeffaf olmayan sermaye gücü, politik ve kültürel etki, devletin sorgulanamaz-dokunulamaz bürokrasisinde kilit rol… Bir iktidar için olabilecek en etkili birleşim bunlar. Erdoğan rejiminin geleceğine yönelik tasarımlar bakımından da bir şeyler anlatıyor. ABD de bir işaret koydu oraya zaten.

Baykar Teknoloji silah satışında baş döndürücü hızda büyüyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın damadının şirketi, 4 yıl gibi kısa bir sürede ihracatını 6 kat arttırdı. 2022’de 1.1 milyar dolarlık satışla dünya sıralamasında 47’inci sıradaki ASELSAN’ı beşe, 67’inci TUSAŞ’ı ikiye katladı. İçeriği açıklanmayan son Suudi Arabistan anlaşmasıyla beraber, birkaç kat daha büyüyecek muhtemelen.

Bahadır Özgür, Duvar, 13 Eylül Çarşamba 2023

https://www.gazeteduvar.com.tr/sihaci-damadin-iktisadi-siyasi-ve-kulturel-yukselisi-makale-1637309

Erdoğan: İçeride baskı, dışarıda uyum

Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin dış politikası nasıl seyredecek? Tüm bu soruları Uluslararası İlişkiler uzmanı Prof. Dr. İlhan Uzgel ile konuştuk.

-Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç’in NATO üyeliğine önce karşı çıkıp sonra yeşil ışık yakmasının arka planında ne tür siyasi etkiler olabilir?

Çok fazla bir arka plan yok aslına bakarsanız. Genel olarak Erdoğan son bir buçuk yıldır batı ile ilişkilerini toparlamak istiyor. Çünkü Türkiye Batı sistemi içinde bir ülke. Kurumsal olarak, stratejik olarak, finansal olarak, ekonomik olarak Batı ile bağları çok güçlü ve Batı’ya bağımlı. Dolayısıyla buradan uzaklaşmasının Batı ile bu kadar ters düşmesinin sınırları olacaktı, oldu da. Aslına bakarsanız o süreç Trump seçildikten bir süre sonra başlayan bir dönemdi. 2021’den itibaren Erdoğan rotayı Batı’ya doğru çevirmeye başlamıştı. Fakat seçimler vardı, seçimlerde denge problemi söz konusuydu. Diğer taraftan Putin’i de yanında istiyordu. Seçimlere hem Putin’in hem Avrupa’nın ve ABD’nin desteğiyle girmek istedi. Aşağı yukarı bunu da başardı. Seçimlerden sonra artık bu tür bir denge politikası yürütme ihtiyacı azaldı. Zaten Rusya’nın da kendi iç sıkıntıları var. O yüzden de büyük olasılıkla pazarlığı bunun üzerinden yaptı.

-Seçimlere doğru Erdoğan istediği desteği buldu dediniz… Rusya desteğinin dışında Avrupa ve ABD’den nasıl bir destek oldu?

Desteğin türleri var. ABD ve Avrupa karışmadı seçimlere, uzak durdular. Onlar karışmadığı an Erdoğan kazanıyor. Çünkü içeriyi düzenleyebiliyor.

Nezahat Doğan, Yeni Yaşam, 17 Eylül 2023

Tolga Şardan: Türkiye’de mafya evrimleşmenin son aşamasında

Ayhan Bora Kaplan operasyonunu ilk duyuran gazeteci Tolga Şardan, Emniyet kaynaklarının operasyonu Soylu’ya yönelik mesaj olarak gördüğünü söylüyor. Şardan’a göre operasyon sadece Soylu’yu bitirme amacı taşıyorsa, bir süre sonra eski tabloya dönülür.

Suç örgütü lideri olma iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’ın gözaltına alındığını ilk duyuran gazeteci Tolga Şardan, Emniyet kaynaklarının bu operasyonu Süleyman Soylu’ya yönelik bir mesaj olarak gördüğünü söylüyor. Şardan’a göre bu operasyon sadece Soylu’yu siyaseten bitirme amacı taşıyorsa, bir süre sonra eski tabloya dönülür.

Ankara’nın en büyük mafya grubunun başında olan ve eski içişleri bakanı Süleyman Soylu’ya da yakın olduğu söylenen Ayhan Bora Kaplan’ın, 7 Eylül akşamı Esenboğa Havalimanı girişinde gözaltına alınıp tutuklanması kimine göre spesifik bir operasyon, kimine göre Soylu’ya bir mesaj, kimine göreyse palazlanan mafyaya yönelik kapsamlı hamlenin ilk aşaması.

İrfan Aktan, artıgerçek, 17 Eylül 2023

https://artigercek.com/makale/tolga-sardan-turkiyede-mafya-evrimlesmenin-son-asamasinda-265483

Sezgin Tanrıkulu’nun arkasında durmayanlar demokratlıktan söz etmesin

Hepimize umut veren helalleşme söylemi, başta Dersim kırımı olmak üzere benzer olaylara ve Kürt halkına uygulanan zulme atıf yapıyordu. Ne yazık ki hepsi seçim yatırımıymış!..

Sezgin Tanrıkulu arı kovanına çomak soktu. Pek de iyi yaptı! Bu sayede iktidarıyla muhalefetiyle demokrasiden, sivilleşmeden, haktan hukuktan söz edenlerin takkeleri bir kez daha düştü, akıl ve vicdan keli kafaları bütün haşmetiyle ortaya çıktı.

Ne demişti Tanrıkulu? Başta askerî darbeler, silahlı kuvvetlerin bazı birimlerince işlenen suçlardan sadece birikisini hatırlatarak, “TSK’nın yaptığı her şey eleştiriden azâde değil. Bu tür soruları TSK üzerinden şaibelerin kalkması amacıyla sorarız” demişti. Ardından ortalık birbirine girdi, ne vatan hainliği, ne terör örgütü yandaşlığı, ne vatan millet düşmanlığı kaldı. Cumhurun reisi Erdoğan suskun kalmadı tabii, “Cezasını çekecek” dedi. Adalet Bakanı soruşturma açıldığını, ilgili fezlekenin TBMM gündemine geldiğini bildirirken, “Mehmetçiğimize ve ordumuza dil uzatmak hiç kimseye, hele de milletvekili sıfatını taşıyana yakışmaz” derken, “CHP’nin de gereken tepkiyi vermesi gerektiğini” söyledi.

Linç kıtaları dört bir yandan harekete geçmişken, CHP “gerekli tepkiyi” geç kalmadan verdi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Tanrıkulu’nun sözlerinin kabul edilemez olduğunu, durumun parti kurullarında görüşüleceğini söyledi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu da bir soru üzerine, “Sözcümüz cevabını vermiştir,” diyerek parti görüşünü açıkladı.

Oya Baydar, t24, 13 Eylül 2023

https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/sezgin-tanrikulu-nun-arkasinda-durmayanlar-demokratliktan-soz-etmesin,41497

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com